Dnešní kalendář obsahuje pouze data druhořadého charakteru a ani na dnešek naplánované projevy členů Fedu pravděpodobně impulsy trhu nepřinesou. Finanční trh tak bude zejména vyčkávat na zveřejnění dat z trhu práce USA tento čtvrtek a pátek.
Dnešní kalendář zeje prázdnotou a ceny výrobců v eurozóně za duben nemají potenciál trhem pohnout. V USA sice promluví několik centrálních bankéřů nicméně na téma rasismus a ekonomika, což apriori neukazuje na kurzotvorné informace. Finanční trh bude především vyčkávat na data, která budou zveřejněna v následujících dnech, a to zejména z trhu práce USA. Silný výsledek by mohl povzbudit spekulace na ukončování programu nákupu aktiv americkou centrální bankou. Ta dnes bude publikovat tzv. Béžovou knihu sumarizující informace o ekonomickém vývoji jednotlivých distriktů. Potěšující zpráva dorazila dnes z Velké Británie. Ta poprvé od pandemie nezaznamenala včera ani jediný případ úmrtí na Covid-19. Lze tak očekávat zvýšení tlaku na další uvolnění restrikcí. Asijské akciové trhy se dnes pohybují smíšeně a akciové futures v USA a Evropě jsou v mírném plusu.
V případě ČR bude trh sledovat zítřejší hlasování o nedůvěře vládě, nicméně zde je pravděpodobnost vlivu na finanční trh velmi malá. Zajímavější bude až páteční zveřejnění vývoje průměrné mzdy.
Akciové trhy včera po předchozím svátku na vlně ekonomického oživení mírně povyrostly. Vidina vyšší poptávky vedla i k navýšení ceny ropy Brent nad 70 USD/barel. Zveřejněný ISM index ze zpracovatelského průmyslu USA potěšil nárůstem na 61,2 body z předchozích 60,7 b., když se čekalo 61,0 b. Spotřebitelské ceny v eurozóně v květnu podle předběžného výsledku rostly o 0,3 % meziměsíčně a meziroční inflace zrychlila na 2,0 % z předchozích 1,6 %. To bylo v souladu s naším očekáváním, ale desetinku nad odhadem trhu. Jádrová inflace v souladu s očekáváním zrychlila na stále nízkou úroveň 0,9 % z předchozích 0,7 %. Ačkoliv je poslední zvyšování inflace často označováno jako návrat inflace na cíl ECB, zatím převládá názor, že jde jen o krátkodobý výkyv daný jednorázovými faktory. Desetileté inflační swapy se nacházejí poblíž 1,6 %, začátkem roku byly na 1,3 %. Pro rok 2022 počítáme s průměrnou inflací v eurozóně 1,1 %.
Zprávy z domácí ekonomiky včera potěšily. Předběžný výsledek HDP za první čtvrtletí byl potvrzen s mezičtvrtletním propadem o 0,3 %, což je příznivé, neboť existovaly obavy z možné revize směrem dolů. Z hlediska struktury navíc potěšil růst investic a za povšimnutí také stál nepatrný, ale přesto růst hrubé přidané hodnoty o 0,1 % q/q. (k datům o vývoji HDP jsme psali více zde https://bit.ly/3yR90gp). K pozitivním zprávám pak přispělo i zveřejnění indexu nákupních manažerů, který v květnu vzrostl na nový rekord. Česká koruna včera ráno společně s ostatními regionálními měnami posílila do těsné blízkosti 25,40 CZK/EUR, později oslabila k 25,47 CZK/EUR. V odpoledních hodinách ale opět posílila k 25,40 CZK/EUR.
Státní rozpočet ČR za prvních pět měsíců letošního roku dosáhl deficitu 255 mld. Kč. V následujících měsících by již jeho prohlubování mělo být pomalejší a za celý rok tak čekáme schodek ve výši 400 mld. Kč.
Michal Brožka, Senior Economist, Investment Banking, Komerční banka
2. června 2021