Češi si rychle zvykli na „porevoluční“ svobodnější výběr, bohatší fresh obědy i kvalitnější suroviny. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu veřejného mínění společnosti Sodexo „30 let obědové revoluce,“ který se zaměřil na rozdíly ve stravování v práci před rokem 1989 a dnes. Čeští strávníci pozitivně hodnotí současnou vyšší kvalitu obědů, víc jím chutnají, jsou zdravější a oceňují i důslednější hygienu. Naopak s nostalgií vzpomínají na lepší ceny předrevolučních obědů, poctivější receptury a celkově na víc času na to zajít si pravidelně na oběd.
Jak vyplynulo z exkluzivního průzkumu společnosti Sodexo, který mapoval rozdíly ve stravování v práci před rokem 1989 a dnes, až 2/3 českých strávníků mimořádně pozitivně hodnotí porevoluční éru – a to jednak v souvislosti s lepší možností výběru (61 %) i celkovou spokojeností s nabídkou pracovních obědů (60 %). Pokud jde o konkrétní kvalitativní změny a parametry, Češi současné obědy hodnotí jako kvalitnější (24 %), zdravější (23 %), chutnají jim více (21 %) a 1/5 strávníků oceňuje i důslednější hygienu.
Naopak až téměř 1/3 respondentů – jedlíků (29 %) s nostalgií vzpomíná na větší „před-revoluční“ obědové porce. Ty chybí zejména strávníkům se základním vzděláním a také obyvatelům na Vysočině, v Ústeckém, Moravskoslezském, Plzeňském nebo Středočeském kraji. Necelá 1/5 respondentů (18 %) hřímá nad předrevolučními „lepšími cenami“ – zajímavé je, že cenově senzitivní jsou více muži než ženy (22 % vs. 15 %) a především pak respondenti z Karlovarského, Olomouckého, Plzeňského nebo Ústeckého kraje. Po poctivějších recepturách z předrevolučního období teskní 17 % strávníků, dřívější obědy více chutnaly 15 % Čechů a 12 % respondentům celkově chybí víc času pravidelně si zajít na oběd.
„Před rokem 1989 bylo závodní stravování součástí firem a nikdo nesledoval náklady na jedno uvařené jídlo, pouze se sledovaly náklady na suroviny, které se musely vyúčtovat s přesností na 0,01 Kčs a zaměstnanci platili minimální částku za jedno jídlo. Dnes se samozřejmě vyhodnocují veškeré náklady vztažené k závodnímu stravování extra (mzdy, vybavení, prostory, energie, potraviny atd.), náklady na výrobu jídla jsou dnes realistické, ale mnohdy prodejní cena a úhrada zákazníkem je nižší,“ vysvětluje nejmarkantnější rozdíly Pavel Trmal, který od konce 70. let pracoval v legendárním Restaurace a jídelny (RaJ) na Praze 1 a dalších podnikových jídelnách. Dnes je regionálním ředitelem pro catering v jídelnách Sodexo na Slovensku.
Průměrná cena oběda je podle aktuálních statistik společnosti Sodexo Benefity 127 Kč. Nejvíce podle nich platí lidé Praze (138 Kč) a nejméně lidé v Karlovarském a Ústeckém kraji (113 Kč). Průměrná cena oběda se velmi blíží daňově nejvýhodnější hodnotě stravenky 123 Kč, což je částka, která se nejvíce vyplatí zaměstnancům i zaměstnavatelům. Právě stravenky jsou příkladem řešení, které se objevilo až po roce 1989. Předtím si lidé mohli vybrat, jestli budou za obědy platit v hotovosti nebo obědovými lístky, případně zálohou ze mzdy. Dnes je možností mnohem více. Kromě hotovosti se používají platební karty, ale také papírové stravenky, stravenkové platební karty nebo on-line objednávky. „Tradice dotovaných obědů je u nás dlouhá a mezi zaměstnanci oblíbená. I když se stravenky jako takové objevily na českém trhu až začátkem 90. let, také prošly velkou proměnou od papírových poukázek přes elektronické karty až k uživatelskému účtu v mobilní aplikaci,“ říká Daniel Čapek, prezident Sodexo pro Českou republiku a Slovensko.
Okruh těch, se kterými trávíme čas oběda, zůstal navzdory společenským změnám více méně stejný. Polovina z těch, kteří pamatují poměry před rokem 1989, dnes stále obědvá s kolegy. Více než třetina strávníků přiznává oběd o samotě. Jen každý desátý Čech/Češka obědvá v pracovní dny v rodinném kruhu (12 %). Oběd s přáteli je velkým luxusem a může si jej dovolit jen 5 % Čechů.
Jak dál vyplynulo z exkluzivního průzkumu společnosti Sodexo, práce a vztahy na pracovišti jsou stálicí a konverzačním evergreenem – u pracovního oběda dnes tvoří až téměř polovinu času všech rozhovorů (46 % oproti dřívějším 34 %). Před revolucí za „bezpečná obědová konverzační témata“ lidé považovali zejména rodinu (16 %), sport (11 %), hobby a koníčky (13 %). I dnes mají rodinné vztahy u obědové konverzace své místo (12 %), za to koníčky a sport (8 % a 4 %) ustoupily diskusím o politice (11 %).
SODEXO a NejBusiness.cz
23. října 2019
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....