Pět tipů, jak snížit spotřebu počítače. Notebook na klíně „žere“ o desítky wattů víc

Pět tipů, jak snížit spotřebu počítače. Notebook na klíně „žere“ o desítky wattů víc

Celodenní práce na počítači se projevuje ve spotřebě elektrické energie. Spousta by se jí ale dala ušetřit – zde je pár triků, jak na to.

 

 

 

1. Výběr počítače

Stolní počítač zapnutý od rána do večera spotřebuje kolem 2 kWh elektrické energie. Notebooky bývají až čtyřikrát úspornější. „Na spotřebu energie je dobré myslet už při nákupu zařízení. Pokud chceme na počítači pouze používat e-mail, internet a sledovat filmy, není nutné vybírat z výkonnějších řad, nepotřebujete grafickou kartu ani výkonný procesor. Postačí běžný notebook – samotné jeho pořízení bude levnější a v provozu spotřebuje až o 80 procent méně energie než stolní počítač,“ uvedl ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT) Martin Vodička.

Notebooky byly přímo navrženy za účelem „mobility“, tedy s komponenty, které se starají, aby baterie vydržela co nejdéle. Jejich maximální spotřeba dosahuje kolem 60 wattů a obsahují mnohem menší napájecí zdroje. Oproti tomu stolní počítač vznikl s prioritou vyššího výkonu, bez ohledu na objem čerpané energie. „Stolní počítače obvykle podporují rychlejší procesory, více paměťových modulů a větší pevné disky než systémy notebooků. Tím jsou výkonnější, ale zároveň také spotřebují víc elektřiny. Výhodou stolního počítače je možnost připojit další komponenty, které zařízení upgradují. Obvyklá spotřeba stolního počítače je kolem 175 wattů, ale každý další hardware i používaný software ji zvyšuje. Například editace videí a fotografií může být až o 30 procent energeticky náročnější než jednoduchá práce s textovými editory,“ porovnal Martin Vodička.

2. Pro hry raději konzoli

Největšího „žrouta“ elektřiny jednoznačně představují herní počítače, jejichž komponenty musí splňovat vysoké nároky na rychlost a kvalitní grafiku. „Pro efektivní provoz spotřebuje herní počítač 300 až 500 wattů za hodinu. Opět se čísla liší podle zapojených komponent a například při hraní her s vyšší grafickou kvalitou mohou vyskočit až na 700 wattů. Jen běžné sledování videí na YouTube pak při zapojení výkonnostních komponent v herním počítači zvýší jeho spotřebu o 80 až 100 wattů každou hodinu. Na druhou stranu moderní herní konzole jako PlayStation nebo Xbox využívají v plném provozu jen 120 až 150 wattů,“ poukázal Martin Vodička.

3. Uspat, nebo vypnout

Čím vyšší intenzita pracovní činnosti na počítači, tím vyšší spotřeba energie. Jak ale zajistit co nejúspornější klidový režim? „Nastavení hibernace je na energii obecně méně náročné než spánek. Nicméně každý mód je určen pro jiné účely. Hibernace uloží všechnu rozdělanou práci a v podstatě ‚vypne počítač‘, zatímco spánek nechává paměť (RAM) v provozu, aby uživatel měl okamžitý přístup a mohl pokračovat tam, kde skončil. Nejvýhodnější je ale vypnutí, kdy dochází i k mnoha úkonům, které pomáhají počítači opravit chyby nebo vyčistit paměť a umožnit mu běžet rychleji,“ vysvětlil Martin Vodička s tím, že ale i vypnutý počítač spotřebovává kolem 4 wattů elektrické energie. Nulového přísunu energie lze docílit pouze jeho vypojením ze zásuvky.

4. Nastavení počítače

Vypínání zařízení nejenom že šetří energii, ale i prodlužuje životnost. Pár základních parametrů se ze stejných důvodů vyplatí nastavit i pro čas jeho aktivního používání. „Notebooky umožňují nastavit mód úspory energie, u všech zařízení lze snížit jas obrazovky a zkrátit čas pro vypnutí displeje. Dalšími tipy pro efektivnější spotřebu může být odpojení nepoužívané tiskárny, webkamery, reproduktorů, nepoužívání RGB komponentů nebo vypnutí jejich svícení. Při práci pomáhá průběžně zavírat nepotřebné aplikace, aby nebraly energii z více zdrojů, nebo například vypnout bluetooth a Wi-Fi,“ vyjmenoval Martin Vodička.

5. Ochrana proti přehrátí

Snížit spotřebu počítače může také chladnější pracovní prostředí. Ve smyslu zákona „o zachování energie“ se totiž elektrická energie, kterou počítače přijímají, mění v teplo, a to v přímé úměře. Nižší okolní teploty tak pomohou počítači s vlastním ochlazováním.

„Ventilátory zabudované do stolních počítačů a notebooků snímají teplotu mikroprocesoru a podle toho se chovají – při nenáročném použití běží pomalu, naopak při náročných výpočetních úlohách zrychlují. Pokud tedy chceme být efektivní ve spotřebě elektřiny, je vhodné zajistit, aby počítač zbytečně nezahřívaly další okolní vlivy. I umístění počítače mimo dosah topení nebo prosluněné okno pomůže snížit objem energie, který počítač vynakládá na své ochlazování. To stejné platí pro práci s notebookem na klíně, kdy na něj přenášíme naši tělesnou teplotu, navíc můžeme nevědomky zakrývat větrací otvory a to zvyšuje spotřebu energie v průměru o desítky wattů,“ upozornil Martin Vodička.

Zdroj informací

Soukromá střední škola výpočetní techniky a NejBusiness.cz

Datum

15. září 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

3. září 2024

OSTROJ naplno rozjel sériovou výrobu letištní techniky pro Oshkosh AeroTech

Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...

1. září 2024

KB, MONETA a Air Bank nově umožňují vkládat hotovost do sdílené sítě téměř 800 bankomatů

Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...

19. srpna 2024

Konica Minolta se zaměřila na ochranu firemních dat proti hackerům

Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...

15. srpna 2024

První ekologická celodřevěná prodejna BILLA vyrůstá ve Vracově na Hodonínsku

BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...

11. srpna 2024

Brněnská Authentica loni překročila půlmiliardový obrat a otevřela novou divizi

Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...

5. července 2024

Výroba vozidel v Česku nadále roste

V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...

30. června 2024

Největší fotovoltaický střešní projekt v Česku: V CTParku Bor na Plzeňku

Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

Reklama

Page generated in 1.7874 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál