Češi přijeli na EXPO 2020 oživit poušť, LASVIT přivezl déšť zlatých světel

Češi přijeli na EXPO 2020 oživit poušť, LASVIT přivezl déšť zlatých světel

Česká výprava přivezla do Spojených arabských emirátů nejvzácnější klenot pouště – vodu. Světelná instalace Zlatý déšť je uměleckým ztvárněním procesu výroby vody ze vzduchu. Instalaci pro český pavilon vytvořila sklářská a designérská společnost LASVIT, která je partnerem českého pavilonu na výstavě EXPO 2020.

Instalace Zlatý déšť je podobně jako stejnojmenná rostlina doslova vrostlá do interiéru pavilonu. Svým tvaroslovím rovněž navazuje na architektonické pojetí domu, jehož součástí jsou viditelné struktury symbolizující tok energie a vody.

„Skleněná instalace má tvar zlatých lián a perfektně doplňuje design celého pavilonu. Jednotlivé ‚stvoly‘ připomínají spletité svazky hadic, které procházejí celým pavilonem a umožňují jeho fungování,“ vysvětluje koncept světelné instalace kreativní ředitel LASVITu Maxim Velčovský, jenž plastiku ze skla a kovu pro pavilon navrhl.

Plastika pulzující světlem a životem

Český pavilon prezentuje, že dokážeme vyrobit vodu ze vzduchu a nechat rozkvést i poušť. Systém S.A.W.E.R. funguje na principu kondenzace a horký pouštní vzduch přeměňuje na životadárnou tekutinu. Plastika LASVITu pomocí dynamického nasvícení pulzuje světlem a budí dojem, že skrze ni voda stéká do nitra domu.

„LASVIT vždy zastával filozofii propojování inovací s nejvyšší kvalitou při respektování zásad udržitelnosti, proto jsme hrdým partnerem českého pavilonu na EXPO 2020. Jsem rád, že tentokrát jsme se jako Češi spojili a pomáháme propagovat ve světě něco tak prospěšného a ambiciózního, jako je dar vody do pouště,“ říká generální ředitel společnosti LASVIT Aleš Stýblo.

Instalace prochází dvěma patry pavilonu a dosahuje výše až šesti metrů. Celková hmotnost činí 1 600 kg. Instalace sestává z desítek skleněných závěsů, které jsou obaleny v pozlaceném opletu, a více než 1000 kusů LED modulů. V součtu bylo na oplet použito přes 800 metrů mosazného pletiva. Barevné ladění instalace koresponduje s hi-tech vybavením pavilonu.

V souznění s přírodou a principy udržitelnosti

„Zlatá barva, kterou využívám v instalaci, vychází z funkčního systému zlatavých membrán, na kterých v rámci zařízení S.A.W.E.R. kondenzuje voda. Historicky světové výstavy prezentují vedle technologického pokroku i inovace na poli řemesla, užitého umění a designu. Mým záměrem bylo dekorativní část expozice složit z čistě technických principů a přístupů. Výsledná kompozice tak sestává ze speciálního kovového opletu, který zvenku chrání komponenty z borosilikátového skla, jež se běžně používá v laboratořích a ve vědeckém výzkumu. Ona dekorativní součást je tedy složena z technických materiálů, povrchů a principů, čímž navazuje na tradiční řemeslné zásady,“ popisuje podstatu vzniku instalace Velčovský.

Lukáš Černý, generální ředitel LASVITu pro oblast Blízkého východu a jihovýchodní Asie, dodává: „Hlavním posláním LASVITu je povznést každého vytvářením jedinečných prostorových zážitků, které pohladí duši každého člověka, který se v prostoru ocitne. Věříme, že naše instalace Zlatý déšť významně přispěje k šíření dobrého jména České republiky, a zejména pak českého sklářství, na mezinárodní scéně.“

LASVIT vytvořil instalaci v duchu tématu EXPO 2020, které zní „Connecting Minds, Creating the Future“. Organicky působící instalace je designovým zpracováním environmentální tématiky a zároveň propojením tradičního sklářského řemesla s moderními technologiemi. Zlatý déšť je v duchu udržitelnosti a souznění s přírodou vyroben z ekologických materiálů, jako jsou kov a sklo.

Zdroj informací

LASVIT a NejBusiness.cz

Datum

18. listopadu 2021

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

10. března 2025

Česká EAG ohlásila dvě akvizice v Německu za více než miliardu

osud roztříštěný evropský trh se softwarovými, datovými a analytickými nástroji pro obchodování s novými i...

28. února 2025

Evropská komise schválila Česku podporu na výrobu tepla z biomasy

Evropská komise schválila podle pravidel EU pro veřejnou podporu český program ve výši přibližně 2,6...

27. ledna 2025

Nůžky odměňování žen a mužů v Česku jsou pořád rozevřené

Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...

22. ledna 2025

Půjčka pro podnikatele je spojená s minimální administrativou

Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...

3. září 2024

OSTROJ naplno rozjel sériovou výrobu letištní techniky pro Oshkosh AeroTech

Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...

1. září 2024

KB, MONETA a Air Bank nově umožňují vkládat hotovost do sdílené sítě téměř 800 bankomatů

Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...

19. srpna 2024

Konica Minolta se zaměřila na ochranu firemních dat proti hackerům

Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...

15. srpna 2024

První ekologická celodřevěná prodejna BILLA vyrůstá ve Vracově na Hodonínsku

BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...

11. srpna 2024

Brněnská Authentica loni překročila půlmiliardový obrat a otevřela novou divizi

Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...

5. července 2024

Výroba vozidel v Česku nadále roste

V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...

Reklama

Page generated in 1.2404 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál