Dohoda o energetických úsporách mezi MPO a PRE

Dohoda o energetických úsporách mezi MPO a PRE

K dobrovolné dohodě o úsporách energie s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) se připojila společnost Pražská energetika (PRE). Skupina tak počítá s tím, že bude do roku 2031 zvyšovat energetickou účinnost. Dohodu v pondělí v Praze podepsali vicepremiér a ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček a předseda představenstva PRE Pavel Elis.

„Těší mě, že Pražská energetika smýšlí společensky odpovědně a připojila se k dobrovolné energetické dohodě, kterou jsme na MPO připravili,“ říká vicepremiér a ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Věřím, že ochotu podílet se na udržitelné spotřebě energie a zvyšování energetické účinnosti projeví i další firmy.“

PRE se v dohodě mimo jiné zavazuje k tomu, že o tom, co oblasti energetických úspor a zvyšování energetické účinnosti dělá či dělat plánuje, bude informovat veřejnost. Efektivitu těchto aktivit chce firma také vyhodnocovat, tedy chce průběžně reportovat o tom, jakých úspor v konečné spotřebě energie dosáhla.

„V rámci svých podnikatelských aktivit se PRE hlásí k principům trvale udržitelného rozvoje a svojí činností se snaží přispívat ke zlepšování kvality života v regionu hlavního města Prahy,“ říká předseda představenstva PRE Pavel Elis a dodává: „Důležitou součástí firemní strategie je dekarbonizace. Snižování emisní stopy považujeme za svoji povinnost vůči dalším generacím. Věnujeme se řadě ekologických aktivit, podporujeme výrobu a prodej zelené elektřiny, značka PREekoproud získává stále více zákazníků. Podporujeme projekty energetických komunit a pracujeme na rozšíření portfolia vlastních výrobních kapacit obnovitelných zdrojů jak za podpory Evropských dotací, tak také čistě na komerčním základě.“

Česká republika má v letech 2021 až 2030 s ohledem na změny klimatu a nutnosti snižovat emise skleníkových plynů každý rok uspořit 0,8 % z konečné spotřeby energie. Vyplývá to z evropské směrnice 2012/27 o energetické účinnosti. I proto MPO připravilo vzorovou podobu dobrovolné dohody k úsporám energie. Přidat se k ní mohou soukromé i veřejné subjekty. Jde o společné úsilí státu, organizací na trhu s energetickými službami a dalších podniků.

„Zapojené firmy dohodou mimo jiné ukazují, že jim záleží na životním prostředí a udržitelném rozvoji,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku René Neděla a dodává: „Dohody je možné uzavírat ihned. Stačí se seznámit se vzorovou podobou na webu MPO a obrátit se na nás s představou, v jaké podobě by ji společnost chtěla uzavřít. Po shodě nad konkrétním zněním může být uzavřena takřka obratem.“

Dohodu už podepsala řada energetických společností (skupin), konkrétně ČEZ, E.On, E.GD, Innogy a GasNet. A také společnosti ČD CARGO a Signify. PRE v rozsahu dnes podepsané dohody plánuje například v rámci projektu PREmium nabízet inovativní produkty a služby pro firemní zákazníky a pro zákazníky z veřejného sektoru. Projekty PREmium podporují efektivní využití energie, snižování energetické náročnosti a také snížení emisí CO2. PRE bude nadále rozvíjet nabídku elektřiny z obnovitelných zdrojů i těm nejmenším zákazníkům – domácnostem a spolu s tím i balíčky služeb vedoucích k dosahování úspor u zákazníků. Skupina PRE má v současné době víc než 800 tisíc odběrných míst, jde tak o třetího největšího dodavatele elektřiny v České republice. Využívá moderní technologická řešení, v oblasti zavádění inovativních technologií a energetických úspor také poskytuje poradenství. V roce 2018 Skupina PRE distribuovala koncovým zákazníkům 5,9 TWh elektřiny na všech napěťových hladinách a vyrobila 35,75 GWh elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Zdroj informací

Pražská energetika, a.s. a NejBusiness.cz

Datum

4. října 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

3. července 2025

Program turistických voucherů pro Jeseníky přinesl regionu téměř 300 milionů korun

rogram turistických voucherů pro Jeseníky realizovaný Ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) ve spolupráci...

11. června 2025

SÚIP: V roce 2024 provedl bezmála 19 000 kontrol a udělil pokuty za téměř 470 miliónů

Celkem 18 969 provedených kontrol, 5 595 udělených pokut v celkové výši 468 994 500 korun, ale i 1 934...

6. června 2025

První vysokorychlostní trať v ČR „Moravská brána“ je blíže realizaci

První vysokorychlostní trať v České republice uspěla v procesu posouzení vlivů na životní prostředí (EIA)...

4. června 2025

Firmy v železničním průmyslu nabízejí stovky pracovních míst pro letošní absolventy technicky zaměřených středních škol

Členské firmy Asociace podniků českého železničního průmyslu - ACRI letos nabízejí stovky pracovních míst,...

16. května 2025

Samsung přebírá špičkového globálního výrobce HVAC zařízení FläktGroup

Společnost Samsung Electronics oznámila, že uzavřela dohodu o převzetí veškerých akcií skupiny FläktGroup,...

27. dubna 2025

SGEF reportuje 36% nárůst financování strojů a technologických zařízení

Société Générale Equipment Finance (SGEF), tuzemský lídr nebankovního financování firem a člen Skupiny...

25. dubna 2025

Flexibilních kanceláří v Česku už je přes 172 500 metrů čtverečních. A bude jich více i v regionech

Flexibilní kanceláře v Česku zažívají rekordní růst. Po utlumení poptávky během pandemie sledujeme výrazné...

22. dubna 2025

IROP v roce 2024: 2 409 podpořených projektů a investice za 26,5 miliardy korun

Integrovaný regionální operační program (IROP) v roce 2024 významně podpořil rozvoj regionů napříč všemi...

17. dubna 2025

Inspekce práce v loňském roce při kontrolách odhalila téměř 2 tisíce nelegálně pracujících osob

V uplynulém roce 2024 bylo při kontrolách Státního úřadu inspekce práce odhaleno téměř 2 tisíce nelegálně...

9. dubna 2025

ABB, Smart View a Keyence otevřely studentům dveře do reálného světa robotiky na RoboVision Hackathonu

ABB, Smart View a Keyence uspořádali RoboVision Hackathon, který studentům nabídl jedinečnou možnost...

Reklama

Page generated in 1.5632 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál