Společnost Continental Automotive v Brandýse nad Labem, výrobce interiérové elektroniky do automobilů, pokračuje v zavádění nejnovějších trendů v automatizaci a digitalizaci přímo ve své výrobě. Od roku 2020 se věnuje projektům, které využívají rozšířenou virtuální realitu, simulaci výrobních linek nebo například sedmiosé roboty. Díky implementaci těchto projektů je výroba efektivnější, bez zbytečných chyb a zároveň šetří peníze.
Efektivitu výrobních procesů v brandýském Continentalu má od loňského ledna na starosti speciální pracovní tým Smart Automation, který se věnuje začleňování robotů a cobotů do výrobních linek. Automobilová elektronika však vyžaduje i jemnou motoriku lidské ruky. Tu sice robot nenahradí, zato může pomoci při monotónních a ergonomicky náročných činnostech.
Novinkou v Brandýse jsou sedmiosé robotické systémy, které doplňují stávající neživé pomocníky – coboty (kolaborativní roboty). „Sedmiosý robot zvládá komplexnější operace díky své flexibilitě a přidané horizontální ose, po které jezdí. To znamená, že robot má následně větší operační rádius a dokáže obsloužit více pracovišť,“ říká vedoucí týmu Smart Automation Jakub Hamerník.
Další z hlavních projektů chytré automatizace je využití tzv. virtuálního dvojčete k plánování výroby. Díky virtuální realitě je výrobní linka naprogramovaná do digitálního světa. „Výrobní linka nasimulovaná ve virtuálním světě je zcela totožná s tou, kterou máme ve výrobní hale v reálném životě. Simulace nám umožňuje offline přípravu programů pro ovládání robotů a celé výrobní linky. Díky tomu jsme schopni například zabránít kolizním stavům robotů s dopravníky, čímž získáváme čas pro uvedení do reálné výroby a získáváme jistotu, že v budoucnu nevznikne žádný vícenáklad za jejich opravu,“ uvádí Jakub Hamerník. Simulace celé výrobní haly je výhodná mimo jiné i z logistického pohledu, kdy lze vymodelovat mikrologistiku, tedy tok materiálu mezi jednotlivými linkami a skladem.
Virtuální realita v Continentalu jde ještě o krok dál. S použitím chytrých brýlí si zákaznící mohou promítnout přesný obraz výrobní linky nebo celé výrobní haly, a to ještě před jejich samotným vznikem. Další možností je přímý kontakt s virtuálním světem, který si lze představit jako procházku po výrobní lince a sledování celého procesu.
Aktuální kondici linky hlídá další ze zavedených projektů – chytrý displej DashBoard. Ten zobrazuje například, kolik kusů za hodinu linka vyrobila, která směna je nejslabší nebo zda se na lince vyskytla během výroby nějaká komplikace. Kromě toho může pracovník kontrolovat alarmy a snadno zjistí příčinu problému. I díky tomu je možné predikovat údržbu celé linky nebo konkrétního zařízení.
Technologická evoluce tímto ale v Continentalu nekončí. V brandýském závodě se například nyní začíná instalovat unikátní skladovací systém AutoStore, který bude mít firma jako první v Česku. Jedná se o nejefektivnější systém skladování, který funguje s předem naprogramovanými roboty.
Automatizace a digitalizace se netýká pouze procesů těsně svázaných s výrobou, ale také administrativy. V Continentalu nyní využívají vlastní systém testování zaměstnanců na covid-19. Do budoucna plánují zavést individuální QR kódy pro zaměstnance i návštěvy, které budou sloužit ke vstupu do areálu. K využívání sdílených pracovišť, firemní přepravy nebo pracovních stolů stačí, aby si zaměstnanec tyto prostředky jednoduše zarezervoval ze svého počítače nebo telefonu.
Barum Continental a NejBusiness.cz
23. září 2021
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....