Horská služba chystá v Krušných horách největší investici ve své porevoluční historii

Horská služba chystá v Krušných horách největší investici ve své porevoluční historii

V blízkosti Ski areálu Klínovec v lokalitě Neklid vyroste nová stanice Horské služby, kde najdou záchranáři zázemí odpovídající 21. století. Nyní využívají stanici na Božím Daru, která kapacitně už nepostačuje a s rozvojem horského cestovního ruchu se dostává za hranici svých možností. „Jsem ráda, že Krušné hory zažívají rozmach cestovního ruchu a to i v letní sezóně. My na to ale musíme reagovat a investovat do bezpečí turistů, proto výstavbu nové moderní stanice podporuji. V Krušných horách naši záchranáři zvládnou až kolem 1200 zásahů ročně a k tomu potřebují odpovídající podmínky,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, která se dnes přijela na chystaný záměr podívat osobně.

„V nové stanici budeme doslova v centru dění. V okolí ski areálů Neklid a Klínovec plánují investoři jejich rozšiřování. V budoucnu by tu měly vyrůst nové lanové dráhy, sjezdovky nebo cyklistické traily. Předpokládáme proto, že naše vytíženost ještě poroste,“ říká celorepublikový náčelník Horské služby ČR René Mašín. Současné ústředí Horské služby na Božím Daru pochází z 80. let a dispozičně zcela nevyhovuje. Zároveň tam není možná přístavba, proto plánuje Horská služba stávající objekt prodat a přestěhovat se do nového. Odhadované náklady na výstavbu nového sídla dosahují zhruba 28 milionů korun, což vychází jako nejekonomičtější varianta. Záměr už schválila dozorčí a správní rada Horské služby.

Novostavba by měla vyrůst na okraji Skiareálu Neklid. Projektant ji navrhl se sedlovou střechou s pultovými vikáři tak, aby se podobala horským boudám v Krušnohoří. V podkroví bude část pro ubytování posádky, denní místnost s dispečinkem, jídelnou a kuchyní a další zázemí. Stanici bude trvale užívat posádka pěti až osmi záchranářů a dobrovolníků. Další záchranáři ji budou využívat pro školení a přípravy nových členů. Celková kapacita šaten bude 30 osob, což je maximální členská základna okrsku Boží Dar. V přízemí objektu bude moderní ošetřovna, která je v současném objektu stísněná a špatně přístupná.

„Letos očekáváme, že město Jáchymov schválí prodej pozemku, kde nové sídlo oblasti vyroste. Příští rok bychom chtěli mít projektovou dokumentaci včetně stavebního povolení. Když budeme velcí optimisti, před zimní sezónou v roce 2024 bychom se mohli stěhovat,“ říká náčelník oblasti Krušné hory Miroslav Račko.

Do stanic Horská služba investuje průběžně, většinou jde ale o rekonstrukce. Nová stanice „na zelené louce“ byla naposledy vystavena v roce 2018 v Jizerských horách. Po několika letech tak bude Horská služba stavět nové sídlo oblasti. Ústředí v Krušných horách bude co do výše investičních prostředků, ale i velikosti stanice největší v jejích novodobých dějinách. Aktuálně se rekonstruuje sídlo oblasti HS Jizerské hory - na stanici HS Bedřichov a chystá se rekonstrukce na Zadově.

Horská služba má ve vlastnictví na 60 stanic celkem v sedmi pohořích České republiky (Šumava, Krušné hory, Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky, Beskydy) a dále využívá na 20 služeben, které nejsou v jejím vlastnictví.

Zdroj informací

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a NejBusiness.cz

Datum

28. srpna 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

10. března 2025

Česká EAG ohlásila dvě akvizice v Německu za více než miliardu

osud roztříštěný evropský trh se softwarovými, datovými a analytickými nástroji pro obchodování s novými i...

28. února 2025

Evropská komise schválila Česku podporu na výrobu tepla z biomasy

Evropská komise schválila podle pravidel EU pro veřejnou podporu český program ve výši přibližně 2,6...

27. ledna 2025

Nůžky odměňování žen a mužů v Česku jsou pořád rozevřené

Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...

22. ledna 2025

Půjčka pro podnikatele je spojená s minimální administrativou

Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...

3. září 2024

OSTROJ naplno rozjel sériovou výrobu letištní techniky pro Oshkosh AeroTech

Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...

1. září 2024

KB, MONETA a Air Bank nově umožňují vkládat hotovost do sdílené sítě téměř 800 bankomatů

Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...

19. srpna 2024

Konica Minolta se zaměřila na ochranu firemních dat proti hackerům

Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...

15. srpna 2024

První ekologická celodřevěná prodejna BILLA vyrůstá ve Vracově na Hodonínsku

BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...

11. srpna 2024

Brněnská Authentica loni překročila půlmiliardový obrat a otevřela novou divizi

Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...

5. července 2024

Výroba vozidel v Česku nadále roste

V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...

Reklama

Page generated in 1.3838 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál