Rozšířená i virtuální realita jsou sice stále ještě v plenkách, přesto se již nyní v Česku používají v mnoha firmách. Aktuálně se využívají třeba v letectví, ale i v téměř všedních aktivitách, jako je kvalitní vizualizace a prezentace dat – k tomu je využívá i Evropský statistický úřad (Eurostat).
Odborníci se shodují, že rozšířená realita (AR), stejně jako ta virtuální (VR) bude čím dál více prorůstat i do našich životů. Jejich principy tomu totiž napomáhají, protože v podstatě se jedná o technologie, které umožní ve virtuálním prostředí nebo pomocí AR brýlí přenést digitální data do reálného světa - tedy jako bychom je viděli po svém boku.
I zdánlivě složitá kontrola letadla může být ve skutečnosti docela jednoduchá. Aplikace pomáhající s opravou letadel totiž funguje jak na drahých AR brýlích typu Microsoft Hololens, tak na smartphonu zasazeného do jednoduchého headsetu. Typ používaného zařízení ovlivní způsob ovládání (ať už se jedná o snímání zorniček, gesta nebo poklepání) i kvalitu zobrazení. Všechny funkce ale zůstávají v zásadě stejné.
A jak to vypadá v praxi? „Letecký inženýr vchází do hangáru s nasazeným headsetem. Aplikace skrze kameru rozpozná, kterým letadlům se dnes má věnovat a v zorném poli mu je na displeji označí. Ve chvíli, kdy přijde ke stroji, se mu v levé části zorného pole objeví checklist a v pravé části manuál k prvnímu kroku práce, která ho na daném stroji čeká. Součástí instrukcí jsou i podrobné nákresy jednotlivých součástek v odpovídající velikosti,“ popisuje Roman Kouba ze společnosti eMan.
Při splnění úkolu se vše zaznamená podle toho, jaké zařízení pracovník používá – pohledem do určitého rohu, gestem nebo poklepáním. Poté se mu objeví další instrukce. A tímto způsobem může člověk postupovat krok po kroku a letadlo po letadle s jistotou, že nic nevynechá, s podrobným návodem neustále na očích, a přitom s volnýma rukama.
„Aplikace celý postup zaměstnance zaznamenává a následně nahrává na cloud, takže je možné jeho práci kdykoli zkontrolovat a v případě chyby vylepšit celý manuál tak, aby k ní příště už nedošlo. AR tak díky tomu pomáhá rozvinout stávající řešení, a podniky, které ji využívají, mají zjevnou konkurenční výhodu na trhu,“ komentuje Kouba.
Eurostat vzal využití moderních technologií za své. Virtuální realitu využívá k tomu, co mu jde nejlépe – tvorba statistik a dat. Výstupem je pak speciální aplikace, v níž se mohou její uživatelé obklopit prostorovými grafy v různých formách zobrazení a v reálném čase s nimi manipulovat v 3D. To přinese analytikům výrazně podrobnější a přehlednější pohled a snáze identifikují jakékoli výkyvy.
„Při tvorbě VR řešení pro Eurostat bylo stěžejní najít ideální způsob, jak skloubit potřeby analytiků a zároveň zachovat přívětivé uživatelské rozhraní,“ popisuje Kouba a pokračuje: „Některá data jsou například spojena s geografickými údaji, ta si může uživatel zobrazit na virtuální mapě, kde obratem získá lepší přehled,“ zakončuje Kouba.
Vývoj samotné aplikace trval zhruba 8 měsíců, poté byla finalizována „za běhu“ na základě zpětné vazby Eurostatu, který ji ve své úplné podobě využívá od letošního roku.
Společnost eMan je předním českým dodavatelem softwaru. Specializuje se na vývoj mobilních a webových aplikací a související služby, jako jsou UI/UX design, podpora a servis, outsourcing IT specialistů a poskytování konzultací. Zaměřuje se především na klienty z automobilového průmyslu, energetiky, bankovnictví, pojišťovnictví, průmyslu a služeb. Kvalitu řešení tohoto softwarového domu potvrzují desítky získaných ocenění. eMan působí v České republice a ve Spojených státech amerických. Od roku 2020 jsou akcie společnosti volně obchodovány na trhu PX Start na Burze cenných papírů Praha na burze RM-Systém, kterou provozuje Fio banka.
eMan a.s. a NejBusiness.cz
7. srpna 2021
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....