Meziroční pokles celkového počtu detekovaných DDoS útoků o 38,8 % zaznamenala ve druhém čtvrtletí letošního roku bezpečnostní společnost Kaspersky. Ve srovnání s prvním kvartálem letošního roku pak počet těchto útoků klesl o 6,5 %. Nejvyšší příčku v žebříčku zemí s největším počtem zařízení, z nichž byly prováděny SSH útoky1, obsadila Čína, ale zároveň u ní pokračoval pokles podílu na celkovém počtu detekovaných DDoS útoků (ve druhém čtvrtletí 2021 šlo o 10,2 % případů). Naopak největší podíl si už druhé čtvrtletí za sebou drží USA (36 %) a do první pětky nejpostiženějších zemí do nově dostalo Polsko a Brazílie.
Poslední dobou hledají podvodníci způsoby, jak posílit DDoS útoky, o čemž svědčí také zvýšený počet útoků prostřednictvím protokolu Session Traversal Utilities for NAT (STUN). Dalším viditelným trendem je zneužívání zranitelnosti TsuNAME v DNS resolverech k útokům na DNS servery. To vedlo například k narušení provozu Xbox Live, Microsoft Teams, OneDrive a dalších cloudových služeb společnosti Microsoft. Obětí DDoS útoků se stali také poskytovatelé internetových služeb.
Celková situace ve 2. čtvrtletí byla relativně klidná. Počet DDoS útoků kolísal v průměru mezi 500 a 800 denně. V nejklidnějším dnu bylo zaznamenáno pouze 60 útoků, v nejrušnějším to bylo 1 164 útoků.
Mírně se změnilo také geografické rozložení DDoS útoků. Zemí s největším počtem DDoS útoků se opět staly USA (36 %). Čína (10,2 %), která až do letošního roku pravidelně zaujímala první místo, nadále ztrácí – její podíl se snížil o 6,3 procentního bodu. Třetí místo obsadil nováček v hodnocení – Polsko (6,3 %), jehož podíl se zvýšil o 4,3 procentního bodu. Čtvrté místo připadlo Brazílii, jejíž podíl se téměř zdvojnásobil a činí 6 %. Kanada (5,2 %), která dříve uzavírala první trojici, klesla na páté místo.
Odborníci společnosti Kaspersky také analyzovali, ve kterých zemích se nacházejí boti a škodlivé servery, jež napadají zařízení internetu věcí (IoT) kvůli rozšiřování sítí botnetů. Výsledky ukazují, že nejvíce zařízení, která prováděla útoky, bylo v Číně (31,8 %), druhé místo obsadily USA (12,5 %) a třetí Německo (5,9 %).
„Druhé čtvrtletí roku 2021 bylo podle našich očekávání klidné. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím došlo k mírnému poklesu celkového počtu útoků, což je pro toto období typické a dochází k tomu každý rok. Tento stav tradičně přisuzujeme začátku prázdnin a dovolených. Ani ve třetím čtvrtletí roku 2021 nepředpokládáme na trhu s DDoS útoky žádný prudký nárůst nebo pokles. Trh bude také nadále velmi závislý na kurzu kryptoměn, který se dlouhodobě drží na stabilně vysoké úrovni,“ říká Alexej Kiselev, business development manager společnosti Kaspersky z týmu ochrany proti DDoS útokům.
Pokud se chcete účinně bránit před DDoS útoky, zvažte následující doporučení odborníků z společnosti Kaspersky:
• Svěřte dohled nad správou internetových aktivit specialistům, kteří vědí, jak reagovat na DDoS útoky.
• Prověřte relevantní smlouvy uzavřené s třetími stranami včetně poskytovatelů internetových služeb a jejich kontaktní údaje, aby se bezpečnostní týmy mohly v případě útoku rychle obrátit na příslušnou firmu.
• Implementujte profesionální řešení na ochranu vaší organizace před DDoS útoky, například Kaspersky DDoS Protection, které vzniklo spojením rozsáhlých odborných znalostí v oblasti boje proti kybernetickým hrozbám a vlastním vývojem unikátních prostředků ochrany ve společnosti Kaspersky.
• Je důležité, abyste dobře znali svůj běžný síťový provoz. Analýzu trendů a tendencí provozu si zajistíte prostřednictvím nástrojů pro monitorování sítě a aplikací. Díky poznání typických vzorců a charakteristik provozu vaší firmy můžete stanovit jeho základní stav, abyste mohli snadněji identifikovat neobvyklou aktivitu, která bývá příznakem DDoS útoku.
• Vypracujte si restriktivní obranný plán B. Buďte připraveni rychle obnovit kritické firemní služby v případě, že dojde k DDoS útoku.
Kaspersky je globální společnost zaměřená na kybernetickou bezpečnost, která vznikla v roce 1997. Odborné znalosti společnosti Kaspersky v oblasti bezpečnostních hrozeb a zabezpečení se neustále transformují do inovativních bezpečnostních řešení a služeb na ochranu firem, kritické infrastruktury, vlád a dalších uživatelů po celém světě. Komplexní portfolio zabezpečení, jejž tato společnost nabízí, zahrnuje špičkovou ochranu koncových bodů a řadu specializovaných bezpečnostních řešení a služeb, jež pomáhají čelit sofistikovaným digitálním hrozbám, jakkoli se neustále proměňují. Technologie společnosti Kaspersky chrání víc než 400 milionů uživatelů a 240 000 firemním klientům přináší ochranu všeho, co je pro ně v digitální oblasti nejcennější.
Kaspersky a NejBusiness.cz
29. července 2021
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....