AČN velmi vítá rozhodnutí Krajského soudu v Brně ve věci úroků za zadržený přeplatek DPH. Stát musí podle soudu podnikatelům platit úroky za zadrženou DPH ve výši obvyklé jako krátkodobý bankovní úvěr. Podnikatelé jsou dlouhodobými poskytovateli bezplatného úvěru státu. Oproti tomu, v případě zpoždění jakéhokoliv daňového nedoplatku jsou nesmírně tvrdě sankcionováni. Pokud se podnikatel zpozdí s odvodem DPH je mu vyměřena sankce 14% roční sazba. Nicméně za zadržený přeplatek DPH finanční úřad proplácel pouhá 2% roční sazby…
AČN dlouhodobě poukazuje na potřebu odvádět DPH pouze ze zaplacených faktur.
AČN navrhovala okamžité zavedení odvodu DPH pouze ze zaplacených faktur jako opatření na podporu ekonomiky již na začátku koronavirové pandemie. Bohužel tento návrh nebyl vyslyšen, ačkoliv ve stejném duchu žádala i Hospodářská komora. Výmluvy státních úředníků se vztahují k fungování jednotného trhu EU. Není to však zcela pravda. Pokud by byla k takovému kroku vůle, jistě by se cesta našla…
Pokud dnes podnikatel vystaví fakturu a odběratel mu ji nezaplatí, dotyčný podnikatel nejenom že přijde o celou fakturovanou částku, ale je povinen odvést DPH státu. O to bolestnější je dodání výrobků nebo služeb podnikatelskému subjektu, který se ocitne v insolvenci nebo zkrachuje. Zejména menší firmy na tuto praxi mohou doplatit. Často je pro podnikatele velmi složité problematický subjekt dopředu odhalit. Někdy se jedná o obchodní partnery, kteří spolupracují mnoho let. V případě problému se ocitají v nezáviděníhodné situaci i další firmy z celého dodavatelského řetězce. Trpí pak jejich zaměstnanci, rodiny i děti…
Informaci o rozhodnutí Krajského soudu v Brně ve věci vyplácení neférového úroku přinesly páteční Hospodářské noviny: „Za nepřiměřeně nízké označil Krajský soud v Brně úroky, které Finanční správa vyplácí podnikatelům při vracení zadržovaných peněz. Na nepoměr poukázal soud na příkladu firmy, které berní úřad dva roky zadržoval 2,3 mil. Kč. Následně jí na úrocích vyplatil 44 tis. Kč, tedy 2 % zadržované sumy. Podle soudu je tento úrok v rozporu se směrnicí EU o DPH“.
Řádnými členy Asociace českých nábytkářů jsou společnosti zaměřené na výrobu nábytku, které dbají na své renomé a drží se zásad poctivého podnikání. Členové AČN jsou vázáni morálním kodexem člena. Asociace českých nábytkářů od svého vzniku podporuje v České republice prodej kvalitního nábytku a poskytování kvalitních služeb vztahujících se k nábytku. Asociace českých nábytkářů je správcem značky Česká kvalita – Nábytek www.ceska-kvalita-nabytek.cz a provozovatelem vyhledávače prověřených nábytkářských firem www.nabytek-jistota.cz . Asociace českých nábytkářů je významným partnerem pro zastupování požadavků podnikatelů z oboru výroby nábytku.
Asociace českých nábytkářů a NejBusiness.cz
30. června 2021
Integrovaný regionální operační program (IROP) v roce 2024 významně podpořil rozvoj regionů napříč všemi...
V uplynulém roce 2024 bylo při kontrolách Státního úřadu inspekce práce odhaleno téměř 2 tisíce nelegálně...
ABB, Smart View a Keyence uspořádali RoboVision Hackathon, který studentům nabídl jedinečnou možnost...
České firmy přehodnocují své exportní strategie v reakci na geopolitický vývoj, regulatorní změny a...
osud roztříštěný evropský trh se softwarovými, datovými a analytickými nástroji pro obchodování s novými i...
Evropská komise schválila podle pravidel EU pro veřejnou podporu český program ve výši přibližně 2,6...
Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...
Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...