Česká investiční skupina Portiva se po šesti letech akvizičně vrací do oblasti energetiky. Ke 14 větrným a fotovoltaickým elektrárnám ve svém portfoliu nyní přidala teplárenskou skupinu AHP3T. Ta zahrnuje soubor kotelen, kogeneračních jednotek a příslušnou distribuční infrastrukturu v celkem čtyřech moravských městech - Šternberku, Uničově, Moravské Třebové a Břidličné. Celkem tak zásobuje teplem administrativní budovy, průmyslové podniky a domácnosti na území obývaném téměř 40 tisíci lidí. “Energetika od začátku patří mezi základní pilíře skupiny PORTIVA a její rozvoj v příhodný čas jsme vždy proklamovali. V minulých letech jsme se sice zaměřovali především na diverzifikaci v oblastech nemovitostí a private equity, ale současná akvizice je pro nás prvním krokem k opětovnému rozvoji na poli energetiky,” uvedl výkonný ředitel investiční skupiny PORTIVA Pavel Svoreň.
Transakci o blíže neuvedené hodnotě PORTIVA uskutečnila ve spolupráci s partnerskou skupinou MICRONIX, jež v energetice rovněž působí. Oběma skupinám se vzájemná spolupráce osvědčila již loni při akvizici obchodního domu Central Kladno. Na financování nákupu AHP3T se podílely stejnou měrou.
Teplárenská skupina AHP3T v současnosti provozuje více než 20 kotelen, jejichž součástí jsou kogenerační jednotky, to vše o celkovém výkonu 37 MWt. V roce 2020 dodala zákazníkům 120 000 GJ tepla. Kromě toho zdroje AHP3T vyrábějí také elektrickou energii a dodávají ji do distribuční sítě. “Jedná se o dlouhodobě kvalitní aktiva s širokým portfoliem odběratelů a stabilními tržbami. Díky tomu, že jde o regulované odvětví, jsou finanční toky dobře předvídatelné a stabilizované,” uvádí Svoreň a dodává, že skupina do budoucna plánuje tepelné hospodářství AHP3T postupně modernizovat a rozvíjet a dosáhnout tak mimo jiné i energetických úspor.
Pro zbytek roku 2021 má PORTIVA v plánu i další akvizice. Pokračovat hodlá například v expanzi svého portfolia komerčních nemovitostí. Rozšiřovat bude i podnikání v oblasti poskytování technologií a softwaru pro automotive. Akvizicí společnosti Cebia, kterou holding EAG ze skupiny PORTIVA oznámil letos v březnu, se však podle Svoreně vyčerpaly možnosti dalšího růstu v tomto segmentu v Česku. Příští kroky EAG proto budou směřovat do zahraničí, kde holding ještě letos plánuje první akvizice i organický růst.
Investiční skupina PORTIVA se orientuje na obnovitelnou energetiku, komerční nemovitosti, digitální a IT služby v automotive a investiční fondy. Nekonsolidovaný odhad aktiv pod správou skupiny přesáhl k 31. 12. 2020 6,4 mld. Kč při obratu přes 2,8 mld. korun a EBITDA 290 mil. Kč.
PORTIVA a.s. a NejBusiness.cz
11. května 2021
Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...
Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...