Vzduch jako energetické médium je sice po celém světě k dispozici téměř neomezeně, jeho kvalita však není všude stejná. Výrazně se liší v různých klimatických zónách a na základě různého zanesení emisemi, které může být způsobeno dopravou, průmyslovou výrobou, zemědělstvím a dalšími vlivy. To vše je nutno při úpravě stlačeného vzduchu odpovídajícím způsobem zohlednit. Díky správné úpravě stlačeného vzduchu lze výrazně snížit míru výpadků strojů a doby odstávek. Nejen stroje potřebují čistý a suchý stlačený vzduch. Jako procesní médium musí stlačený vzduch splňovat technické podmínky a musí být odpovídajícím způsobem upraven. Kvalita stlačeného vzduchu se proto řídí příslušnými požadavky.
Norma ISO 8573-1 stanovuje povolené množství nečistot na metr krychlový stlačeného vzduchu. Jako tři primární nečistoty se uvádí pevné částice, voda a olej.
Nejproblematičtější ze všech nečistot ve stlačeném vzduchu je voda. Způsobuje nejen poškození korozí, ale podílí se také na snížení účinnosti spotřebičů, a tím i jejich výkonnostních parametrů, a podporuje také růst mikroorganismů, které škodí personálu a mohou kontaminovat i produkty a procesy.
V oboru lakýrnictví může voda v rozvodu stlačeného vzduchu způsobit například ztrátu lesku nebo problémy s přilnavostí (např. plniče), pokud dojde k „uzavření“ vody v nanášeném materiálu. Na povrchu se také mohou vytvořit kráterky.
Pomocí vhodných sušiček (adsorpční, kondenzační, membránové atd.) lze zajistit požadovaný stupeň zbytkové vlhkosti.
Kondenzační sušiče jsou velice účinným, a především dnes již cenově dostupným řešením k odstranění vlhkosti až do TRB 3 °C, tj. zbytková vlhkost za sušičem se při správném nadimenzování v kombinaci s příslušnými filtry a předfiltry pohybuje do max. cca 5,953 g/m³. (Tuto hodnotu si můžete představit jako cca 5,953 ml v každých 1000 litrech stlačeného vzduchu.) Tato zbytková a dále již konstantní hodnota je již zpravidla zcela optimální a obvykle dostatečná nejen pro lakovny, ale také pro široké spektrum firem z oblasti různých řemeslnický dílen typu pneuservis, autoservis, truhlárna atd.
Instalací vhodných úpravných jednotek nejen že dosáhnete naplánované životnosti a výkonnostních parametrů Vašich spotřebičů tlakového vzduchu, ale také významných úspor nákladů nutně spojených s opravami či obnovou strojního zařízení.
V sortimentu společnosti Bučan s.r.o. zákazník nalezne například kvalitní sušičky českého výrobce ATMOS. V případě potřeby se na nás obraťte, rádi Vám pomůžeme s návrhem vhodných úpravných jednotek pro Vaše potřeby!
Bučan s.r.o. a NejBusiness.cz
5. května 2021
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....