Členové Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje stráví den hasičů připadající na 4. května v moderní nové stanici. Na modernizaci se výrazně podílelo i Ministerstvo pro místní rozvoj prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu, který tamním složkám Integrovaného záchranného systému (IZS) poskytl téměř 117 milionů korun. V současnosti má IROP pro složky IZS připraveny více než 4 miliardy z nástroje REACT a dalších 9 miliard se předpokládá na období 2021-2027.
Až do loňska měla jednotka zázemí ve staré budově z roku 1961. „Za tři a půl roku vedle původní budovy vyrostla přístavba, která splňuje aktuální požadavky. Přes 107 milionů korun na její stavbu přispěly evropské fondy prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu, který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj,“ říká náměstek Sekce národních a evropských programů Zdeněk Semorád.
„Prostory byly pro současné potřeby nevyhovující. Také skladové a dílenské prostory byly zcela nedostatečné, chyběly i prostory pro garážování techniky,“ shrnuje ještě nedávnou realitu Kateřina Spiegl, koordinátorka HZS Zlínského kraje.
Na facebookové stránce zlínských hasičů se můžete podívat na časosběrné video dokumentující růst nové stanice.
Hasiči ve Zlíně získali k dispozici moderní místnosti pro nepřetržitou denní i noční pohotovost, novou kuchyni s jídelnou nebo šatny a sociální zařízení. Modernizační projekt zahrnoval i vybudování technologických místností nezbytných pro vyhlašování poplachu a chod stanice, včetně výměny vzduchu a zásobování energiemi. Součástí přístavby jsou i sklady potřebného materiálu, včetně ochranných pracovních a dezinfekčních prostředků. Ani technika už nestojí venku na mrazech, v dešti či horku, ale chrání ji vnitřní garáže, což znamená nemalou úsporu nákladů na servis a údržbu.
Také Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje využila možnosti, jak zvýšit kvalitu záchranných prací a připravit se na zvládání mimořádných událostí s podporou zdrojů z IROP. S příspěvkem 17,5 milionů korun vyrostla nástavba vzdělávacího a výcvikového střediska, jeho vybavení stálo dalších sedm milionů korun. Za dalších 52 milionů korun pořídila záchranná služba nová sanitní vozidla, techniku a přístroje.
Zlínští záchranáři díky rozšíření prostor vzdělávacího střediska můžou vyškolit více lidí. „Původní prostory umožnily proškolit maximálně čtyřicet osob, realizací projektu došlo ke zvýšení kapacity až na osmdesát osob,“ říká Martin Prusenovský z Krajského úřadu Zlínského kraje. Za rok nyní zvládnout proškolit až 3600 lidí.
Mimo jiné zde vybudovali samostatné pracoviště pro multifunkční resuscitační trenažér, který umožňuje monitorovat celý proces výcviku i jeho okamžité vyhodnocení. Resuscitační trenažér SimMan 3G je častým zdrojem rozruchu. „Svými aktivními výstupy ‒ pláč, kašel, smích, hlasové projevy nespokojenosti ‒ dokázal vystrašit nejednoho účastníka školení,“ popisuje Martin Prusenovský.
Kromě modelu člověka dostala vzdělávací zařízení nejen ve Zlíně, ale i v Kroměříži, Uherském Hradišti, Vsetíně a Valašském Meziříčí trenažéry simulující reálné podmínky lidského těla a konkrétních zdravotních komplikací jak u dospělých, tak i dětí a novorozenců. Dotace na techniku umožnila pořídit terénní sanitní vozidla, přístroje pro nepřímou srdeční masáž či umělou plicní ventilaci či klimatizační jednotky.
I když všechny zmiňované projekty na Zlínsku odstartovaly ještě před koronavirovou pandemií, výrazně přispěly k jejímu zvládnutí. „Oddělením prostor pro výjezdovou směnu a pro ostatní příslušníky a zaměstnance se značně eliminovalo riziko přenosu nemoci a výrazně pomohlo k zachování akceschopnosti jednotky,“ říká Kateřina Spiegl za hasiče. Ti například pomáhali kraji rozvážet ochranné a dezinfekční prostředky pro obce, potravinové banky, krajskou hygienu i další organizace, nebo pomáhali při testování obyvatel.
Také záchranářům umožnila nová velká výuková místnost splnit předepsané rozestupy v nezbytné výuce i bezpečné provádění praktických nácviků. „Stejně jako ve školství jsme začali více využívat pro výuku IT technologie,“ dodává Martin Prusenovský.
Ke konci dubna podpořil IROP celkem 510 projektů za téměř pět miliard korun zaměřených na podporu integrovaného záchranného systému, z toho je již 439 projektů za 4,3 miliardy korun dokončených. Největší podíl finančních prostředků ze složek IZS získali profesionální a dobrovolní hasiči, a to 80 %.
V současnosti mohou složky IZS žádat o podporu z nově vyhlášených výzev IROP, které jsou financovány z nástroje REACT-EU, určených ke snížení dopadů pandemie covid-19. Na IZS byly vyčleněny přes 4 miliardy korun, které poputují na posílení vybavení základních složek IZS technikou, věcnými a ochrannými prostředky, modernizaci stanic a vzdělávacích a výcvikových středisek složek IZS nebo pořízení informačních technologií IZS.
Na programové období IROP 2021-2027 se pro hasiče, policisty a záchranáře předpokládá částka kolem 9,4 miliardy korun. Finanční prostředky budou určeny k posílení systému ochrany obyvatelstva, který bude adekvátně reagovat na existující i nově poznané hrozby a změny klimatu. Podpora bude určena např. na materiálně-technické vybavení složek IZS, výstavbu a modernizaci výcvikových a vzdělávacích středisek, modernizaci jednotného systému varování obyvatelstva, výstavbu a modernizaci strategicky významných ICT systémů základních složek IZS. Program IROP 2021-2027 se nyní projednává v Bruselu, konkrétní parametry podpory a harmonogram výzev budou známy na podzim 2021.
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a NejBusiness.cz
5. května 2021
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....