Nová centrála Československé obchodní banky v Praze v Radlické ulici získala letošní cenu Best of Realty – Nejlepší z realit za udržitelnost. Vyhrála také kategorii nových administrativních center. „Nová jižní budova banky hned v několika rovinách přesahuje běžný rámec novostaveb. Je to dáno inovativním přístupem banky jako osvíceného investora a zaměstnavatele. Výsledkem je pak komplexně řešený projekt, který vytváří flexibilní prostředí pro své uživatele a zároveň respektuje životní prostředí, což mimo jiné potvrzuje vůbec nejvyšší možné ohodnocení v rámci mezinárodní environmentální certifikace LEED na úrovni Platinum,“ řekla výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy Simona Kalvoda, členka odborné poroty 22. ročníku soutěže, která cenu Environmentální projekt roku Best of Realty 2020 na slavnostním večeru vyhlašovala.
„Je to bezesporu nejšetrnější budova v zemi, která v sobě snoubí pokročilé architektonické řešení a zároveň velmi moderní, šetrné a přitom efektivní technologie,“ dodala. Zcela unikátním řešením centrály ČSOB je betonová konstrukce z tzv. aktivovaných betonů, která v létě chladí a v zimě zahřívá. Trubky zabudované ve stropní konstrukci jsou plněny vodou ze 177 geotermálních vrtů s hloubkou 150 metrů s celkovou délkou 26 kilometrů. V betonové konstrukci se tak v létě ukládá teplo na zimu a naopak. Přenos tepla nebo chladu do kancelářského prostoru zajišťují sálavé systémy vytápění a chlazení. V parných dnech se dům dochlazuje řízeným nočním větráním pomocí automatizovaného systému otevírání oken. Návratnost šetrné technologie je zhruba desetiletá, když životnost celé budovy bude přitom minimálně desetkrát delší. Budovu navrhli architekti Marek a Štěpán Chalupovi. Postavila ji společnost Hochtief.
Budova nabízí sedm střešních zahrad, z nichž jedna je zcela věnována aktivnímu odpočinku zaměstnanců a osazena venkovním sportovním vybavením jako 150 m dlouhou běžeckou dráhou, hřištěm na street basketball a workoutovými stanovišti.
„Součástí projektu je využití nejmodernějších inovativních technologií včetně soustavy tepelných čerpadel se zemními vrty, využívání dešťové vody, zelené střechy, noční předchlazení a samozřejmě důraz na kvalitu vnitřního prostředí,“ vysvětlila Kalvoda důvody, proč odborníci ocenili právě centrálu ČSOB.
Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC) spojuje společnosti a organizace z oblasti šetrného stavebnictví: od projektantů, architektů přes dodavatele materiálů a technologií až po stavební firmy a developery. Chce podněcovat tuzemský trh k přeměně způsobů, jakými se navrhují, staví, rekonstruují a provozují budovy a urbanistické celky. Cílem je vytvořit zdravé, prosperující, ekologické a společensky ohleduplné prostředí s vyšší kvalitou života. Od svého vzniku v roce 2009 úzce spolupracuje s celosvětovou zaštiťující organizací – Světovou radou pro šetrné budovy (World Green Building Council), sdružující přes 90 zemí. V současné době má více než 80 členů.
Česká rada pro šetrné budovy a NejBusiness.cz
22. února 2021
Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...
Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...