Advokátní kancelář DLA Piper, která je nejčastějším právním poradcem v oblasti fúzí a akvizic na světě, představila svůj nejnovější M&A report, který pravidelně zkoumá a analyzuje realizované transakce, na kterých DLA Piper za uplynulý rok pracovala. Z něj vyplývá, že celková aktivita na trhu fúzí a akvizic v loňském roce oproti očekáváním výrazně neoslabila. Mnohé firmy si také uvědomily, že se musí přizpůsobit aktuální situaci a začaly proto rychle digitalizovat a využívat nové technologie, aby se tak staly atraktivnějšími pro případné kupující.
Na počátku roku 2020 se velmi spekulovalo o tom, nakolik pandemie COVID-19 zasáhne trh fúzí a akvizic, jak se změní jeho podmínky a jaké budou reakce investorů a financujících bank. Ačkoliv není pochyb o tom, že v prvním čtvrtletí 2020 se jednalo o největší otřes, který tato oblast v globálním měřítku kdy zaznamenala, během zbytku roku se trhu podařilo nové situaci úspěšně přizpůsobit a zotavit.
„Na počátku se očekávalo, že kvůli pandemii COVID-19 se většina transakcí buď úplně pozastaví, nebo výrazně zpomalí. Dobrou zprávou za rok 2020 je, že se tak nestalo a situace i na českém trhu zůstává relativně stabilní. V roce 2021 lze dokonce očekávat mírný nárůst zejména vzhledem k investicím společností do moderních technologií a s tím souvisejícím nárůstem jejich hodnoty,” vysvětluje Miroslav Dubovský, Country Managing Partner v DLA Piper Prague.
Budoucnost obchodních transakcí závisí jak v České republice, tak celosvětově na jednotlivých sektorech. Jak se již ukazuje, nejvíce je a pravděpodobně i nadále zůstane pandemií zasažena oblast turismu, leteckého průmyslu či pohostinství a naopak největší nárůst aktivit je vidět a nadále se může očekávat v oblasti e-commerce obecně, u startupů, ve farmacii či zdravotnictví.
Specifickým sektorem je trh s nemovitostmi. Z globálního pohledu transakce v oblasti nemovitostí zažily oproti předchozím letům nebývalý pokles, český realitní trh tento trend ale nekopíroval. Objem zaznamenaných transakcí je podobný jako v předešlých letech.
Z rozsáhlého mezinárodního srovnání také plyne, že s přicházející ekonomickou recesí roste počet sporů vyplývajících z fúzí a akvizic. „Potvrzují to i nejnovější data za předchozí rok, kdy ve více než 60 procentech zkoumaných jurisdikcí již došlo k nárůstu sporů vyplývajících z transakcí. K dalšímu nárustu pak může dojít po ukončení nejrůznějších vládních programů podpory, “ uzavírá Dubovský.
DLA Piper je mezinárodní advokátní kancelář působící ve více než 40 zemích napříč Evropou, Amerikou, Blízkým východem, Afrikou i oblastí Asie a Tichomoří, což jí umožňuje poskytovat klientům právní pomoc kdekoli ve světě.
Pražská kancelář působí na českém trhu přes 25 let, a to v řadě právních oborů a průmyslových odvětví.
DLA Piper a NejBusiness.cz
18. února 2021
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....