Audi přechází se svou produktovou řadou na novou emisní normu Euro 6d

Audi přechází se svou produktovou řadou na novou emisní normu Euro 6d

Značka Audi přešla na začátku kalendářního roku 2021 se svou produktovou řadou na novou emisní normu Euro 6d. Veškeré aktuálně nabízené modely splňují přísné limity normy Euro 6d-ISC-FCM.

Z hlediska organizace si přechod na ještě přísnější emisní normu vyžádal mistrovský výkon. Výzva spočívala v optimálním využití dostupných kapacit zkušeben v Ingolstadtu a Neckarsulmu – navzdory koronavirové krizi a s ní souvisejícím výpadkům pracovní doby a výroby. V současnosti je podle nového stupně emisní normy homologováno 193 modelů Audi, což je naprostá většina dosavadní produktové řady. V prvních měsících nového roku bude následovat ještě několik dalších modelů. V rámci přechodu na novou verzi emisní normy Euro 6d nebudou z nabídky vyřazeny žádné modely.

Rozsáhlé portfolio: modelové řady A4 a A5 s 58 různými kombinacemi karoserie, motoru a převodovky

Homologační instituce považuje v tomto kontextu za model specifickou kombinaci motoru a převodovky ve spojení s určitým druhem karoserie. To zahrnuje poháněcí soustavu tvořenou motorem a převodovým ústrojím, která se používá v určité modelové řadě – například 2.0 TDI se sedmistupňovou převodovkou S tronic a pohonem všech kol quattro. S každou variantou karoserie – například Limuzína, Sportback nebo Avant – vzniká samostatný model. V široké nabídce modelových řad A4 a A5 je celkem 58 různých kombinací karoserie, motoru a převodovky.

Emisní norma Euro 6 vstoupila pro nová vozidla v platnost již na začátku roku 2015. Od té doby platí pro osobní vozy se vznětovým motorem limit 80 miligramů oxidů dusíku na kilometr, pro automobily se zážehovým motorem to je 60 miligramů na kilometr. Evropská unie však s každým novým stupněm této emisní normy zpřísňovala požadavky ohledně postupu měření, měřicích cyklů, průběhu měření a rámcových podmínek testů. Nový stupeň Euro 6d-ISC-FCM, který platí od 1. ledna 2021 pro všechna nová vozidla, se ještě více než předchozí stupeň soustředí na emise v reálném provozu, RDE (Real Driving Emissions). Vozidla musejí nyní splňovat limity i při těchto testech RDE, které probíhají za definovaných podmínek při jízdě na silnici. Tolerance měřicích zařízení jsou přitom zohledňovány korekčním faktorem 0,43. Emisní norma Euro 6d kromě toho požaduje, aby bylo vozidlo vybaveno systémem sledování spotřeby paliva. Značka Audi realizovala tuto funkci v podobě softwaru v řídicí jednotce motoru.

Technika: Twindosing a mimořádně objemné filtry pevných částic u zážehových motorů

Značka Audi vynaložila mimořádné úsilí, aby zajistila plnění nových emisních limitů za všech podmínek, a to s velkými rezervami. U modelů poháněných vznětovými motory, ať se jedná o řadové čtyřválce nebo vidlicové šestiválce, je klíčovým faktorem technologie Twindosing. Značka Audi postupně zavedla technologii Twindosing již v průběhu roku 2020 u kompaktních modelů se vznětovým motorem uloženým napříč i u šestiválcových modelů střední třídy – například v modelech Audi A3, A4, A5 a Q5.

U modelů se zážehovým motorem se pozornost soustředila na částice uhlíku, které vznikají především u nezahřátého motoru po studeném startu. Audi vybavuje své modely poháněné motory na benzin již od roku 2018 filtry pevných částic, které mají mimořádně velký objem a snižují emise pevných částic až o 90 procent. Podrobnější informace, animace a ilustrace k systémům dodatečného čištění výfukových plynů u zážehových a vznětových motorů naleznete v rubrice Tech Focus.

Zdroj informací

Porsche Česká republika s.r.o. a NejBusiness.cz

Datum

23. ledna 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

9. dubna 2025

ABB, Smart View a Keyence otevřely studentům dveře do reálného světa robotiky na RoboVision Hackathonu

ABB, Smart View a Keyence uspořádali RoboVision Hackathon, který studentům nabídl jedinečnou možnost...

8. dubna 2025

Exportéři hledají nové trhy. Diverzifikace je klíčem ke stabilitě a odolnosti

České firmy přehodnocují své exportní strategie v reakci na geopolitický vývoj, regulatorní změny a...

10. března 2025

Česká EAG ohlásila dvě akvizice v Německu za více než miliardu

osud roztříštěný evropský trh se softwarovými, datovými a analytickými nástroji pro obchodování s novými i...

28. února 2025

Evropská komise schválila Česku podporu na výrobu tepla z biomasy

Evropská komise schválila podle pravidel EU pro veřejnou podporu český program ve výši přibližně 2,6...

27. ledna 2025

Nůžky odměňování žen a mužů v Česku jsou pořád rozevřené

Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...

22. ledna 2025

Půjčka pro podnikatele je spojená s minimální administrativou

Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...

3. září 2024

OSTROJ naplno rozjel sériovou výrobu letištní techniky pro Oshkosh AeroTech

Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...

1. září 2024

KB, MONETA a Air Bank nově umožňují vkládat hotovost do sdílené sítě téměř 800 bankomatů

Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...

19. srpna 2024

Konica Minolta se zaměřila na ochranu firemních dat proti hackerům

Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...

15. srpna 2024

První ekologická celodřevěná prodejna BILLA vyrůstá ve Vracově na Hodonínsku

BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...

Reklama

Page generated in 1.2975 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál