Společnost Mobile Industrial Robots (MiR), mezinárodní lídr na trhu mobilních robotů, oznámila, že její roboty byly v roce 2020 implementovány organizacemi z mnoha různých sektorů a na různé provozní role - zejména pak v oblasti průmyslové interní logistiky a ochrany zdraví na pracovišti. V poslední době se jednalo například o nasazení ve Schneider Electric v Polsku, Bulharsku, Francii a Itálii, v čínské pobočce farmaceutické společnosti Novo Nordisk, španělské továrně TB Spain Injection zabývající se zpracováním plastů, a v americké továrně Bossard, která je lídrem na trhu spojovacího materiálu. Klíčovým výsledkem robotizace logistických operací v těchto firmách byla zejména optimalizace nákladů a efektivity interní přepravy a zapojení pracovníků do produktivnějších činností.
Společnost MiR posílila v roce 2020 svoji partnerskou síť v regionu střední a východní Evropy, a to jak na straně distributorů - nových partnerů na Slovensku a v Maďarsku, tak na straně systémových integrátorů. Nejaktivnějšími segmenty při implementaci AMR robotů jsou automobilový a ním související průmysl; nicméně i poptávka z odvětví FMCG a logistiky je velmi dynamická. Vedle Polska, Maďarska a Rumunska zažily významný růst také trhy v České republice a na Slovensku. Podíl regionu střední a východní Evropy na celosvětovém prodeji robotů společnosti MiR představuje v současné době 10 %.
„Tento rok poukázal na zranitelnost výrobních a logistických procesů kvůli prostojům v důsledku nepředvídaných situací,“ říká Jesper Sonne Thimsen, obchodní ředitel Mobile Industrial Robots pro region CEE. „Robotizace poskytuje flexibilitu a garantuje stabilní provoz i za nepříznivých podmínek. Pozorujeme mnohem větší zájem o automatizaci interní logistiky také v kontextu nových bezpečnostních a hygienických požadavků a aplikací souvisejících s dezinfekcí prostor. Očekáváme, že příští rok bude v tomto ohledu velmi intenzivní.“
Podle zprávy World Robotics 2020 Service Robots vydané organizací IFR činila na konci roku 2019 velikost globálního trhu s logistickými (AMR + AGV) roboty 1,9 miliardy USD. Společnosti a organizace po celém světě zakoupily 75 tisíc AMR robotů a AGV systémů - o 42 % více než v předchozím roce. IFR odhaduje, že růst tržeb v tomto segmentu zůstane v roce 2020 na podobné úrovni. Klíčovými trendy ovlivňujícími trh jsou digitalizace výroby, flexibilní modely RaaS (Robot jako služba) a zájem o autonomní dezinfekci.
„Autonomní mobilní roboty jsou využívány jak ve skladech, tak v moderních průmyslových závodech. Na konci let 2019 a 2020 došlo také k výraznému nárůstu používání AMR robotů v oblasti dezinfekce různých typů prostor - ve zdravotnictví, průmyslu a veřejných zařízeních. Ukazuje to, jak univerzální a flexibilní jsou AMR roboty - v závislosti na potřebách mohou podporovat prakticky jakýkoliv sektor,“ říká Søren E. Nielsen, prezident společnosti Mobile Industrial Robots.
Zpráva organizace IFR zdůrazňuje, že AMR roboty jsou odolné vůči koncentrovaným látkám a UV záření - díky tomu mohou dezinfikovat vybrané oblasti přičemž zamezí jejich kontaktu s personálem. V průmyslových závodech a skladech zase AMR zvyšují efektivitu interní přepravy, snižují náklady na intralogistiku a zajišťují bezpečnost, zejména v dynamickém prostředí.
K nejvýznamnější událostem na českém a slovenském trhu v roce 2020 patřilo představení dezinfekčního robota na bázi MiR100 od společnosti AMTECH a jmenování firmy MTS novým distributorem na Slovensku. V České republice a na Slovensku nyní nabízí MiR své roboty prostřednictvím distributorů společností AMTECH spol. s r.o., DREAMland PLC a MTS.
Společnost Mobile Industrial Robots (MiR) vyvíjí a dodává nejpokročilejší kolaborativní a bezpečné autonomní mobilní roboty (autonomous mobile robots – AMRs) na trhu. Tyto roboty umožňují rychlé, snadné a efektivní řízení interní logistiky, přičemž zaměstnancům umožňují vykonávat produktivnější činnost. Inovativní roboty od MiR již nasadily stovky velkých a středně velkých výrobních společností, logistických center a též řada nemocnic po celém světě. MiR velmi rychle vytvořil globální distribuční síť ve více než 60 zemích a má regionální kanceláře v New Yorku, San Diegu, Singapuru, Frankfurtu, Barceloně, Tokiu a Šanghaji. V České republice a na Slovensku dodávají produkty MiR na trh společnosti Amtech spol. s r.o. a DREAMland PLC a MTS. V roce 2019 dosáhla společnost obratu ve výši 44 milionů USD. Firma se sídlem v dánském Odense byla založena a je řízena profesionály s dlouholetou zkušeností z dánského robotického průmyslu.
Mobile Industrial Robots a NejBusiness.cz
27. prosince 2020
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....