Nová zpráva společnosti Accenture zaměřená na kybernetickou bezpečnost Cyber Threatscape Report 2020 poukazuje na to, že útočníci a ransomware gangy ke svým útokům stále častěji sáhnou k open-source nástrojům a aktivně využívají útoků skrze emailové systémy.
Zpráva, kterou Accenture Security každoročně vydává, vychází z informací získaných z reálných projektů a z výzkumu v oblasti kybernetické bezpečnosti. Zprává detailně zkoumá taktiky, techniky a postupy používané útočníky a na základě dostupných dat odhaduje, jak by se mohly kybernetické incidenty vyvíjet v následujícím roce. Zpráva navíc zahrnuje výzkumy od Context Information Security a Deja vu Security, které společnost Accenture získala v březnu 2020, respektive v červnu 2019. Tyto akvizice letos navázaly na několik dalších – včetně Symantec’s Cyber Security Services business a Revolutionary Security.
„Vzhledem k tomu, že covid-19 radikálně změnil způsob, jakým pracujeme a žijeme, zaznamenali jsme široké spektrum kybernetických útočníků, kteří mění svou taktiku, aby využili nových zranitelných míst,“ řekl Josh Ray, který vede sekci kybernetické obrany Accenture Security. „Organizace by měly očekávat, že kyberzločinci budou stále drzejší, protože potenciální příležitosti a výnosy z jejich činnosti nebývale rostou. V takové situaci je třeba znásobit používání správných kontrolních mechanismů a využívat spolehlivé informace o kybernetických hrozbách. Je třeba tyto složité a komplexní hrozby pochopit, aby bylo možné se účelně bránit.“
Po celý rok 2020 analytici Accenture CTI (Cyber Threat Intelligence) monitorovali podezřelé, různými státy sponzorované a organizované zločinecké skupiny, které využívaly kombinace běžných nástrojů i open source prostředků pro penetrační testování, a to jak k provádění kybernetických útoků, tak k zahlazení stop. Šlo například o využití „living off the land“ prostředků (nástrojů nebo funkcí, které již v cílovém prostředí existují), sdílené infrastruktury a veřejných exploitů.
Accenture kupříkladu sleduje aktivity íránské hackerské skupiny označované jako SOURFACE (také známé jako Chafer nebo Remix Kitten). Skupina je aktivní nejméně od roku 2014 a je proslulá svými kybernetickými útoky na ropný a plynárenský průmysl, komunikace, dopravu a další průmyslová odvětví v USA, Izraeli, Evropě, Saúdské Arábii, Austrálii a v dalších regionech. Analytici společnosti Accenture zaznamenali, že SOURFACE využívá legitimních funkcí systému Windows a volně dostupných nástrojů, jako je Mimikatz.
„Mimikatz je velmi populární a rozšířený nástroj v komunitě hackerů. Používá se ke krádeži přihlašovacích údajů uživatelů, které následně útočníci často využivájí k realizaci tzv. lateral movement. Cílem je jedy získat vyšší oprávnění (např. administrátorský účet), pohybovat se po síti a systémech společnosti s identitou standardního uživatele. Dle vydané zprávy je vysoce pravděpodobné, že zkušení útočníci, včetně státem sponzorovaných a organizovaných zločineckých skupin, budou i nadále kromě open source projektů využívat již zaběhlých nástrojů, jelikož se ukázalo, že jsou velmi efektivní z pohledu výkonu a nákladů,“ říká Michal Merta, odborník na bezpečnost a ředitel Cyber Fusion Centra v Accenture ČR.
Zpráva uvádí, jak jedna notoricky známá skupina agresivně zacílila na systémy podporující Microsoft Exchange a Outlook Web Access. Tyto napadené systémy používá jako úkryt v prostředí oběti, který umožňuje utajení provozu, předávání příkazů, kompromitujících e-mailů, krádeže dat nebo jejich shromažďování pro špionážní činnost. Jde o skupinu z Ruska, kterou Accenture označuje jako BELUGASTURGEON (známá také jako Turla nebo Snake). Působí již více než 10 let a je spojena s řadou kybernetických útoků zaměřených na vládní agentury, firmy zabývající se výzkumem zahraniční politiky a think tanky z celého světa.
„Ransomware se v uplynulém roce stal lukrativním obchodním modelem. Kyberzločinci nejen požadují tzv. ransom za dešifrování dat, ale čím dál častěji vydírají společnosti zveřejněním odcizených dat, případně faktu, že provedený útok byl úspěšný. Dobré jméno společnosti je v dnešní době klíčem k úspěchu a kyberzločinci jsou si tohoto velmi dobře vědomi,“ doplňuje Michal Merta.
Skupiny Maze, Sodinokibi (také známí jako REvil) a DoppelPaymer jsou průkopníky této taktiky, která přináší větší zisky. Inspirují mnoho napodobitelů a nových „obchodníků“ s ransomwarem. Začátkem tohoto roku se navíc objevil nechvalně známý ransomware LockBit, který si kromě zkopírované vydírací taktiky získal pozornost díky své vlastní šířící se funkci, která rychle infikuje další počítače v podnikové síti. Motivace LockBitu se zdají být také finanční. Analytici společnosti Accenture CTI pečlivě monitorovali kanály, které kyberzločinci využívají ke své komunikace (tzv. Dark Web fóra). Ukázalo se, že útočníci pravidelně inzerují vylepšení ransomwaru, sdílejí aktualizované balíčky malwaru a aktivně získávají nové členy, kterým slibují část peněz z výkupných. Úspěch těchto metod vydírání hack-and-leak, zejména proti větším organizacím, předznamenává pravděpodobné budoucí hackerské trendy v roce 2021.
Accenture je globální společnost poskytující profesionální služby v oblasti digitalizace, cloudu a kybernetické bezpečnosti. Díky propojení zkušeností a specializovaných dovedností ve více než 40 průmyslových odvětvích nabízíme služby v oblastech poradenství & strategie, Interactive, Technology a Operations – a to díky podpoře největší celosvětové sítě Advanced Technology a Intelligent Operations center. Našich 506 000 zaměstnanců využívá možnosti nejnovějších technologií i lidské vynalézavosti v práci pro klienty ve více než 120 zemích. Díky síle změn vytváříme hodnoty a zvyšujeme úspěšnost našich klientů, lidí, akcionářů, partnerů i celé společnosti.
Accenture Services, s.r.o. a NejBusiness.cz
13. listopadu 2020
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....