Významný výrobce nanovláken v České republice, společnost InoCure, má možnost dodávat materiál pro výrobu roušek, které jsou svou účinností srovnatelné s respirátory kategorie FFP2. Své kapacity nabízí i Senátu a vládě, jež aktuálně jednají o využití pěti linek na výrobu roušek, které Česká republika dostala darem z Tchaj-wanu.
Pět linek na výrobu ochranných masek darovala České republice tchajwanská společnost Autoland Technology jako gesto v reakci na diplomatickou návštěvu předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu. Dohromady mohou tyto linky vyrobit statisíce roušek týdně. Používat by je mohly například složky integrovaného záchranného sboru nebo pracovníci ve zdravotních a sociálních službách.
Aby měli zajištěnou tu nejlepší možnou ochranu, přichází výrobce nanovláken InoCure s nabídkou zlepšení. „Byla by škoda zůstat u obyčejných roušek, když máme k dispozici technologii, která je posune kvalitativně na vyšší úroveň,“ říká Matej Buzgo, vedoucí inovací a technologií v InoCure. Jeho firma nabízí, že pro výrobu ochranných masek na tchajwanských linkách bude dodávat materiál z nanovlákna. To má natolik jemnou strukturu, že zachytí i částice koronaviru.
Na trhu jsou k dispozici nanoroušky, které se svým účinkem velmi liší. Varianta bavlněných roušek s nanočásticemi stříbra je například vhodná proti pylu nebo bakteriím. Virus ale zastaví až roušky s filtračním nanovláknem. Ty se dají kvalitativně srovnat s respirátory třídy FFP2. „Nanovlákenná membrána z polyamidu 6.6 je tvořena spletí vláken s velikostí kolem 200 nanometrů. Hustota takového vlákna je asi desetkrát větší, než u běžné ochranné masky a stokrát větší než u obyčejné, domácí bavlněné roušky. Velikost částice viru je okolo 100 až 150 nanometrů, takže filtračním nanovláknem má problém proniknout,“ vysvětluje Matej Buzgo.
Nanovlákennou membránu vytvořili v InoCure přední čeští nanotechnologové a na trh ji dodávají ve formě rolí netkané textilie. Během jarní vlny pandemie rozdali kilometry materiálu i hotové roušky. Nezištně je darovali například hospicům Cesta domů.
Podle Mateje Buzga nemusí být vyšší kvalita vykoupena vysokou cenou. „Pro průmyslovou velkovýrobu nanovláken, nanovlákenných membrán a filtrů jsme vyvinuli vlastní produkční linku. To nám výrazně zlevňuje produkci,“ vysvětluje Matej Bazgo a dodává, že jeden z prototypů linky InoSpin vznikl v rámci podpory Czech Rise Up a byl hotový za 14 dní. I díky němu je firma schopná dodávat ve velkém objemu materiál pro výrobu roušek. Cena těch, které by se i za použití materiálu z nanovlákna mohly vyrábět na strojích darovaných z Tchaj-wanu, by se podle jeho propočtů mohla pohybovat v řádu jednotek korun. Pokud by odběratelem roušek byly například veřejné instituce, znamenalo by to pro veřejné rozpočty výraznou úsporu.
Nanotechnologicky orientovaná společnost se mimochodem účastnila letošní obchodní mise na Tchaj-wan. Snad i proto jí tolik záleží na co nejsmysluplnějším využití tchajwanského daru. Její zájem sahá tak daleko, že už dokonce jedná s partnery, kteří by budoucímu majiteli darovaných výrobních linek (což může být i veřejná instituce, jako například Vězeňská služba) pomohli s organizací a zajištěním výroby.
Technologicky orientovaná společnost založená výzkumníky a inženýry se zabývá vývojem pokročilých nanotechnologických řešení pro každodenní použití ve zdravotnictví. Vyvíjí systémy pro dodávku léčiv založené na nano/mikro částicích (technologie μSphere) a nano/mikrovlákenných systémech (technologie InoMATRIX a InoSPIN).
InoCure vedle toho zákazníkům poskytuje kompletní službu od definice chemického procesu až po výstavbu výrobních zařízení. Jeho aktivity v oblasti Life-sciences jsou komplexní a vedou až do fáze konečného produktu, včetně marketingu, prodeje a podpory zákazníkům.
InoCure a NejBusiness.cz
15. října 2020
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....