Stovky miliard korun pro české stavebnictví může přinést česká podpora Zelené dohody pro Evropu („European Green Deal“), jejímž cílem je přetvořit evropskou ekonomiku tak, aby do roku 2050 nezatěžovala životní prostředí a byla klimaticky neutrální. Klíčovou součástí Dohody je tzv. Renovační vlna, jejímž cílem je ztrojnásobit tempo renovací budov v Evropě ze současného cca 1 % na 3 % ročně.
„Vyzýváme vládu, aby se k Zelené dohodě pro Evropu jednoznačně připojila a aktivně spoluvytvářela její konkrétní podobu v ČR. To umožní nejen urychlit renovaci bytového fondu, ale i výstavbu kvalitnějšího a cenově dostupnějšího nového bydlení, a hlavně zaměstná desetitisíce pracovníků ve stavebnictví a přidružených odvětvích v celém Česku. Kvalitní bydlení znamená nejen výrazné energetické úspory, ale hlavně zdravé prostředí a tepelný komfort jak v zimě, tak i v horkých létech, kdy je čím dál více třeba budovy chladit,“ říká Marcela Kubů, ředitelka Asociace výrobců minerální izolace (AVMI).
Zvýšení renovačních aktivit může přinést tisíce pracovních míst s vysokou přidanou hodnotou přímo v sektoru výroby stavebních materiálů, jako je například minerální izolace. „Hlavní efekt však představuje podpora desetitisíců pracovních míst mezi živnostníky a v malých i středních firmách, které samotné renovace plánují, projektují a provádějí. Renovace totiž patří mezi ekonomické aktivity s nejvyšším podílem domácí práce, nejvyšším multiplikátorem a nejširším dopadem na celém území ČR,“ vysvětluje Marcela Kubů.
Podpora výstavby a renovací energeticky a environmentálně šetrných budov je ideálním nástrojem, jak podpořit ekonomiku a zároveň zmírnit dopady změny klimatu. „Stavebnictví má velkou setrvačnost, a proto potřebuje dlouhodobý a koncepční přístup státu. Vidíme, že mnohé současné státní renovační programy budov fungují a mají výsledky. Financování je dlouhodobé a předvídatelné a energetické úspory jsou snadno vyčíslitelné. Taková státní podpora má jednoznačně pozitivní dlouhodobý efekt a v současné situaci je třeba ji ještě zrychlit a rozšířit na všechny typy budov a do všech regionů,“ uzavírá Marcela Kubů, ředitelka Asociace výrobců minerální izolace.
Asociace sdružuje nejvýznamnější výrobce minerální izolace v ČR. Její členové reprezentují více než 90 procent tuzemského trhu s minerálně vláknitými izolačními materiály ve stavebnictví, zaměstnávají zhruba 700 vlastních zaměstnanců a dalších zhruba 4000 pracovníků nepřímo v navazujících odvětvích.
Asociace se zaměřuje na šíření informací o využití minerálních izolací a na spolupráci s veřejnou sférou při tvorbě legislativního prostředí a norem. Asociace působí na tuzemském trhu od roku 2009. Tuzemskými členy AVMI jsou společnosti KNAUF INSULATION, ROCKWOOL a.s., Divize ISOVER, Saint-Gobain Construction Products CZ a URSA CZ.
AVMI a NejBusiness.cz
6. října 2020
ABB, Smart View a Keyence uspořádali RoboVision Hackathon, který studentům nabídl jedinečnou možnost...
České firmy přehodnocují své exportní strategie v reakci na geopolitický vývoj, regulatorní změny a...
osud roztříštěný evropský trh se softwarovými, datovými a analytickými nástroji pro obchodování s novými i...
Evropská komise schválila podle pravidel EU pro veřejnou podporu český program ve výši přibližně 2,6...
Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...
Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...