Česká inovace řeší největší úskalí ve využívání „zelené elektřiny“

Česká inovace řeší největší úskalí ve využívání „zelené elektřiny“

Česká společnost Byzance buduje v Praze nejmodernější distribuční soustavu v Evropě. Inovativní řešení kombinující technologie z oblasti digitální energetiky a automatizace pomůže k výraznému zefektivnění využívání energie z obnovitelných zdrojů.
Více než 450 bytů v pražských Vršovicích bude vybaveno speciálně vyvinutými bojlery, elektroměry s umělou inteligencí nebo moderními technologiemi pro zabezpečení domácností. S vlastním parkem solárních panelů a 50 nabíjecími stanicemi pro elektromobily půjde o nejhustěji elektrifikovaný obytný komplex v České republice. O masovém využití řiditelného potenciálu celého řešení jedná nyní Byzance s velkými energetickými firmami.

„Flexibilita distribuční soustavy a vyrovnání výkyvů energií z obnovitelných zdrojů patří aktuálně k největším výzvám celého energetického sektoru. Všechny současné trendy, jako je rozvoj elektromobility nebo plošné nasazování solárních panelů na střechách domů, vytvářejí nové nároky na distribuční soustavu. Ta se musí vyrovnávat zejména s náhlými propady dodávek elektřiny ve chvílích, kdy přestane svítit slunce nebo foukat vítr.
Naše řešení dokáže pomocí chytrých algoritmů snížit nebo zvýšit spotřebu v rozmezí až desítek procent. Umožní tím výrazně pomoci k vyrovnání výkyvů ve chvílích propadů dodávek, nebo naopak využít potenciál v čase nadbytku a levné elektřiny ve prospěch zákazníka,“
řekl Tomáš Záruba, zakladatel a ředitel společnosti Byzance, a dodal: „Nejde o laboratorní testování, ale o realizaci v rámci vznikající komerční výstavby v největším měřítku, do kterého se doposud v Česku někdo pustil.“

Základem distribuční soustavy obytného komplexu jsou moderní elektroměry propojující do jedné sítě maximum využitých technologií. Mezi ty patří například speciální bojlery, vyvinuté ve spolupráci s tradičním českým výrobcem Dražice, které umožňují využití vlastní kapacity pro ukládání energií.
Podobnou funkci nabídnou také rekuperační nebo klimatizační jednotky. Součástí projektu jsou rovněž nabíjecí stanice elektromobilů cíleně vyvinuté tak, aby se dokázaly podřídit požadavkům a potřebám sítě.

 

Robotizované řízení spotřeby

„Propojili jsme každý byt, každý větší spotřebič a všechny instalované technologie. Spotřebu energie tak dokážeme robotizovaně řídit. To znamená zvýšit spotřebu v čase nízkých cen a nevyužité kapacity sítě a v době špičky naopak spotřebiče plánovaně utlumit a využívat akumulované energie ať už v podobě teplé vody nebo chladicího média.
Odstraňujeme absolutně zbytečný a na dnešní dobu extrémně archaický přístup české energetiky, který požaduje stanovit limit v podobě rezervovaného odběru. Distributor vás zkrátka nepřipojí, pokud mu nevyjde dostatečná rezerva. Tento přístup však podle nás nemůže zohlednit možnosti technologií 21. století. My máme tabulkově spotřebu nabíjecích stanic vyšší, než zvládne hlavní trafostanice. Ale ne každá stanice pojede na maximum a navíc rozhodně ne celý den,“ dodal T. Záruba.

Společnost Byzance aktuálně jedná s vybranými energetickými firmami o dalším rozvoji a začlenění celého řešení do běžné praxe.
„Jsme přesvědčeni, že s technologiemi pro řízení aktuální spotřeby můžeme již dnes využívat energii až z 80 % získanou z obnovitelných zdrojů, aniž bychom čelili výpadkům dodávek. Jde jen o to mít dostatečně velkou a propojenou síť inteligentních spotřebičů. To nabízí prostor pro velké hráče na trhu, kteří disponují potřebným zázemím a licencemi na obchodování s energiemi a s našimi zkušenostmi mohou vykročit směrem k budoucnosti,“ uzavřel T. Záruba, jenž firmu Byzance založil před pěti lety na katedře energetiky ČVUT.

 

Chytré pouliční lampy

Prvním z inovativních řešení společnosti Byzance uvedeným do praxe byly chytré pouliční lampy instalované loni ve spolupráci se Středočeským inovačním centrem (SIC) v Českém Brodě a Milčicích na Kolínsku.
Lampy pomohou do budoucna zprostředkovat měření kvality ovzduší nebo hladiny hluku v okolí, monitorovat počet projíždějících aut či fungovat jako nabíjecí stojan pro elektromobily. „Společnosti Byzance jsme pomohli s vytipováním vhodných lokalit a se zajištěním podpory ze strany místního správce. Na projektu zavádění inteligentního osvětlení dále spolupracujeme, protože jen ve Středočeském kraji vidíme potenciál v obměně až 120 000 lamp,“ informoval Pavel Kaplan, expert SIC na problematiku obcí.

Zdroj informací

Byzance a NejBusiness.cz

Datum

26. září 2020

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

27. ledna 2025

Nůžky odměňování žen a mužů v Česku jsou pořád rozevřené

Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...

22. ledna 2025

Půjčka pro podnikatele je spojená s minimální administrativou

Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...

3. září 2024

OSTROJ naplno rozjel sériovou výrobu letištní techniky pro Oshkosh AeroTech

Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...

1. září 2024

KB, MONETA a Air Bank nově umožňují vkládat hotovost do sdílené sítě téměř 800 bankomatů

Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...

19. srpna 2024

Konica Minolta se zaměřila na ochranu firemních dat proti hackerům

Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...

15. srpna 2024

První ekologická celodřevěná prodejna BILLA vyrůstá ve Vracově na Hodonínsku

BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...

11. srpna 2024

Brněnská Authentica loni překročila půlmiliardový obrat a otevřela novou divizi

Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...

5. července 2024

Výroba vozidel v Česku nadále roste

V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...

30. června 2024

Největší fotovoltaický střešní projekt v Česku: V CTParku Bor na Plzeňku

Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

Reklama

Page generated in 1.4557 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál