Audi je jedničkou v počtu patentů pro elektrické pohony

Audi je jedničkou v počtu patentů pro elektrické pohony

Oddělení technického vývoje, které zaměstnanci Audi nazývají interně zkratkou „TE“, je tepajícím srdcem značky. Zde se stává „Náskok díky technice“ skutečností. Inženýři realizují inovace od prvního nápadu až po uvedení na trh. Nový internetový zpravodaj „Audi TechFocus“ nabízí detailní pohledy do zákulisí TE. Tématem prvního vydání jsou patenty. Nebo jinak řečeno: Tak dokumentujeme „Náskok díky technice“.

V roce 1970 – tedy přesně před 50 lety – se oddělení technického vývoje přestěhovalo do prvních nových budov, které vyrostly na severním okraji Ingolstadtu. Od té doby je tento areál nepřetržitě rozšiřován. V současnosti se jen v Ingolstadtu zabývá výzkumem a vývojem téměř 10 000 techniků a inženýrů. Společně s bezmála dvěma tisíci zaměstnanci TE v Neckarsulmu a vývojáři v provozech Győr, Peking a San José Chiapa tvoří inovační laboratoř čtyř kruhů – a to velmi úspěšně. Měřítkem značné inovační síly značky je počet patentových přihlášek.

Kolik patentových přihlášek podává Audi ročně?

V roce 2019 to bylo více než 1200 patentových přihlášek. Na každý den v roce tedy vycházejí více než tři podané patentové přihlášky. V souladu s proměnou společenského uvědomění se mění témata a zaměření patentů. Dříve to byly především nápady a vynálezy v oblastech podvozku nebo klasických technologií pro motory a převodovky. V současnosti je pozornost zaměřena hlavně na digitalizaci a elektromobilitu. Společnost Audi je v současnosti na celém světě držitelem cca 13 000 patentových rodin, což představuje přibližně 23 000 jednotlivých patentů a patentových přihlášek. Pro náročně procedury zaměstnává Audi specializované patentové zástupce. „Zabezpečujeme nápady a vynálezy našich inženýrů, a tím i náš ‚Náskok díky technice‘,“ vysvětluje Jama Askaryar, odpovědný patentový zástupce pro elektrické a hybridní pohony.

AUDI AG vede v Německu v počtu patentových přihlášek pro elektrické pohony

Zatímco mnozí konkurenti kupují technologie elektrického pohonu od externích dodavatelů, Audi je v mnoha oblastech vyvíjí vlastními sílami. Jako nejinovativnější prémiová značka je Audi v Německu lídrem v počtu patentových přihlášek pro elektrické pohony. Dokazují to i statistické ukazatele. Podle vyhodnocení Německého patentového a známkového úřadu DPMA (Deutsches Patent- und Markenamt) a Evropského patentového úřadu EPO (European Patent Office) bylo v roce 2019 přihlášeno celkem 660 patentů s účinností jen pro Německo. Tyto přihlášky se týkají pouze vozidel s elektrickým pohonem. V porovnání s rokem 2017 to představuje nárůst o 42 procent.

Značka Audi přitom obsadila s 57 patentovými přihláškami pro externě nabíjitelné hybridní modely a elektromobily Audi e-tron první místo. „To je ‚Náskok díky technice‘ a důkaz velkého inovačního ducha našich vývojářů,“ říká Roman Straßer, vedoucí vývoje výkonové elektroniky a nabíjecích systémů. Ale není to jen patentový úřad, kdo potvrzuje vedoucí postavení Audi v oblasti nápadů a vynálezů. Renomovaný institut Center of Automotive Management (CAM) udělil značce Audi v roce 2020 ocenění AutomotiveINNOVATIONS Award za vítězství v oblasti alternativních pohonů.

Jaké patentové přihlášky byly například podány?

Dva inženýři Audi vynalezli nový proces řízení a ovládání elektromotorů modelu Audi e-tron. Jejich funkce předvídavého napájení elektromotorů prostřednictvím inteligentní a inovativní výkonové elektroniky zvyšuje jízdní dynamiku. Současně minimalizuje spotřebu elektrické energie, protože požadované povely řidiče realizuje předvídavě s předstihem.

Audi má patenty také v oblasti mechaniky kapalin, tedy ve využívání fyzikálních vlastností proudění kapalin. Například k efektivnímu chlazení rotoru elektromotoru. Teplo je u něj tradičně odváděno zvenku. Audi k tomu přidává dodatečné chlazení zevnitř prostřednictvím chladicího média a inteligentních chladicích kanálů přímo ve středu rotoru. Komplexní technický mistrovský výkon při montáži jednotlivých plechů rotoru přináší ve výsledku mimořádně účinné chlazení rotoru.

Dalším příkladem vynalézavosti vývojářů Audi v oblasti elektromobility je patent, který umožňuje ztlumení reakcí vozu na hektické ovládání pedálu plynu. Díky tomu lze zabránit velkým změnám zatížení při přechodu z jízdy „pod plynem“ na setrvačnou jízdu. K tomu dochází prostřednictvím náročné filtrace jízdního chování. V tomto procesu jsou zohledňovány a optimalizovány veškeré parametry od přání řidiče až po aktuální rozdělování točivého momentu mezi obě nápravy a všechna čtyři kola.

Technické milníky z historie Audi

Zářícím majákem „Náskoku díky technice“ je i nadále dynamický trvalý pohon všech kol quattro. S technikou pohonu všech kol, představenou po tříletém vývoji na Ženevském autosalonu 1980 v prvním modelu quattro, způsobila značka Audi revoluci nejen v automobilovém průmyslu, ale také v motoristickém sportu.

Konstrukci automobilu zásadním způsobem ovlivnilo i mnoho dalších inovací a patentů Audi. Například v roce 1993 na IAA vystavený prostorový rám Audi Space Frame (krátce: ASF), u něhož nahradil hliník do té doby běžnou ocel jako materiál pro samonosnou karoserii modelu Audi A8. Toto know-how v oblasti lehké konstrukce je dodnes nepřetržitě zdokonalováno. Aktuální Audi A8 kombinuje ve svém nosném skeletu dokonce čtyři různé materiály pro lehkou konstrukci: hliník, ocel, hořčík a uhlíkové kompozity. Jedná se o nový vývojový stupeň konstrukce s využitím rozmanitých materiálů.

Skupina Audi

Skupina Audi, se značkami Audi, Ducati a Lamborghini, je jedním z nejúspěšnějších výrobců automobilů a motocyklů v prémiovém segmentu. Společnost působí globálně na více než 100 trzích a má 16 výrobních závodů v jedenácti zemích. Mezi plně vlastněné dceřiné společnosti AUDI AG patří Audi Sport GmbH (Neckarsulm), Automobili Lamborghini S.p.A. (Sant’Agata Bolognese, Itálie) a výrobce sportovních motocyklů Ducati Motor Holding S.p.A. (Boloňa, Itálie).

Skupina Audi dodala v roce 2019 zákazníkům 1,845 milionu automobilů značky Audi, 8205 sportovních vozů značky Lamborghini a 53 183 motocyklů značky Ducati. Prémiový výrobce dosáhl ve fiskálním roce 2019 celkových příjmů z prodeje 55,7 miliardy eur a provozního zisku 4,5 miliardy eur. V současnosti pracuje pro společnost na celém světě přibližně 90 000 zaměstnanců, z toho více než 60 000 v Německu. Audi se zaměřuje na trvale udržitelné produkty a technologie pro budoucnost mobility.

Dovozcem prémiových automobilů Audi na český trh je společnost Porsche Česká republika, součást skupiny podniků Porsche Holding Salzburg a největší importér automobilů do České republiky. Audi nabízí v České republice všechny své modely od 1. dubna 2015 s prodlouženou zárukou na 4 roky při nájezdu do 120 000 km v rámci standardní výbavy vozu.

Zdroj informací

Porsche Česká republika s.r.o. a NejBusiness.cz

Datum

22. července 2020

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

3. září 2024

OSTROJ naplno rozjel sériovou výrobu letištní techniky pro Oshkosh AeroTech

Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...

1. září 2024

KB, MONETA a Air Bank nově umožňují vkládat hotovost do sdílené sítě téměř 800 bankomatů

Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...

19. srpna 2024

Konica Minolta se zaměřila na ochranu firemních dat proti hackerům

Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...

15. srpna 2024

První ekologická celodřevěná prodejna BILLA vyrůstá ve Vracově na Hodonínsku

BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...

11. srpna 2024

Brněnská Authentica loni překročila půlmiliardový obrat a otevřela novou divizi

Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...

5. července 2024

Výroba vozidel v Česku nadále roste

V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...

30. června 2024

Největší fotovoltaický střešní projekt v Česku: V CTParku Bor na Plzeňku

Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

Reklama

Page generated in 2.5837 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál