Vysoce kvalifikovaná pracovní síla za nižší cenu ve střední a východní Evropě, její osvědčené výsledky a konkurenceschopnost v průmyslové výrobě a skutečnost, že region umožnil výrobcům vytvářet vyšší úroveň ekonomické produkce při neúměrně nižších provozních nákladech, jsou přesvědčivými důvody pro tok dalších přímých zahraničních investic do regionu.
Trhy práce ve střední a východní EvropěPlaty v regionu střední a východní Evropy jsou několikrát menší než v západní Evropě a v posledních letech jsou překvapivě srovnatelné s trhy, jako je Čína.
Silviu Pop, ředitel průzkumu trhu pro Rumunsko vysvětluje: „Pokud jde o výši mzdových nákladů na výrobní operace, Rumunsko je nyní srovnatelné s Čínou. Polsko a Maďarsko je výrazně nepřevyšují, zatímco Bulharsko zůstává výrazně pod touto úrovní. To neznamená, že tyto trhy jsou porovnatelné z hlediska kritického množství, rozmanitosti produktů a složitosti produkce v nejaktivnějších obdobích, ale z hlediska nákladů a geografie (blízkosti) má určitě region střední a východní Evropy nesporné výhody."
Kevin Turpin, regionální ředitel průzkumu trhu pro sřední a východní Evropu dodává: „Abychom uvedli věci do jiného kontextu, pracovní náklady v Německu na výrobu jsou přibližně třikrát vyšší než v České republice a na Slovensku, přibližně čtyřikrát vyšší než v Maďarsku a Polsku, téměř šestkrát nad Rumunskem a téměř osumkrát nad Bulharskem.”
Produktivita s tímto nárůstem mezd více než udržovala krok. Ve všech zemích střední a východní Evropy se mezera mezi přidanou hodnotou na zaměstnance a mzdovými náklady mezi lety 2004 a 2018 ve skutečnosti značně prohloubila. Je třeba poznamenat, že rozpětí Rumunska mezi přidanou hodnotou na zaměstnance a mzdovými náklady je jen zlomek pod Čínou, zatímco ostatní trhy střední a východní Evropy velmi nezaostávají.
Měřeno výstupem z továren předjel CEE region Španělsko a Spojené království,. Zatímco továrny střední a východné Evropy byly původně zaměřeny na produkci zboží, které zahrnuje nepříliš složité výrobní procesy, postupem času se to také postupně změnilo: zboží střední a vysoké přidané technologické hodnoty nyní tvoří ve střední a východní Evropě mnohem větší podíl než před deseti lety.
Harry Bannatyne, partner a ředitel průmyslového oddělení v Colliers Česká republika, říká: „Česká republika byla vždy díky své dlouhé historii výroby a její ideální poloze pro distribuci a také špičkové, vysoce kvalitní práci na dobré pozici v Evropě. Na atraktivitě jí přidává i mnoho technologických společností a univerzit. Příkladem prosperujícího města zůstává Brno s firmami jako Honeywell a mnoho dalších technologických společností. Vidíme, že tento trend roste s mnoha společnostmi, které v současné době přehodnocují svůj dodavatelský řetězec. Očekáváme, že mnoho z nich se plánuje přiblížit ke střední a východní Evropě a Česká republika bude jedním z nejsilnějších uchazečů.“
Colliers International Group Inc. je přední globální společnost nabízející poradenské služby v oblasti komerčních nemovitostí a investičního managementu.
Působí v 68 zemích světa a zaměstnává více než 14 000 odborníků. Colliers je nejrychleji rostoucí veřejně obchodovaná globální společnost zabývající se realitními službami a investičním managementem, přičemž její korporátní tržby v roce 2018 činily 2,8 mld. dolarů (3,3 mld. dolarů, včetně přidružených společností). Za vedení Colliers odpovídá více než 20 let tým zkušených expertů, který stakeholderům společnosti prokazatelně zajišťuje přes 40 % ročních.
Colliers International Group Inc. a NejBusiness.cz
14. července 2020
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....