V Česku vzniká nový druh alternativních peněz Corrent, které pomohou lidem i podnikatelům překonat krizi a složitou ekonomickou situaci způsobenou koronavirovou pandemií.
V oblíbeném obchodě na rohu zaplatíte stokorunu za snídani, pečivo, nebo třeba u kadeřníka. Z peněženky ale vytáhnete jen půlku. Druhou polovinu za vás zaplatí město prostřednictvím Correntu - lokálních „peněz”, které fungují jako slevová poukázka.
Myšlenka correntu a projektu Corrency vznikla jako nástroj pro rozhýbání a podporu místní ekonomiky zasažené koronavirovou krizí. Prošla hackathonem Hack the Crisis pořádaným Ministerstvem průmyslu a obchodu a agenturou CzechInvest, kde se koncept dál rozvíjel.
Princip correntu je jednoduchý. Město nebo městská část chce podpořit své místní podnikatele a rozdá svým obyvatelům právě correnty. Poskytne tak finanční podporu obyvatelům i místním obchodům a službám.
Lidé tyto virtuální “peníze” utratí v souladu s nastavenou omezenou směnitelností. Mohou za ně například nakupovat u vybraných obchodníků nebo zaplatit za předem určené výrobky či služby. A navíc třeba jen do měsíce, nebo v jiném časovém intervalu, aby se ekonomika ve městě skutečně začala hýbat.
„Díky tomu dojde k povzbuzení lokální ekonomiky. Lidé dostanou finanční injekci. Za correnty si mohou koupit produkty a služby, které místní samospráva definuje. Od potravin, přes opravu bot, po vstupenky na koncert nebo do bazénu. Nebudou moci tyto dávky spořit, ale v daném časovém období je do ekonomiky vrátí,“ vysvětluje zakladatel projektu Corrency Pepe Rafaj.
Corrency povzbudí lokální ekonomiku, nastartuje se zmražený obchod a podpoří zaměstnanost.
Tyto „digitální peníze“ budou mít stejnou hodnotu jako česká koruna – jeden corrent odpovídá jedné koruně. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl? Koruna je ze zákona všeobecným ekvivalentem směny. Z toho vyplývá, že ji všichni obchodníci v Česku musí přijímat. Corrent všeobecné platidlo není, je to fakticky slevová poukázka v kurzu jedna ku jedné. Určený okruh obchodníků ji může přijímat za stanovené produkty v omezeném čase.
Jak to bude vypadat v praxi? „Ukažme si to na příkladu. Při nákupu u obchodníka v hodnotě 100 korun se při platbě identifikujete občanským průkazem a dostanete řekněme 50procentní slevu. Obchodníkovi tedy zaplatíte polovinu ceny. Druhá polovina, odpovídající correntům, přijde v korunách na účet obchodníka od systému Corrency,“ popisuje Rafaj.
Projekt Corrency vybrala porota hackathonu Hack the Crisis mezi nejlepší projekty, které mají zásadní potenciál řešit aktuální problémy spojené s koronavirovou krizí.
Záštitu Corrency udělila Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Hospodářská komora ČR a odbor Hlavního architekta eGovernmentu Ministerstva vnitra České republiky. Projekt podporuje také Česká pošta. Probíhají jednání o spolupráci a podpoře společností IBM a Visa. Zároveň probíhají jednání s Magistrátem hlavního města Prahy, Prahou 3 a Prahou 7 o tom, že by projekt otestovali v pilotním provozu. V případě, že se osvědčí, zvažují Corrency integrovat do stávajících struktur sociálních a jiných podpor obyvatel.
„Myšlenka lokální měny se může zdát na první dojem odvážná. Ale kdokoli, komu jsem dopodrobna vysvětlil, jak Corrency funguje a jaké může mít benefity, se okamžitě pro myšlenku nadchl a chtěl se zapojit. Potenciálně může pomoci řešit dopady ekonomických krizí i v jiných zemích," uzavírá Rafaj.
CzechInvest a NejBusiness.cz
1. července 2020
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....