Orientace v množství postupně zveřejňovaných daňových opatření v uplynulých týdnech může být problematická. Přehledné informace k opatřením Vlády České republiky v souvislosti se šířením koronaviru COVID-19 se proto mohou hodit. V textu níže naleznete opatření týkající se zaměstnanců i osob samostatně výdělečně činných.
Zaměstnanci byli vždy považování za chráněnou skupinu v porovnání s lidmi, kteří podnikají. Virová krize ale ukázala i aspekt závislosti na zaměstnavateli ať co do oboru, ve které zaměstnavatel působí nebo postoje k zaměstnancům. Vláda prostřednictvím Úřadu práce pro zaměstnavatele připravila příspěvek na plnou či částečnou úhradu náhrad mezd jejich zaměstnanců. Dne 31. 3. 2020 byl pro zaměstnavatele, jejichž hospodářská činnost je ohrožena v důsledku šíření nákazy virem SARS-CoV-2, schválen program za následujících podmínek:
„Výše kompenzací zaměstnavatelům je odvozena od průměrné superhrubé mzdy, která činí 48 400 korun. Zaměstnavatelé mohou požádat Úřad práce o příspěvek ve dvou režimech,“ vysvětluje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.
Vláda nadefinovala takzvaný Režim A, který odpová nucenému omezení provozu a karanténě:
Takzvaný režim B byl pak definován jako související hospodářské potíže:
„Zaměstnavatel bude žádat o refundaci vyplacených náhrad mezd po skončení vykazovaného období, tj. po skončení kalendářního měsíce, za který bude o příspěvek žádat. Za měsíc duben tedy bude zaměstnavatel podávat žádost na počátku měsíce května,“ popisuje Gabriela Ivanco z Mazars.
Dalším podpůrným krokem, je rozšíření ošetřovného pro zaměstnance. Ošetřovné zaměstnancům bude propláceno i po zákonem stanovených 9 dnech, a to po celou dobu, kdy budou uzavřené školy i jiná dětská zařízení. Nárok na něj budou mít po dobu mimořádných opatření také rodiče s dětmi až do dovršení věku 13 let.
Pro osoby samostatně výdělečně činné vláda připravila první a druhý liberační balíček. V rámci prvního liberačního balíčku došlo k plošnému prominutí pokuty za opožděné podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob a prominutí úroku z prodlení za pozdní úhradu daňové povinnosti, a to nejdéle do 1. července 2020.
Dále zveřejnilo Ministerstvo financí tzv. liberační balíček II, který plošně promíjí červnovou zálohu na daň z příjmů fyzických osob. V praxi to znamená, že všichni poplatníci, kteří měli na základě předchozích daňových přiznání povinnost uhradit zálohu na daň z příjmů splatnou 15. června 2020, ji nebudou muset hradit vůbec. Pokud poplatníci zálohy splatné 15. června 2020 již uhradili, pak mohou požádat správce daně o vrácení této zálohy.
„OSVČ s vyššími platbami měsíčních záloh by měly platit částku nad prominuté minimum, aby se tak vyhnuly platbě vysokého nedoplatku pojistného na sociální či zdravotní pojištění za rok 2020 na jaře 2021,“ říká Gabriela Ivanco, daňová poradkyně ze společnosti Mazars.
OSVČ mají mimořádně nárok na ošetřovné ve výši 424 korun za každý den péče o dítě do 13 let po celou dobu uzavření školy či jiného dětského zařízení. Uvedená podpora ve formě dotace bude vyplácena také OSVČ, která pečuje o nezaopatřené dítě (děti) maximálně do věku 26 let, které je závislé na pomoci jiné osoby aspoň ve stupni I (lehká závislost) podle zákona o sociálních službách, pokud nemůže navštěvovat školu z důvodu jejího uzavření na základě mimořádného opatření proti šíření infekce COVID-19. Podpora se vztahuje i na OSVČ, která pečuje o osobu, jež je z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu závislá na pomoci jiné osoby alespoň ve stupni I (lehká závislost) a byla umístěna dočasně do domácí péče z důvodu uzavření zařízení sociální péče, kde jinak pobývá.
Tato dávka bude poskytována formou dotace, o kterou se bude žádat měsíčně vždy za uplynulý měsíc, tedy nyní lze podávat žádosti od 1. 4. do 30. 4. 2020 za období od 12. 3. do 31. 3. 2020.
Příjemce podpory musí splňovat tato kritéria:
Ministerstvo financí a Finanční správa představují program přímé podpory pro OSVČ ekonomicky zasažené šířením koronaviru. Bonusovým obdobím je období od 12. března do 30. dubna 2020. Na částku v maximální výši 25 000 Kč bude mít nárok OSVČ, která o ni požádá a splní tyto požadavky:
V poslanecké sněmovně prošel druhým a třetím čtením návrh novely zákona o kompenzačním bonusu pro OSVČ zasažené koronavirem, podle kterého bude program pokračovat i pro období od 1. května do 8. června, za toto období bude možné nově žádat o podporu v maximální výši 19 500 Kč.
OSVČ povinní k elektronické evidenci tržeb mohou pozastavit EET na dobu stavu nouze a následujících třech měsíců. Po tuto dobu nebude muset žádný poplatník evidovat své tržby a tato povinnost nebude nikterak kontrolována.
Tomáš Skolek a NejBusiness.cz
25. dubna 2020
Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...
Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...