Práce v České republice byla v posledních desetiletích pro Slováky atraktivní. Nelimitovala je jazyková bariéra a lákala vyšší úroveň mezd. České ministerstvo práce a sociálních věcí v minulých týdnech informovalo, že počet Slováků, kteří zde pracují, poprvé překonal hranici 200 tisíc. Tento trend ale nemusí dlouho vydržet. Analýza portálu Profesia dokazuje, že zájem Slováků o práci v České republice výrazně opadá.
Jedna pracovní nabídka v České republice zaujala minulý rok necelých osm uchazečů ze Slovenska. Analýza největšího pracovního portálu na Slovensku Profesia.sk dokazuje, že zájem Slováků o práci za českými hranicemi výrazně klesl. Průměrný počet reakcí Slováků na nabídku práce v ČR se meziročně snížil téměř o 10 uchazečů. Ještě v roce 2018 zareagovalo na jeden inzerát v ČR téměř 18 lidí. Nyní je zájem nejnižší za posledních 5 let.
Zatímco zájem o Česko klesá, počty reakcí na „domácí“ nabídky rostou. Z necelých 15 uchazečů v roce 2018 se vloni zvýšil zájem na více než 17 reakcí v průměru.
„Vývoj průměrného počtu reakcí na české nabídky práce je překvapivý i vzhledem k tomu, že v roce 2019 bylo nejnižší za poslední roky i množství nabídek. V roce 2019 tak hledaly firmy nové zaměstnance ze Slovenska ve více než 10 tisících inzerátů. V roce 2018 bylo nabídek zhruba o 3 500 více,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.
Menší zájem byl i o místa v Praze. V roce 2019 platilo, že na jednu nabídku práce v metropoli zareagovalo téměř osm uchazečů. Ještě v roce 2018 to bylo v průměru 10 reakcí.
Analýza Profesie mapuje také reakce uchazečů na nabídky práce v ostatních sousedních zemích. Čísla ukazují, že zatímco zájem o ČR klesá, u ostatních zemí, tedy Maďarska a Rakouska, se preference vyvíjejí opačným směrem.
Na nabídku práce v Rakousku zareagovalo vloni v průměru 17 uchazečů, inzerát práce v Maďarsku přilákal více než 18 reakcí. V obou případech je ale třeba zdůraznit, že počet nabídek do těchto zemí na Profesia.sk je výrazně nižší než do České republiky.
Slováci, kteří se v roce 2019 zajímali o práci v ČR nebo v Maďarsku, reagovali nejčastěji na pozice v obchodu. Kromě obchodních manažerů a zástupců šlo také o nabídky na místa řidičů a baličů.
Pokud se podíváme na nejoblíbenější pozice v Rakousku, jde spíše o práce vyžadující nižší kvalifikaci. Slováci reagovali nejčastěji na inzeráty, které nabízely místa řidičů, dělníků nebo pomocných pracovníků.
Zahraniční zaměstnavatelé na Slovensku hledají nejčastěji pracovníky do výroby, dopravy a logistiky, ale i obchodu a IT.
Profesia.sk a NejBusiness.cz
29. února 2020
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....