Pilotní projekt ve spolupráci DB Schenker, MAN Truck & Bus a Fresenius University of Applied Sciences byl úspěšně dokončen. Partneři projektu představili výsledky prvních testů v reálných logistických operacích. Klíčovým výsledkem je zejména zjištění, že provozování elektricky propojených nákladních vozidel je na německých dálnicích bezpečné, technicky spolehlivé a snadno použitelné při rutinních přepravách.
V rámci výzkumného projektu sponzorovaného Spolkovým ministerstvem dopravy a digitální infrastruktury řídili profesionální řidiči dva dálkově elektronicky propojené kamiony. Výzkum probíhal na dálnici A9 mezi pobočkami logistické společnosti DB Schenker v Norimberku a v Mnichově. Ve zkušebním provozu najezdili zhruba 35 000 kilometrů a konstatovali, že jízda ve vzdálenosti pouhých 15 až 21 metrů je pohodlná a bezpečná. Test také ukázal úspory ve spotřebě paliva.
Spolkové ministerstvo dopravy a digitální infrastruktury přispělo na financování výzkumného projektu 1,86 milionu euro. Výsledky projektu byly prezentovány společnostmi DB Schenker, MAN Truck & Bus a Fresenius University of Applied Sciences. Podle partnerů projektu by použití autonomních kamionů mohlo zajistit efektivnější využití prostoru na dálnicích, snížit hustotu a zvýšit bezpečnost silničního provozu.
„Mobilita budoucnosti bude automatizovaná a propojená. Samozřejmě to samé platí i pro logistiku. Proto plně podporuji zavádění technologií, jako je platooning, do běžného provozu. Chceme, aby procesy byly ještě bezpečnější, efektivnější a šetrnější k životnímu prostředí. Klíčovou roli zde budou hrát řidiči – v digitálním nákladním voze se stanou moderními logistickými specialisty, což otevře profesi nové vyhlídky,“ řekl Andreas Scheuer, Spolkový ministr dopravy a digitální infrastruktury.
Podle výzkumu společnosti DB Schenker může být platooning široce využíván v celé logistické síti. „Analyzovali jsme naši evropskou přepravní síť a s jistotou můžeme říci, že zhruba na 40 % tras lze platooning využít,“ uvedl Alexander Doll, člen správní rady pro finance, nákladní přepravu a logistiku v Deutsche Bahn. K tomu však ještě budou nutné další zkoušky a zajištění regulačního rámce. Zákazníkům by platooning nicméně přinesl výhodu spolehlivější přepravy.
Systém digitálního řízení instalovaný v kamionech MAN pracoval hladce a bez zásahu řidiče v 98 % času. Aktivní zásahy řidiče byly nutné pouze jednou za 2 000 km, což je mnohem méně, než se očekávalo. Kromě toho pilotní projekt ukázal snížení spotřeby paliva o 3 až 4 %. „Dokázali jsme, že platooning má potenciál přispět ke snížení spotřeby paliva a emisí CO2. V první řadě jsme rádi, že systém pracuje spolehlivě a může zvýšit bezpečnost na dálnicích. Proto je pro nás platooning důležitým krokem k automatizaci,“ prohlásil Joachim Drees, předseda správní rady MAN Truck & Bus SE.
Vědci z Fresenius University of Applied Sciences zkoumali psychosociální a neurofyziologické účinky platooningu na řidiče. Významnou změnu v dříve skeptickém postoji řidičů přinesla zkušenost z reálného provozu. „V hodnocení konkrétních jízdních situací řidičů se odráží pocit bezpečí a důvěry v technologii. Žádná ze situací nebyla popsána jako nekontrolovatelná," potvrdila profesorka Sabine Hammerová z Fresenius University of Applied Sciences.
Řidiči považovali předjíždění vozidel jiných účastníků silničního provozu ze sousedních jízdních pruhů nebo přes více jízdních pruhů za nepříjemné, ale ne problematické. „Vzhledem k dobrým zkušenostem a rychlým odezvám systému by řidiči nyní upřednostnili zkrácení vzdálenost mezi vozidly na 10 až 15 metrů,“ řekla Hammer.
„Měření EEG neukazuje žádné zásadní rozdíly mezi normálním řízením a řízením s platooningem, pokud jde o neurofyziologický stres, který je na řidiče kladen, jeho koncentraci nebo únavu,“ zhodnotil profesor Christian Haas, ředitel IKS. Pro mezinárodní použití vědci doporučují výzkum s delším obdobím v režimu s platooningem.
Partneři projektu jsou přesvědčeni o tom, že potenciál platooningu nákladních vozidel se může v budoucnu dále zvyšovat. Je možné, že tyto nové technologie se brzo stanou součástí logistiky.
Platooningem se označuje systém jízdy nákladních vozidel na dálnici, kdy alespoň dva kamiony jedou v těsném konvoji za sebou. Celý proces je podporovaný technickými, asistenčními a kontrolními systémy. Propojena jsou všechna vozidla navzájem. Vozidlo v čele nastavuje rychlost a směr a ostatní jej následují.
DB Schenker a NejBusiness.cz
19. listopadu 2019
Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...
Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...