Město Náchod dnes ve spolupráci s Královéhradeckým krajem a spolkem Čistá mobilita představilo strategii přechodu k moderní nízkoemisní energetice. Jeho partnerem v tomto úsilí bude společnost ČEZ ESCO, která se zaměřuje na chytrá energetická řešení pro firmy obce a veřejné instituce. Spolupráce se zaměří na hledání inovativních a ekologicky orientovaných postupů při rozvoji energetické infrastruktury a elektromobility ve městě, na možnosti úspor energií nebo na podporu projektů alternativních a obnovitelných zdrojů.
Dvacetitisícový Náchod se denně potýká s průjezdem automobilů a kamionů, jejichž počet zhruba 1,5x přesahuje počet obyvatel. Problematiku vysokého množství emisí chce město řešit komplexně – hledáním možností energetických úspor na budovách, instalací alternativních zdrojů výroby elektřiny nebo prostřednictvím čisté mobility. Představení strategie se účastnili hosté v čele s místopředsedou vlády Janem Hamáčkem a hejtmanem Královéhradeckého kraje Jiřím Štěpánem. Součástí programu byl také tematický workshop pro zástupce státní správy a regionální samosprávy.
„Denně nám tu projede 25 tisíc automobilů a 6 tisíc kamionů. Frekventované dopravy se mávnutím kouzelného proutku sice nezbavíme, ale existuje spousta dalších řešení, jejichž výsledkem je snížení množství škodlivého CO2 a na nichž můžeme začít pracovat třeba hned dnes odpoledne,“ komentoval vůli města spolupracovat s ČEZ ESCO starosta města Náchod Jan Birke.
„Bude nám ctí pomoci městu Náchod s přípravou projektů z oblasti moderní nízkoemisní energetiky, která přináší městům velké výhody při dosahování úspor i zvyšování kvality života obyvatel. Nabízíme třeba monitoring spotřeby veřejných budov a její optimalizaci, plán komplexního řešení elektromobility ve městě a další konkrétní kroky směřující k redukci emisí vypouštěných do ovzduší,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Během následujících měsíců dojde k mapování konkrétních příležitostí pro společné inovativní projekty. Oblast spolupráce může zahrnovat také vytipování střech bytových domů nebo škol a školek pro osazení fotovoltaickými panely, optimalizaci veřejného osvětlení, případně modernizace kotelen městských objektů a instalace kogeneračních jednotek s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla. Do spolupráce na některých projektech je přitom možné zapojit i další města a obce v regionu Kladského pomezí.
V řadě případů je možné investice splácet přímo z dosažených úspor za energie (tzv. formát EPC). Výše úspor se obvykle pohybuje od 15 do 50 procent. Jen loni EPC projekty ČEZ ESCO ušetřili českým městům a obcím 215 milionů korun. Zároveň uspořily celkově 34 000 tun ekvivalentu emisí CO2.
Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...
Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...