Peníze a finanční aktiva dnes rozhodně nejsou zdaleka v bezpečí. Krádeže e-mailové identity, kdy se hacker vydává za někoho jiného a snaží se vylákat převod peněz, stále častější zcizení přístupů do banky či krádeže kryptoměn. To jsou každodenní situace odvrácené strany světa financí a nastupující digitalizace.
Krádež identity představuje velké nebezpečí v současném čím dál více využívaném on-line prostředí. A to zejména pro soukromé či firemní finanční prostředky. Ovládnutí e-mailového účtu zlodějem vede často k velkým finančním ztrátám. Jedním z nejčastějších příkladů je, že se hacker nabourá do e-mailu, začne komunikovat s přáteli a záludně jménem nic netušícího poškozeného přinutí „přítele“ k převodu peněz na vlastní účet. Příběhů a smyšlených důvodů zná aktuální praxe bezpočet. Ale lidé jsou nepoučitelní, protože se tyto situace neustále opakují.
„Hacker rozešle takových žádostí větší množství a spoléhá na to, že dříve, než se vše provalí, tak někdo z oslovených peníze na účet převede. Pak většinou následuje série finančních operací, které peníze uklidí na bezpečné místo. A převody jsou často rychlejší než akce policie a bankovních domů,“ říká Ondřej Ševeček z Počítačové školy Gopas.
Pokud citlivé údaje přístupu k účtům uniknou do nepravých rukou, je zaděláno na pěkný problém. Oblíbeným způsobem, jak vylákat přístupové údaje k bankovnímu účtu, je email požadující aktualizaci přístupových údajů včetně hesla. To když poškozený provede, zloděj má okamžitě přístup na jeho účet. Ještě větším problémem je, pokud únik přístupových dat provází i hacknutý mobil, který hackerovi vedle přístupu na účet dává i možnost verifikace transakcí pomocí sms.
„Kyberzločinci neustále zdokonalují techniky, jak ovládnout mobilní zařízení. Snaží se také oklamat implementovaná bezpečnostní opatření tak, aby škodlivý malware nenašla. Uživatelé mobilního bankovnictví by proto měli být dvojnásob ostražití,“ doporučuje Michal Merta, odborník na bezpečnost ze společnosti Accenture.
Krádeže se nevyhýbají ani bitcoinům a dalším desítkám kryptoměn, které v posledních třech letech zažily obrovský boom. S růstem popularity a rostoucími objemy prostředků, se i zde množí krádeže. „Kryptoměny jsou nyní stále zranitelné a na bezpečnostní standard, jaký známe z klasického bankovnictví, teprve čekají, říká Richard Watzke ze společnosti XIXOIO, která pořádá v listopadu v Praze první mezinárodní krypto-bankovní konferenci.
O bitcoiny, litecoiny a další kryptoměny může jejich majitel například přijít tak, že klíč k transakcím najde virus na lokálním počítači či v telefonu. Ale i když má bitcoiny u známé internetové služby či burzy, ani zde rozhodně nejsou zcela v bezpečí. Na rozdíl od bankovního světa totiž nejsou tyto částky nijak pojištěné a neplatí zde ani žádná regulace. Může se tedy stát, že provozovatel data omylem vymaže, umožní díky nedokonalému systému hackerský útok nebo s penězi prostě zmizí. „Z těchto důvodů trh potřebuje změnu - například zcela nové řešení, který bude disponovat výhodami obou světů,“ uzavírá Watzke.
30. září 2018
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....