V členských státech EU, kde o směrnici o autorském právu probíhají ostré diskuze, se 61 % lidí obává vlivu technologických gigantů na správné fungování evropské demokracie. Vznik zákonů, které by zaručily spravedlivé odměňování umělců, podporuje dokonce 87 %.
Uskupení EUROPE FOR CREATORS zveřejnilo výsledky nového průzkumu veřejného mínění ve vybraných evropských státech, který zjistil, že naprostá většina respondentů (87 %) podporuje vznik zákonů na ochranu práv umělců. Průzkum dále odhalil obavy, že internetové platformy ohrožují demokracii v Evropě – 67 % se domnívá, že platformy mají větší moc než Evropská unie, a 61 %, že jejich vliv přímo narušuje suverenitu a nezávislost evropských států.
Internetový průzkum, zpracovaný společností Harris Interactive, vyzpovídal 6 600 občanů starších 18 let ze Španělska, Itálie, Německa, Polska, České republiky, Rumunska, Řecka a Francie (tedy zemí, kde se o směrnici nejvíce diskutuje), aby pomohl porozumět vnímání vztahů mezi EU, internetovými platformami a ochranou a odměňováním tvůrců. Na tyto státy připadá v Evropském parlamentu 60 % poslanců, v diskuzích o směrnici jsou proto rozhodujícím činitelem.
„Tyto výsledky jsou do očí bijící a měly by europoslancům posloužit jako poslední budíček před hlasováním o směrnici plánovaným na 12. září. Rovnováha sil musí být obnovena ve prospěch tvůrců a občanů Evropské unie,“ řekla Véronique Desbrosses, generální manažerka European Grouping of Societies of Authors and Composers (GESAC). „Evropští poslanci mají budoucnost Evropské unie ve svých rukou. Lidé promluvili, teď musí jednat zákonodárci.“
„Jedná se o vůbec první průzkum, který se zaměřil na vnímání vlivu globálních technologických gigantů na fungování demokracie v Evropě. Jeho výsledky jednoznačně ukazují, že evropští občané očekávají činy,” řekl Jean-Daniel Lévy, ředitel názorové sekce společnosti Harris Interactive.
Průzkum je součástí iniciativy, kterou minulý týden spustilo EUROPE FOR CREATORS, uskupení občanů, tvůrců a organizací bojujících za podporu směrnice o autorském právu. Jejím cílem je uvést na pravou míru dezinformace, které o chystané směrnici kolují, podat vysvětlení k důležitým otázkám a oblastem, kterých se směrnice dotkne, a poukázat na důležitost hlasování ve prospěch směrnice, které je na programu Evropského parlamentu 12. září.
Průzkum probíhal od 24. do 30. srpna 2018 a zaměřil se na reprezentativní vzorek populace v cílových zemích. Více informací o výsledcích průzkumu a o EUROPE FOR CREATORS najdete na www.europeforcreators.eu nebo v konverzaci na Twitteru @EUForCreators pod #EuropeForCreators.
* “Občan” v tomto případě označuje respondenty reprezentativního průzkumu
10. září 2018
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....