Vítězem třetího ročníku soutěže Innovative Kid (iKid), kterou pro děti ve věku 10–14 let pořádá KPMG Česká republika, se stal tým z EKO gymnázia v Brně. Jejich projekt Pocket Shares se zabývá virtuálním obchodováním s akciemi. Dále letos bodovala aplikace pro rozvoj kritického myšlení, multifunkční hudební nástroj nebo program pro setkávání seniorů a dětí z dětského domova.
I děti ze základních škol mohou přijít s dobrými podnikatelskými nápady. Dokazuje to soutěž iKid, která v České republice proběhla již třetím rokem. Pod vedením učitelů a mentorů z podnikatelského prostředí vytváří žáci základních škol svůj první startup. Na představení inovace a výrobu prototypu mají šest měsíců.
„Jsem rád, že díky projektu iKid můžeme vést nejmladší generaci k podnikatelskému myšlení, podpořit kreativitu dětí, učit je prezentovat, přesvědčovat o nápadu. Snažíme se tak doplnit jim znalosti, které jsou bohužel ve výuce mnoha českých škol pokryty spíše okrajově,“ komentuje Karel Růžička, partner KPMG odpovědný za CSR.
Na prvním místě se porotci jednoznačně shodli. Získal ho tým z EKO gymnázia v Brně s projektem Pocket Shares, který se zaměřuje na virtuální obchodování s akciemi. Webové rozhraní umožňuje formou hry nakupovat a prodávat akcie, seznamovat se s faktory, jež mají vliv na cenu akcií, získávat přehledně a srozumitelně informace o ekonomických souvislostech.
„Žáci z brněnského EKO gymnázia dali projektu maximum a bylo to vidět nejen na perfektní prezentaci, ale především na propracovaném projektu. Poměrně složitého tématu se děti nebály a dokázaly ho zpracovat tak, aby chytlo jejich vrstevníky,“ zdůvodnil výběr poroty Roman Maco, Senior Manager poradenského oddělení KPMG.
„Dalším krokem, který plánujeme, je vývoj aplikace na podporu finanční gramotnosti mládeže,“ doplnila advokátka Iva Baranová z advokátní kanceláře KPMG Legal, která je mentorkou projektu a po celý půlrok se s týmem setkávala. „Byla to skvělá zkušenost, děti byly neuvěřitelně iniciativní. Samy se rozhodly web vlastními silami zrealizovat, až jsme je s jejich vedoucí paní Sylvií Schmiedovou občas musely brzdit, aby se ve svých nápadech neztratily,“ dodává. Společně se v září podívají do dublinského Googlu a Facebooku, kde mohou svůj projekt posunout dál.
S multifunkčním hudebním nástrojem „M-Box“ přišly děti z 1. ZŠ Rakovník a vybojovaly tak druhé místo. Spojením více samozvučných hudebních nástrojů do jednoho vznikl skladný a cenově dostupný produkt, který lze využívat v hodinách hudby nebo při muzikoterapii.
Bronzoví žáci ze ZŠ Gajdošova se rozhodli změnit životy seniorů, kterým chybí rodina. Vytvořili platformu „Dítě v nás“ pro setkávání dvou generací, seniorů a dětí z dětského domova, jimž naopak chybí prarodiče. Sepsali manuál a v partnerství s nadací Taťány Gregor Brzobohaté chtějí, aby se podobné akce konaly v celém Česku a možná i v zahraničí.
Na velmi aktuální téma kritického myšlení reagoval aplikací MyMoz tým z pražské ScioŠkoly, získal tak Cenu zaměstnanců KPMG a Zvláštní cenu poroty za nápad. „O kritickém myšlení se vedou žhavé debaty, přitom v Česku dosud vzniklo jen několik iniciativ, které jej opravdu řeší. Podobný projekt pro děti, jako je MyMoz, tady dosud chyběl. Věřím, že se jej podaří dopracovat a dostat na co nejvíce škol,“ zdůvodnil Jan Binar z McCann Prague výběr poroty. Díky aplikaci si mohou děti na základních školách hravou formou trénovat zdravé pochybování a ověřování informací; počítá se i s modulem pro učitele, který lze využít při hodině.
Finále se konalo 14. 6. 2018 v prostorách pražského Microsoftu. O výsledku rozhodla porota ve složení: Šárka Bryndová (oddělení podpory financování inovací České spořitelny), Karel Klatovský (manažer vzdělávacích programů, Microsoft), Jan Binar (CEO McCann Prague a prezident Asociace komunikačních agentur) a Roman Maco (Senior Manager, Management Consulting, KPMG Česká republika).
Ve finále se objevilo celkem 10 týmů z různých koutů České republiky. Do výroby prototypů se zapojili také podnikatelé, kteří v projektu figurovali v pozici odborných mentorů.
Přihlášky do dalšího ročníku jsou otevřené
Původcem myšlenky celého projektu je řídící partner KPMG Slovensko, Kenneth Ryan, který chtěl touto cestou inovovat tradiční formy výuky. KPMG Česká republika následně převedla soutěž iKid do českého prostředí.
Do čtvrtého ročníku pro rok 2019 KPMG hledá další školy, učitele a mentory. Oficiální přihlášky lze posílat od září, již teď je možné se nezávazně hlásit na http://ikid.cz/, kde najdete také více informací o projektu.
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....