Pražská LaFabrika hostila setkání českých investorů se Startupy v oboru umělé inteligence. Akci pořádal český AI Startup Incubator. O finanční podporu pro vývoj nebo expanzi si přišlo říct osm projektů. Dva zástupci Startupů přicestovali až z Kalifornie, další pak z Mexika, Ruska a Slovenska. Dva Startupy tvořily mezinárodní týmy. Svého zástupce na pódiu měla i Česká republika.
Úvodní „rozehřátí“ prezentátorů, investorů i diváků si vzal na starost Roman Cabálek, bývalý generální ředitel společnosti Microsoft pro střední a východní Evropu. Programem prováděla moderátorka Daria Hvížďalová z GoodAI. Akce probíhala v angličtině.
Představení projektů sledovalo dvacet českých investorů nebo jejich zástupců. Otázky k technologickému zpracování, obchodním a marketingovým konceptům pokládali i odborní mentoři AI Startup Incubatoru.
„Umělá inteligence patří bezesporu mezi nejzajímavější oblasti pro investice“, komentuje soukromý investor Daniel Kunz. „Akce, jakou byl dnešní PitchDAI, mi umožňují získat rychlý přehled o dostupných možnostech, ale zároveň jejich realizovatelnost konzultovat s oborovými specialisty. Včerejšek považuji za velmi dobře investovaný den,“ dodává.
Každý Startup měl vyhrazen 25 minutový prostor na pódiu. V nich představil nejen produkt/službu, ale i použité technologie, obchodní a marketingový koncept a v neposlední řadě i svou nabídku investorům. Následovalo dvacet minut pro dotazy. Část odpoledne pak byla vyhrazena individuálním diskusím prezentátorů s investory. Program dne uzavřela neformální večerní část.
„Nechtěli jsme klienty ani investory zbytečně dostávat pod tlak. Proto jsme namísto tradičních 5 minut na představení projektu zvolili delší časový úsek s dostatkem prostoru pro dotazy. Všichni to ocenili. V sále byla výborná atmosféra, diskutovalo se ještě dlouho po skončení oficiální části programu. Přesně toho jsme chtěli dosáhnout“, říká Petr Šrámek, zakladatel a ředitel AI Startup Incubatoru.
Snadno implementovatelný nástroj chce aerolinkám ušetřit náklady spojené s náročným provozem callcenter a přepážek na letištích a zároveň maximalizovat komfort zákazníků.
Propracované prostředí, maximálně využívající technologií AI a mobilních zařízení koncových spotřebitelů pomocí nejrozšířenějších chatovací nástrojů třetích stran, už má praktické ověření funkčnosti za sebou. Peter prostřednictvím AI Startup Incubatoru hledá další prostředky pro rozvoj, marketing a obchod.
Podrobnější informace: www.aviget.com
Startup je zaměřen na výuku jazyků, ke které využívá tradiční spolupráci učitele a žáka s pomocí onlinového prostředí a mobilních technologií. Umělá inteligence jí přidává další rozměr.
Systém dokáže připravit výukovou lekci z jakéhokoliv vloženého textu – řeší tím problémy oborového e-learningu, který vyžaduje specifickou slovní zásobu (angličtina pro lékaře, stavbaře…).
Zároveň umožňuje upravovat trajektorii výuky podle dosavadních výsledků. Soustředí se na doplnění chybějících znalostí, posílení slabých míst a ve správnou chvíli nabídne přechod na vyšší úroveň (výuka s rodilým mluvčím). Výuka je maximálně zábavná a kombinace metod umožňuje komukoliv plnohodnotně studovat odkudkoliv.
Podrobnější informace: www.smallstep.ai
Na pódium pražské LaFabriky přišel svůj HR projekt představit Petr Kadlec, product manager e-jobinu. Investorům ukázal propracovaný systém zefektivnění pracovních pohovorů pomocí technologií umělé inteligence.
E-jobin umožňuje budoucím zaměstnancům absolvovat pohovor v pohodlí svého domova a zaměstnavatelům zpracovat první kola výběrových řízení pomocí online nástrojů. Odpadá tedy zbytečné cestování i plýtvání časem obou stran.
Technicky staví e-jobin na kombinaci videopohovoru, natočeného uchazečem o zaměstnání v pohodlí jeho domova a vyhodnocovaném psychology, s odpověďmi na okruh otázek, mapujících připravenost kandidáta na konkrétní pozici. Základní okruhy otázek jsou připraveny psychologem, rozvíjeny a zpřesňovány jsou pomocí AI. Ta postupně přebere i hodnocení videopohovorů.
Obchodní model e-jobinu je nastaven nejen pro velké korporace, ale i pro malé firmy, které mají často s výběrem vhodných kandidátů mnohem větší starosti, protože nezaměstnávají oborového specialistu. Na PitchDAI si startup přišel pro finanční injekci pro další rozvoj.
Podrobnější informace: www.e-jobin.com
Vzdělávací projekt, který vznikl v Mexiku, přijel do Prahy představit Juan Carlos Elizalde, CEO firmy.
Výuková platforma je určena pro výuku matematiky na základních školách i doma. Výuka se pečlivě drží na hranici gamifikace, která ještě podporuje maximální efektivitu. Technologicky se plně opírá o umělou inteligenci, která jí umožňuje individualizovat jednotlivé lekce, přizpůsobovat tempo i náročnost výuky a ověřovat pochopení vyučované látky i napříč tématy (předměty).
Podrobnější informace: www.illumina.me
Angik Sarkar, CEO Waylo, ukázal investorům platformu, která dokáže predikovat cenu hotelového pokoje kdekoliv na světě.
Pro zákazníka je použití systému velmi jednoduché – pomocí webu nebo aplikace pro mobilní zařízení zadá město a datum pobytu. Systém najde nejvýhodnější nabídky ubytování, které mu doporučí. Zároveň se zeptá na doplňková zadání (cenový budget, požadavky na bydlení v konkrétní čtvrti, vzdálenosti od konkrétního místa atp).
Chatbot, se kterým po celou dobu uživatel komunikuje, je příjemný, věcný a přesný. Právě taková je konverzace s umělou inteligencí.
Propracovanost celého řešení, stejně jako možnosti integrace platformy do stávajících celosvětových rezervačních systémů, vzbudily u investorů velkou pozornost.
Angik Sarkara na PitchDAI hledal finanční podporu pro další technologický i obchodní rozvoj firmy.
Podrobnější informace: www.thewaylo.com
AI Startup Incubator a Nejbusiness.cz
Foto: Tomáš Sýkora, AI Startup Incubator
25.6.2018
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....