8. června 2018 byl v Pekingu podepsán strategický balík dokumentů, které určují směřování rusko-čínské jaderné spolupráce na několik nejbližších desetiletí. Nové reaktory VVER-1200 vzniknou v lokalitě Tchien-wan (angl. Tianwan) a Sü-ta-pao (angl. Xudabao). Dohody mají význam i pro české firmy, které patří mezi dodavatele prvních čtyř bloků elektrárny Tchien-wan.
Balík dokumentů byl připraven v návaznosti na společné prohlášení nejvyšších představitelů obou zemí ze 7. listopadu 2016, které se věnuje strategické spolupráci v oblasti mírového využívání jaderné energie. Slavnostní ceremonie podepisování balíku dohod proběhla v rámci jednání ruské prezidenta Vladimira Putina a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.
Generální ředitel ruské korporace pro atomovou energii Rosatom Alexej Lichačov řekl: „Dnes je Rusko a Čína lídry na poli světové jaderné energetiky. Podepsané dohody nejlépe potvrzují partnerské vztahy mezi ruským a čínským jaderným průmyslem. Podotýkám, že za dlouhou historii spolupráce s našimi spolehlivými partnery – Čínským úřadem pro atomovou energii, Čínským státním energetickým úřadem a čínskou společností CNNC – jsme vytvořili výjimečnou atmosféru vzájemné důvěry. Příkladem je elektrárna Tchien-wan, kterou společně projektují a staví ruští i čínští odborníci. I nadále budeme v Číně stavět nejmodernější bloky generace III+ a navíc podle dnešní dohody vstoupíme s bloky VVER-1200 i pro nás na novou lokalitu. S Čínou máme velmi rozsáhlé plány spolupráce v oblasti jádra, které nezahrnují jen jaderné elektrárny velkého výkonu.“
Podepsaný balík dohod je největším v historii rusko-čínské spolupráce v oblasti jádra. Je unikátní tím, že hovoří o spolupráci v několika projektech s vysokou technologickou náročností nemajících ve světě obdoby.
Aleš John, viceprezident Inženýrské akademie ČR, komentuje význam dohody: „Podle podepsané rusko-čínské dohody o rozšíření spolupráce v oblasti jaderné energetiky budou postaveny další bloky VVER-1200 pod hlavičkou Atomstrojexportu v elektrárně Tchien-wan a v nové lokalitě. Vypadá to, že po dokončení bloků 7 a 8 by se lokalita Tchien-wan s instalovaným výkonem minimálně 8000 MWe stala jednou z největších jaderných elektráren na světě.
Na dodávkách pro stavěné a dnes provozované bloky JE Tchien-wan se účastnily i některé české společnosti jako například Armatury Group, Kabelovna Kabex, Modřany Power, MSA, Sigma Group a ZPA Pečky, které dodaly zboží v hodnotě desítek milionů korun. Rusko-čínská smlouva pro výstavbu dalších bloků v elektrárně Tchien-wan otevírá další příležitosti pro české společnosti, které jsou etablované v dodavatelském systému Atomstrojexportu. Je to příležitost, kterou bychom si neměli nechat ujít.“
Jan Bulíček, výkonný ředitel společnosti ZPA Pečky, říká o dodávkách pro Rosatom: „Společnost ZPA Pečky, a.s., je tradičním a dlouholetým dodavatelem elektrických servomotorů pro ovládání armatur do jaderných elektráren s reaktory typu VVER. V minulosti jsme realizovali významné dodávky našich elektrických servomotorů pro první čtyři bloky jaderné elektrárny Tchien-wan. Projekty na území Číny sledujeme a chtěli bychom na výše zmíněné dodávky navázat i při výstavbě dalších bloků. Vzhledem k současné situaci s přípravou výstavby nových bloků v Česku je pro nás velmi důležité rozvíjet exportní aktivity. Na poli exportu pro jadernou energetiku je pro nás důležitým a dlouholetým partnerem Rosatom a jím ovládané společnosti. V letošním roce odhadujeme dodávky pro Rosatom v objemu 20-35 milionů korun do elektráren v Rusku nebo v dalších zemích.“
Bohumil Svoboda, obchodní ředitel Kabelovna Kabex, uvádí: „Možnost realizovat budoucí dodávky při výstavbě nových bloků Tchien-wan znamená pro Kabex možnost dále uplatňovat své zkušenosti při výrobě kvalifikovaných kabelů, hermetických kabelových průchodek a kabelových spojek pro jaderné elektrárny a dále rozvíjet své know-how realizací v tomto významném projektu.“
Podle podepsaných kontraktů bude mít Rosatom na starosti projektování a dodávku klíčových komponent jaderného ostrova 7. a 8. bloku elektrárny Tchien-wan a 3. a 4. bloku elektrárny Sü-ta-pao. Nové bloky elektrárny Tchien-wan mají být podle plánu spuštěny v letech 2026 a 2027, elektrárny Sü-ta-pao v roce 2028.
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....