Na festivalu LA Design, který se koná ve dnech 7. až 10. června 2018 v Los Angeles, MINI představuje MINI LIVING Urban Cabin. Koncept miniaturního bytu byl ve spolupráci s dvojicí místních architektů FreelandBuck postaven v nevyužitém podkroví v centru LA.
Urban Cabin v LA je v pořadí třetí z celkově pěti interpretací konceptu, který MINI LIVING v loňském roce představilo. Urban Cabin představuje přechodné bydlení s vysokou flexibilitou a množstvím možností na ploše pouhých 15 m2. Jedním z konkrétních zaměření designérů je identita a kultura daného místa. Po Londýně, New Yorku a nyní Los Angeles je v plánu realizovat tento projekt také v Pekingu a Tokiu v druhé polovině roku.
V návaznosti na tento koncept MINI podniká první kroky směrem ke globální síti kreativních bytových řešení, v nichž by se obyvatelé měli cítit jako doma, bez ohledu na město, v němž žijí. „Pracujeme na naší vlastní velmi odlišné podobě spolubydlení. Naším cílem je vyvolat skutečný dojem komunity, otevřených dveří a vytvoření veřejného prostoru,“ vysvětluje Esther Bahne, vedoucí Strategie a inovací MINI. „Naše instalace a vizionářské formáty se snaží prozkoumávat množství nových možností kreativního využití prostoru a to, co jsme se naučili, se snažíme proměnit v realitu v podobě skutečných konstrukčních projektů. V Šanghaji momentálně pracujeme na naší první stavbě s více než 50 byty a sdíleným veřejným prostorem. Dokončení stavby je naplánováno na duben příštího roku.“ Byty Urban Cabin představují podobu reálných budov MINI LIVING z hlediska jejich koncepce a designu.
Velký život. Malá ekologická stopa
MINI LIVING Urban Cabin nabízejí co nejkvalitnější život na malém prostoru. Jsou řešeny třemi hlavními prvky. Dva vnější moduly tvoří obývací a spací prostor na jedné straně a koupelna a kuchyň na straně druhé; tyto dva moduly jsou navrženy týmem MINI LIVING. Třetí část – experimentální prostor s charakterem instalace – je společností MINI určena jako prázdný prostor, který mohou místní architekti navrhnout podle svých představ. Zvolený motiv se ovšem vždy musí vztahovat ke konkrétnímu místu. Oba obytné prostory mají na vnější straně perforovanou kovovou fasádu. Díky tomu se v průběhu dne mění charakter prosvětlení, osvětlení a dojmu z prostoru. Vnitřek tvoří kombinace dřeva s překvapivými moderními materiály. „Kreativní využití prostoru“ – hlavní princip MINI – se do posledního detailu odráží v inteligentních, prostorově úsporných řešeních: mechanismy zmáčkni, slož, otoč a slož umožňují nejrůznější využití ve dne i v noci. Kulaté okenní otvory, okna a rozkládací police obyvatelům umožňují flexibilní využití soukromého a sdíleného prostoru: Urban Cabin se otevírají směrem ven, což je jeden ze základních principů MINI LIVING.
„Kabiny“ se nesnaží řešit pouze nedostatek prostoru k bydlení, stejně jako nárůst cen a pokles životní úrovně, která je nedílnou součástí tohoto procesu, ale také napravit globální rozmach homogenní architektury a s tím spojenou ztrátu kulturní identity a různorodosti.
Další zastávka: Los Angeles
Občané Los Angeles přikládají velkou důležitost propojení s životním prostředím. MINI LIVING Urban Cabin v LA to řeší tak, že v centru města nabídne městskou oázu. Dvojice architektů FreelandBuck z Los Angeles vytvořila v experimentálním prostoru kabiny závěsnou zahradu spolu s perforovanými plochami, kterými dovnitř proniká množství vzduchu a světla. Dvojice také navrhla dvě vnitřní kostky nabízející kaleidoskopický vizuální efekt. Výsledkem je atmosférická souhra světelných odrazů a vizuálních iluzí, která se podobá iluzivní malbě Trompe l'oeil. Ven vyčnívající závěsná zahrada v kombinaci s touto sugestivní hrou světla návštěvníkům navozuje pocit, že jsou na venkově, třebaže se nacházejí uprostřed města.
Pohled do budoucna: globální vesnice
Po MINI LIVING Urban Cabin v Londýně, New Yorku a nyní LA se tento koncept představí také na dalších místech. Dalším bude House Vision v Pekingu a Design Art v Tokiu. V obou případech se budou angažovat místní architekti se svými individuálními návrhy. Pět mini bytů Urban Cabin nabízí náznak nejrůznějších funkcí a prostorů budovy MINI LIVING, prvního společného projektu s Čínou, který se má v Šanghaji otevřít v roce 2019. Společně tvoří globální vesnici MINI LIVING, která vytyčí potenciální cestu k budoucímu městskému životu.
BMW Group a Nejbusiness.cz
12.6.2018
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....