Letos je tomu 50 let, kdy se v ostravské huti vyrobila první silniční svodidla. Od roku 1968 jich huť vyrobila více než 45 tisíc kilometrů, což by s rezervou vystačilo na cestu kolem světa. Ostravská svodidla tvoří zásadní bezpečnostní prvek na většině českých silnic. Za posledních 15 let se podle statistik Policie ČR podílela na snížení počtu smrtelných nehod na silnicích v Moravskoslezském kraji o 38 % a nehod s vážnými následky o 49 %.
10. července 1968 byla v ostravské Nové huti zahájena výroba silničních svodidel, která vyvinul Výzkumný ústav dopravní v Praze. Každý rok vyrobí huť přibližně 1000 km ocelových silničních svodidel. Nacházejí uplatnění zejména na domácím trhu (více než 50 %), ale také na Slovensku nebo třeba v Litvě. Huť vyrábí 5 typů svodidel, mezi něž patří jednostranná a oboustranná trasová svodidla, mostní a zábradelní svodidla a svodidla se zvýšenou ochranou pro motorkáře, a celkem 33 záchytných systémů.
„Za posledních několik let jsme díky našemu výzkumu a vývoji přišli s řadou inovativních řešení, která dále zlepšují bezpečnost na silnicích v Česku. Jedná se například o lehčí svodidla z mikrolegované oceli, která mají lepší bezpečnostní charakteristiky než svodidla z běžné nízkouhlíkové oceli, nebo o speciální motorkářská svodidla, která chrání před vážnými zraněními také motocyklisty,“ vypočítává Richard Toman, vedoucí provozu svodidel a důlních výztuží ArcelorMittal Ostrava.
Než se svodidla z výroby dostanou na silnice, musejí projít technickým testováním a bariérovou zkouškou (crash testem). Za posledních 10 let provedla huť na svodidlech 38 bariérových zkoušek, což představuje přibližně 76 nárazů. Každá takováto zkouška huť vyjde podle typu svodidla na 1 500 000 - 3 500 000 korun.
„Naším úkolem je tyto produkty zkoušet a následně osvědčit, že podél silnic budou umístěny jen ty nejspolehlivější. Ostravská svodidla jsou nejen kvalitní a inovativní, ale také vysoce funkční, jako například motosvodidlo. Pasivní bezpečnost se tak u nás neustále rozvíjí, a to je pro nás, coby zkoušející, zásadní,“ uvádí Jiří Studnička, ředitel pobočky Technicko-inženýrských služeb při Technickém a zkušebním ústavu stavebním v Praze, který jako jediná zkušebna v ČR zajišťuje zkoušení všech bezpečnostních systémů na českých silnicích.
Hlavním bezpečnostním prvkem na silnici je slušné chování účastníků silničního provozu. Tento faktor je ovšem tím nejméně spolehlivým. Proto je nutno dbát na pasivní bezpečnost pozemních komunikací. Tu ve velké míře zajišťují právě svodidla. Silniční svodidla pomáhají snižovat počet smrtelných a vážných dopravních nehod, jsou totiž instalována na rizikové úseky či silnice, kde se v blízkosti nachází pevná překážka, například stromy či kamení.
„Za posledních 15 let se v rizikových úsecích silnic svodidla podílela na snížení počtu smrtelných nehod o 38 % a nehod s vážnými následky o 49 %,“ okomentoval vliv svodidel na bezpečí na silnicích Jiří Zlý, vedoucí odboru dopravní policie při Krajském ředitelství Police ČR Moravskoslezského kraje.
Mezi inovace patří použití povlaku Magnelis®, nové formy protikorozní ochrany oceli. Magnelis® ochrání ocelové svodidlo až dvakrát déle než běžné žárové pozinkování, tedy 40 let. Dokáže to díky unikátnímu chemickému složení, neboť kromě zinku obsahuje i hliník a hořčík. Zajímavou vlastností povlaku Magnelis® je schopnost samoregenerace. Ta chrání nejvíce namáhaná místa, která jsou nejsnadněji napadaná korozí: řezy, svary a rýhy. Než začne ocel korodovat, v místě poškození se vytvoří ochranný film s obsahem hořčíku, který jej chrání před klimatickými vlivy.
V roce 2012 huť vyvinula novou řadu záchytných systémů. Vyrábějí se z mikrolegované oceli, což je materiál s vyšší pevností, než je běžná nízkouhlíková ocel. To umožnilo snížit tloušťku materiálu ze 4 na 2,8 mm, což představuje více než čtvrtinovou úsporu hmotnosti. Instalace svodidel na silnice je tak snadnější. I při úspoře materiálu potvrdily bariérové zkoušky lepší bezpečnostní parametry.
Svodidlo se spodní pásnicí huť vyvinula pro lepší ochranu motocyklistů. Spodní pásnice brání podjetí motocyklisty, které bývá příčinou mnoha vážných zranění. Zároveň při nehodě zmírní účinky nárazu motorkáře do svodidla, protože pohltí část jeho kinetické energie. Motosvodidlo se instaluje na vytipované nebezpečné úseky silnic, jako jsou například táhlé zatáčky. V současnosti už lemuje desítky kilometrů komunikací v Česku.
Ostravská huť se v letech 2008-2012 ve spolupráci s univerzitou v Zaragoze podílela na vývoji SMART svodidla, tedy chytrého svodidla, které má v sobě zabudovány tři typy senzorů. První je schopen vyhodnotit klimatické podmínky v daném místě, druhý umí upozornit na případné problémy s průjezdností daného úseku a třetí senzor dokáže při nárazu do svodidla okamžitě odeslat signál složkám záchranného systému.
V letech 2015-2016 pracovala ostravská huť ve spolupráci s univerzitou v Zaragoze a dalšími partnery na přípravě projektu tzv. ještě chytřejšího svodidla s použitím nejnovějších technologií. Hlavními úkoly pro nový typ svodidla bylo zajištění primární, ale také sekundární i terciální bezpečnosti včetně aktivace dronu při nehodě pro snímání a vysílání aktuálního stavu záchranným složkám, dvoustranná komunikace, možnost sběru dat, energetická soběstačnost (solární panely) a modularita – možnost napojení na stávající záchytné systémy.
ArcelorMittal Ostrava a.s. a Nejbusiness.cz
11.6.2018
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....