Na České zemědělské univerzitě v Praze se v pátek a sobotu 25. až 26. května 2018 konalo české národní kolo hackathonu ActInSpace. Na třicet účastníků v devíti týmech během 24 hodin hledalo inovativní využití kosmických technologií Francouzské národní vesmírné agentury (CNES) a Evropské kosmické agentury (ESA) dle předem stanovených úkolů. Jako nejlepší vyhodnotila porota projekt Farway týmu VRUE4, který plánuje a vizualizuje průběh misí nejen v kosmu, ale i na zemi nebo v hlubinách oceánu a identifikuje jejich možná rizika.
První ročník českého národního kola mezinárodní inovační soutěže ActInSpace uspořádal v Praze pod hlavičkou Francouzské národní vesmírné agentury (CNES) a Evropské kosmické agentury (ESA) kosmický inkubátor ESA BIC Prague agentury CzechInvest ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze. Soutěž se zároveň konala v dalších 35 zemích po celém světě. Jako jediná umožňuje pracovat s patenty obou zmíněných vesmírných agentur.
Vítězný tým českého národního kola vznikl spojením pěti členů konkurenčních firem Pixelboss, 2Realistic a iNFINITE Production, které podnikají v oboru virtuální reality. „Vždycky nás lákaly výzvy a vesmír, tak jsme pro ActInSpace spojili síly dohromady. Dalším krokem bude ověření poptávky po našem nápadu,“ říká Josef Večerník, člen týmu VRUE4.
Autoři projektu Farway se koncem června vydají na finále hackathonu na Toulouse Space Show, kde odprezentují svůj nápad před mezinárodně uznávanými technickými i byznysovými odborníky v oboru kosmických technologií. Zároveň se spolu s vítězi národních kol všech účastnických zemí utkají o zajímavé ceny. Výherce mezinárodního kola získá například pilotní výcvik v simulátoru Airbusu A320, možnost vyzkoušet si stav beztíže či finanční příspěvek na data z družicových snímků a podporu založení vlastního start-upu.
„Cílem hackathonu je podpořit podnikání v kosmickém sektoru. Češi mají na poli vesmírného byznysu co ukázat, proto jsme rádi, že letos se ActInSpace konal i v Praze,“ říká Jana Šmotková z agentury CzechInvest. „Nápady, které z této soutěže vzešly, budeme dále sledovat a doufáme, že některé projekty časem uvítáme v našem inkubátoru. Těšit se můžou například na komplexní poradenství a hodiny mentoringu,“ doplňuje.
„Česká zemědělská univerzita si velmi cení toho, že se stala součástí tak prestižní soutěže, jako je ActInSpace, a to nejen formou poskytnutí zázemí, ale i aktivní účastí v soutěži. Je to důkazem toho, že i v zemědělských vědách dnes moderní technologie hrají významnou roli,“ zdůrazňuje Jana Kašparová, mluvčí České zemědělské univerzity v Praze.
České kolo hackathonu ActInSpace je součástí Czech Space Year 2018, během kterého se uskuteční řada akcí s kosmickým tématem pro širokou i odbornou veřejnost. Kosmický rok na podzim vyvrcholí oslavou výročí vstupu České republiky do ESA. Přehled akcí a veškeré související informace jsou dostupné na czechspaceyear.com.
CzechInvest a NejBusiness.cz
5.6.2018
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....