Novinky ze světa vědy i techniky představí druhý ročník mezinárodní výstavy Invent Arena 2018. Werk Arena se v Třinci promění ve výstavní prostor inovací od středy 20. do pátku 22. června.
Odborníkům i široké veřejnosti představí nejen zajímavé vynálezy výzkumných ústavů, vysokých škol, ale i inovativní prvky výuky regionálních základních, středních a vysokých škol.
„Snažíme se do Třince přitáhnout atraktivní vystavovatele. Zatím účast přislíbili například z Technologického institutu v Izraeli. Svůj vynález přivezou ukázat studenti z Vojenské technické univerzity v Polsku. Vyvinuli biomedicínské oblečení pro dítě, vybavené integrovaným systémem elektrod a čidel, které sleduje svalové napětí novorozence,“ prozrazuje Jan Kobielusz z pořadatelské organizace Česká hutnická společnost, která spolu s Třineckými železárnami výstavu vynálezů organizuje.
Mezi exponáty si návštěvníci budou moci také vyzkoušet letecký simulátor a přistát s Boeingem na letišti v Praze, nebo gyroskop, na němž dosáhnou přetížení 3G. „Je to přetížení, jaké zažívají piloti při běžném letu se stíhačkou,“ doplňuje Jan Kobielusz.
K vidění tu bude i několik samostatných výzkumných projektů vysokých škol sdružujících se ve spolku Trasfera.cz, jehož posláním je podpora přenosu výzkumných výsledků do praxe.
„Mezi jinými plánujeme prezentaci vynálezu zařízení pro rychlé a nedestruktivní měření zbytkového austenitu. Austenit je tuhý roztok uhlíku v železe a výrobci surového železa potřebují jeho obsah definovat. Díky přístroji to trvá asi 15 minut a je to možné i u velkých konstrukcí bez odběru vzorků,“ upřesňuje Martin Duda, místopředseda spolku a člen předsednictva Technologické agentury ČR. Přístroj Austenitemeter vyvinuli na Univerzitě Palackého v Olomouci, umožňuje zjistit další strukturní, fázové i magnetické charakteristiky a lze jím měřit i korozní procesy a další povrchové jevy.
Invent Arena ale není určena jen odborníkům. Mohou se přijít podívat i laičtí návštěvníci všech věkových kategorií, pro něž bude zajímavou podívanou doprovodný program. Pořadatelé jej pojali jako putování od inovativního vzdělávání k inovativnímu zaměstnavateli a ve spolupráci se školami připravili ukázky moderních prvků ve výuce jako například virtuální realitu, tvorbu 3D prezentací, 3D tisk, zapojení stavebnice Merkur do výuky a další zajímavosti.
TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY – MORAVIA STEEL a NejBusiness.cz
9.5.2018
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....