Bezhotovostní platby by pražským spotřebitelům, obchodníkům i veřejným institucím přinesly přes 33 miliard korun. Tak společnost Visa vyčíslila potenciální přínosy přesunu od hotovosti k bezhotovostním platbám v rámci studie, která proběhla ve stovce měst po celém světě. 26 miliard korun by ušetřily v Praze firmy a podnikatelé, 6 miliard veřejné instituce a více než miliardu korun čistého zisku by vydělali samotní spotřebitelé. Hlavními zdroji zisku by byla úspora času, menší administrativní zátěž, zrychlený růst ekonomiky i snížení kriminality spojené s hotovostí.
Visa Inc. (NYSE: V) publikovala ve spolupráci s Roubini ThoughtLab studii Bezhotovostní města[1], ukazující benefity nástupu bezhotovostního placení ve stovce měst světa. Zvýšení podílu digitálních plateb[2] na dosažitelnou úroveň[3]ve všech zkoumaných metropolích by přineslo čistý zisk 470 miliard dolarů za rok. Praha samotná by mohla ušetřit přes 33 miliard korun.
„V České republice provádíme 91 procent všech plateb kartou bezkontaktně, což nás staví na druhou příčku na světě hned za Austrálii. Rezervy ale máme v celkovém počtu obchodních míst, kde lze platit kartou nebo mobilem. Naše studie pak ukazuje, jak obrovský ekonomický potenciál bezhotovostní platby kartou, mobilním zařízením či přes internet mohou mít,“ říká Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa pro Českou republiku a Slovensko.
Nástup digitálních plateb bude mít podle Visy zásadní vliv na hospodářský růst města, zejména z dlouhodobé perspektivy. Během 15 let by měly bezhotovostní platby v Praze podpořit:
Základním předpokladem pro nástup bezhotovostních plateb je však rozšíření akceptační sítě. V České republice je stále prostor pro přibližně 90 tisíc nových akceptačních míst.
„Ve světě očekáváme až desetinásobný nárůst akceptačních míst a podobně by se měl vyvíjet i trh v České republice. Objem karetních transakcí u nás tvoří sice více než 20 procent útrat domácností, naším cílem je ale přiblížit se Skandinávii, kde je to 60 procent. Řada obchodníků a institucí ale už do lepšího zákaznického zážitku investuje, a tak věříme, že i v tomto ohledu brzy severské země a západ dostihneme“, uvádí Gajdoš.
[1] Studii Bezhotovostní města: výhody digitální plateb realizovala Visa spolu s Roubini ThoughtLab na 3000 spotřebitelích a 900 firmách ve stovce měst po celém světě.
[2] Platby debetní, kreditní i předplacenou kartou, mobilními zařízením, online i elektronickými peněženkami
[3] Dosažitelná úroveň podílu bezhotovostních plateb odpovídá situaci, kdy bude celá populace využívat digitální platby v takové míře jako 10 % současně nejvíce aktivních uživatelů.
Visa Europe a NejBusiness.cz
12.4.2018
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....