České firmy mají zájem o účast na evropském projektu za 460 miliard korun

České firmy mají zájem o účast na evropském projektu za 460 miliard korun

Firmy z České republiky mají zájem o dodávání technologické infrastruktury Mezinárodnímu termojadernému experimentálnímu reaktoru (ITER) ve Francii. Projekt pracuje s rozpočtem okolo 18 miliard EUR (přibližně 460 miliard korun), což z něj činí druhý nejdražší vědecký projekt (po Mezinárodní vesmírné stanici), a slouží k vytvoření energeticky využitelné kontrolované jaderné fúze. Podílejí se na něm státy z celého světa, téměř 40 % dodávek půjde z EU. Podílet na projektu se chce například inženýrská společnost DEL ze Žďáru nad Sázavou, která má jako jedna z mála českých firem reálné zkušenosti s dodáváním technologií pro jaderný výzkum a energetiku.

České firmy ale mají bez vzájemné spolupráce jen malou šanci uspět ve velkých výběrových řízeních Evropské unie. Překážky tvoří složité zadávací podmínky i rozsah poptávaných technologií, kde jedna firma sama o sobě stěží zvládne dodat celé komplexní řešení.

Na vývoji experimentálního reaktoru ITER započatém v roce 2006 ve francouzském výzkumném středisku Caradache nedaleko Marseille se podílí Evropská unie společně s Japonskem, USA, Ruskem, Čínou, Jižní Koreou a Indií. Projekt s odhadovaným rozpočtem zhruba 18 miliard eur (v přepočtu zhruba 460 miliard korun) si v konečném důsledku klade za cíl vytvořit reálné podmínky pro možnost výroby elektrické energie z izotopů vodíku, který je např. obsažen i ve vodě, tedy bezemisně a z téměř neomezeného zdroje. Zažehnutí první fúze v ITER odborníci odhadují v roce 2025, dosažení plného fúzního výkonu o 10 let později. První demonstrační fúzní elektrárna (DEMO) by mohla spatřit světlo světa zhruba v polovině tohoto století.

Češi usilují o dodávání podpůrných systémů

Evropská unie na projektu participuje prostřednictvím organizační složky Rady Evropské unie zvané Fusion for Energy (F4E), která zajišťuje dodávky jednotlivých částí stavby prostřednictvím výběrových řízení. Díky nim o spolupráci usilují také české státní instituce a soukromé firmy, mezi které patří i inženýrská společnost DEL ze Žďáru nad Sázavou.

Projektu experimentálního reaktoru ITER jsme schopni poskytnout subdodávky pro podpůrné systémy reaktoru, konkrétně pro systém dálkové manipulace, soubor horkých komor, systém napájení nízkého napětí a pro řídící a databázový systém. Samozřejmostí jsou dodávky zařízení a komponent se seizmickou a radiační kvalifikací,“ vysvětluje Jiří Kabelka, ředitel společnosti DEL.

Poptávaná řešení jsou však natolik komplexní, že bez vzájemné spolupráce komerčních firem a výzkumných center prakticky nelze kritéria výběrových řízení samostatně splnit, ačkoliv jednotlivé firmy či instituce disponují unikátními dílčími technologiemi a know-how.

Vzhledem k tomu, že výběrová řízení vypisuje prostřednictvím organizace Fusion for Energy přímo Evropská unie, tvoří další překážku pro potenciální dodavatele také komplikované zadávací podmínky, včetně rozsáhlých požadavků na dokladování a prokazování kvalifikace, ale i následná složitá tendrová jednání,“ doplňuje Jiří Kabelka.

Kromě miliard můžeme získat i znalosti z vývoje

U současných jaderných elektráren je pro získávání energie využíváno štěpení těžkých jader. Fúzní reaktor pracuje na opačném principu, na principu slučování lehkých jader za současného uvolňování jaderné energie. Experimentální reaktor ITER slouží k vytvoření reálných podmínek kontrolované jaderné fúze, která zajistí dostatek elektrické energie budoucím generacím po celém světě. Výzkumných a vývojových prací na projektu ITER se prostřednictvím Euratomu již účastní Ústav fyziky plazmatu AV ČR a Centrum výzkumu Řež. Úspěšnou participací dalších českých firem či institucí na vývoji nového zdroje energie by si Česko zajistilo nejen přísun financí v řádu miliard korun, ale i možnost aplikovat v průmyslové praxi nejnovější vědecké poznatky.

Úspěšná participace na vývoji nového zdroje energie pro celé lidstvo by České republice vynesla status země se špičkovou technologickou úrovní, který je důležitým předpokladem pro spoluúčast na dalších velkých mezinárodních projektech. A české firmy by u toho neměly chybět,“ dodává Jiří Kabelka.

 

Zdroj informací

DEL a NejBusiness.cz

Datum

6.4.2018

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

9. dubna 2025

ABB, Smart View a Keyence otevřely studentům dveře do reálného světa robotiky na RoboVision Hackathonu

ABB, Smart View a Keyence uspořádali RoboVision Hackathon, který studentům nabídl jedinečnou možnost...

8. dubna 2025

Exportéři hledají nové trhy. Diverzifikace je klíčem ke stabilitě a odolnosti

České firmy přehodnocují své exportní strategie v reakci na geopolitický vývoj, regulatorní změny a...

10. března 2025

Česká EAG ohlásila dvě akvizice v Německu za více než miliardu

osud roztříštěný evropský trh se softwarovými, datovými a analytickými nástroji pro obchodování s novými i...

28. února 2025

Evropská komise schválila Česku podporu na výrobu tepla z biomasy

Evropská komise schválila podle pravidel EU pro veřejnou podporu český program ve výši přibližně 2,6...

27. ledna 2025

Nůžky odměňování žen a mužů v Česku jsou pořád rozevřené

Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...

22. ledna 2025

Půjčka pro podnikatele je spojená s minimální administrativou

Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...

3. září 2024

OSTROJ naplno rozjel sériovou výrobu letištní techniky pro Oshkosh AeroTech

Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...

1. září 2024

KB, MONETA a Air Bank nově umožňují vkládat hotovost do sdílené sítě téměř 800 bankomatů

Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...

19. srpna 2024

Konica Minolta se zaměřila na ochranu firemních dat proti hackerům

Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...

15. srpna 2024

První ekologická celodřevěná prodejna BILLA vyrůstá ve Vracově na Hodonínsku

BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...

Reklama

Page generated in 1.2604 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál