Veolia Energie ČR investovala v uplynulém roce více než miliardu korun

Veolia Energie ČR investovala v uplynulém roce více než miliardu korun

Skupina Veolia Energie ČR investovala v loňském roce přes miliardu korun do další ekologizace a modernizace svých energetických provozů a rozvodů. Téměř polovina prostředků byla vynaložena na projekty s přínosem pro ovzduší a životní prostředí vůbec. Velkou část investic tvořily také projekty obnovy stávajícího zařízení nebo jeho částí, rozvoden a potrubí.

„Investice loni dosáhly bezmála dvojnásobné hodnoty oproti předchozímu roku 2016 a přinesly významný pokrok v obnově i rozvoji našich technologických zařízení. Zvýšili jsme kvalitu služeb, efektivitu výroby, spolehlivost i bezpečnost dodávek a zároveň jsme snížili dopady výroby energií na životní prostředí,“ uvedl Josef Novák, generální ředitel společnosti Veolia Energie ČR. V roce 2016 skupina proinvestovala 600 milionů korun.

Investice zaměřené na ekologizaci zdrojů představovaly částku 456 milionů korun. Jejich hlavním cílem je snížit s předstihem produkci emisí oxidů dusíku, oxidů síry a tuhých prachových částic na úroveň požadovanou Směrnicí o průmyslových emisích, ale také přispět ke zlepšení ovzduší na severní Moravě a ve Slezsku i v dalších regionech.

Poslední etapa denitrifikace Teplárny Karviná

„Jednou z nejvýznamnějších investic skupiny byla poslední etapa denitrifikace Teplárny Karviná, která ukončila kompletní ekologizaci jednoho z nejvýznamnějších zdrojů tepla v Moravskoslezském kraji, započatou v roce 2013,“ uvedl Tomáš Groň, ředitel regionu Severní Morava a Slezsko společnosti Veolia Energie ČR. Díky investicím se sníží emise o stovky tun ročně, množství oxidů síry vypouštěných do ovzduší o zhruba tři čtvrtiny a množství oxidů dusíku a prachu o zhruba polovinu ve srovnání s průměrnými hodnotami z let 2008 - 2010.

Dalším velkým projektem je denitrifikace, odsíření a odprášení kotle K13 v Elektrárně Třebovice. Tento loni zahájený projekt letos bude uveden do zkušebního provozu. V ostravské elektrárně proběhla generální oprava elektrostatického filtru kotle K3 a koncem roku začaly práce na generální opravě elektroodlučovače kotle K13. Zároveň se připravovala ekologizace Teplárny Přívoz v Ostravě.

V Olomouci byla spuštěna série projektů spojených s ekologizací Teplárny Olomouc. V roce 2017 proběhly projekční práce, objednávky a dodávky klíčových komponent. Započala realizace primárních opatření a výstavba technologií denitrifikace na kotli K3 s cílem snížení emisí NOx. „Přípravné práce mají za sebou také projekty modernizace Teplárny Přerov a přestavba parní soustavy CZT na horkovodní síť, jež má menší tepelné ztráty a přináší značnou úsporu paliva,“ doplnil Pavel Dostál, ředitel regionu Střední Morava společnosti.

Investice do sítí centrálního zásobování teplem loni činily celkem 188 milionů korun. Na soustavách CZT ve městech Havířov, Karviná a Frýdek-Místek proběhly další výměny potrubí různých dimenzí, například část sítě při vstupu do Karviné a ve Frýdku-Místku dva úseky horkovodu v délce celkem 900 metrů. V Olomouci byla provedena výměna vratného potrubí na ul. Skupova a Werichova.

Společnost OLTERM & TD Olomouc ze skupiny Veolia Energie v ČR dokončila v roce 2017 poslední etapou rekonstrukci a modernizaci systému zásobování teplem v lokalitě sídliště Trnkova/Zikova v Olomouci. Celkově nyní sídliště zásobuje teplem 43 objektových stanic, jejichž provoz monitoruje centrální dispečink.

Významnou investiční akcí v Čechách byla modernizace vodního hospodářství včetně měření chemismu na kotli K8 v Kolíně a kompletní rekonstrukce kotelny BK5 ve Vlašimi. „V rámci letních odstávek jsme provedli také celkovou obnovu některých tepelných zdrojů, rozvodů a domovních stanic, což našim klientům poskytne větší komfort při individuálním řízení požadovaných dodávek tepla,“ doplnil Martin Brůha, ředitel regionu Čechy společnosti Veolia Energie ČR.

Neméně důležité projekty souvisely se získáním nových zákazníků a budováním nových připojení bytových i nebytových objektů. Například v Ostravě přibyly nové objekty v průmyslových zónách v Hrabové a v Porubě, v Olomouci šlo především o bytové objekty v Holandské čtvrti. Jedním z nových klientů v Praze je mrakodrap V Tower na Pankráci.

Na výrobě tepla, elektřiny a chladu se ve skupině podílí 1 970 kotlů, 17 parních turbín, 13 kogeneračních jednotek a 10 točivých redukcí. Veolia Energie ČR a její dceřiné společnosti dodávají dálkové teplo do 325 tisíc domácností v Moravskoslezském, Olomouckém, Středočeském a Karlovarském kraji, v Praze a na dalších místech. Hlavním palivem ve skupině je černé a hnědé uhlí, které je doplněno plynem a stále výrazněji také biomasou.

Zdroj informací

Veolia a Nejbusiness.cz

Datum

18.3.2018

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

3. září 2024

OSTROJ naplno rozjel sériovou výrobu letištní techniky pro Oshkosh AeroTech

Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...

1. září 2024

KB, MONETA a Air Bank nově umožňují vkládat hotovost do sdílené sítě téměř 800 bankomatů

Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...

19. srpna 2024

Konica Minolta se zaměřila na ochranu firemních dat proti hackerům

Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...

15. srpna 2024

První ekologická celodřevěná prodejna BILLA vyrůstá ve Vracově na Hodonínsku

BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...

11. srpna 2024

Brněnská Authentica loni překročila půlmiliardový obrat a otevřela novou divizi

Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...

5. července 2024

Výroba vozidel v Česku nadále roste

V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...

30. června 2024

Největší fotovoltaický střešní projekt v Česku: V CTParku Bor na Plzeňku

Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

Reklama

Page generated in 2.1584 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál