Přestože exportující podnikatelé letos očekávají pokles svého vývozu, více než tři čtvrtiny z těchto společností se rozhodly navýšit své investice. Firmy se v následujících dvou letech zaměří především na modernizaci (29 %) a rozšíření výrobní kapacity (12 %). Podle průzkumu společnosti GfK bude značná část investic směrovat také do oblasti e-commerce, kam se nově chystá vkročit 6 % firem.
Indexu Exportu, který pravidelně zpracovává Raiffeisenbank ve spolupráci s Asociací Exportérů, potvrdil, že tempo růstu českého vývozu zpomaluje. Podle odborníků za to může nejen nedostatek zaměstnanců, ale také nedostatečná výrobní kapacita firem. „Ne ve všech společnostech se daří zvyšovat produktivitu práce ruku v ruce s růstem personálních nákladů. To vytváří tlak na růst cen výrobků a při očekáváném posilování koruny se bude konkurenceschopnost českých vývozců zhoršovat,“ říká hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Sílící konkurenci se firmy snaží čelit investicemi. Výsledky ankety mezi českými exportéry potvrdily, že tři čtvrtiny podnikatelů v příštích dvou letech plánují objem svých investic navýšit. Každý třetí exportér se přitom zaměří na modernizaci i rozšíření výroby, třetina pak zmodernizuje stávající zařízení. Rozšíření kapacity svých podniků plánuje více než desetina. „Zakázky se stále množí, avšak společnosti je často odmítají kvůli nízkým výrobním kapacitám a nedostatku zaměstnanců. Investice do rozšíření, ale také modernizace či robotizace výroby pomůže firmám čelit nedostatku pracovní síly,“ potvrzuje Helena Horská.
Čtvrtina vývozců bude prodávat na internetu
Další formou investice do následujících let mají být internetové obchody, neboli e-commerce. Podle průzkumu společnosti GfK již na e-shopech své zboží a služby nabízí pětina exportujících firem. V příštích letech do této oblasti navíc hodlá vstoupit dalších 6 % dotazovaných společností. Průzkum mimo jiné ukázal, že každá druhá společnost, která aktuálně provozuje nebo se chystá do budoucna zřídit e-shop, chce prostřednictvím internetových obchodů směřovat své zboží i do zahraničí. Zboží a služby prodávané na e-shopech ale zatím ve většině případů (80 %) míří do střední, východní či západní Evropy. Expanzi do zahraničí prostřednictvím e-commerce by podle nich pomohla především nižší cena přepravy, marketingová podpora a vyšší spolehlivost zahraničního platebního styku.
Raiffeisenbank a NejBusiness.cz
1.3.2018
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....