Povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí vzniká lidem, kteří si v loňském roce pořídili novou nemovitost nebo na stávajícím nemovitém majetku provedli úpravy. Nejzazší termín pro odevzdání přiznání je letos středa 31. ledna. V těchto dnech banky rozesílají potvrzení o zaplacených úrocích z úvěrů na bydlení. Pokud tedy někdo nový byt či dům financoval úvěrem, u průměrné 1,8milionové hypotéky ušetří na daních z příjmů skoro 6 000 korun.
Pokud jste v loňském roce pořídili novou nemovitost nebo jste na stávajícím nemovitém majetku provedli úpravy, týká se vás povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí nejpozději do 31. ledna. U hypotéky si nezapomeňte odečíst z daní z příjmů zaplacené úroky. Banky a spořitelny již v těchto dnech rozesílají potřebná potvrzení.
Daň z nemovitých věcí musejí majitelé nemovitostí každoročně zaplatit do konce května. Daňové přiznání se obvykle nepodává. Povinnost podat daňové přiznání zpravidla vzniká, jestliže jste v předchozím roce nabyli nemovitost nebo na stávající nemovitosti provedli rozšíření či stavební úpravy. Rozhodující je tak stav k 1. lednu roku, na který je daň vyměřována. Pokud nastala změna, daňové přiznání je třeba podat do konce ledna. „Jakákoliv změna, která nastala až po prvním lednu, je tak předmětem daně až v následujícím roce. Například u bytu pořízeného v průběhu ledna 2018 je nutné podat přiznání k dani z nemovitých věcí až do konce ledna 2019,“ upozorňuje David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance.
Speciálním případem je však situace, kdy byl váš návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí podán před koncem roku, ale do 31. prosince nebyl vyřízen. „U návrhů na vklad z předchozího roku, které byly vyřízeny až v roce následujícím, se daňové přiznání podává až do konce třetího měsíce následujícího po měsíci zápisu do katastru,“podotýká David Eim. Obdobný postup funguje u dědického řízení, které přesahuje do dalšího roku. V opačném případě, kdy jste se všech svých nemovitostí v jednom kraji zbavili, je nutné to písemně finančnímu úřadu v daném kraji oznámit. Pokud vám však část nemovitého majetku zbyla, podává se dílčí daňové přiznání.
Jestliže jste financovali svůj nový byt či dům hypotékou, na daních naopak ušetříte. Již nyní jste možná obdrželi od banky potvrzení o výši úroků zaplacených v loňském roce, jež banky začátkem roku svým klientům pro daňové účely rozesílají. Tuto částku si můžete odečíst od základu daně z příjmu a od státu tak získat nemálo tisícovek zpět. „U hypotéky může výše zaplacených úroků za rok činit i mnoho desítek tisíc korun. Záleží samozřejmě na výši hypotéky a fázi splácení, protože zejména v prvních letech splácení se úroky na splátce podílejí významněji,“ uvádí David Eim. „Kupříkladu s průměrnou výší hypotéky na bytové účely kolem 1,8 milionu Kč v loňském roce zaplatíte na úrocích zhruba 39 000 Kč, takže vám stát může letos vrátit na daních až 5 850 Kč,“ dodává David Eim.
GEPARD FINANCE a NejBusiness.cz
13.2.2018
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....