Chemická olympiáda zná své vítěze. V létě budou reprezentovat Česko
Více než šedesát talentovaných středoškoláků soupeřilo tento týden v národním kole 54. ročníku Chemické olympiády. Hlavními motivy teoretických a praktických úloh v laboratořích byly molekulární orbitaly, reakce plynů, chemické inženýrství nebo DNA. Nejvíce zástupců se do národního kola dostalo ze Střední průmyslové školy v Brně – Vranovská, a to celkem pět. Tradiční soutěž vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, organizátorem je Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. Strategickým partnerem je skupina Unipetrol, hlavním partnerem Cayman Pharma, s.r.o.
Na rozdíl od loňska, kdy se národní kolo konalo v průmyslovém areálu Chempark Záluží skupiny Unipetrol, přivítala tentokrát mladé chemiky Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Východočeské krajské město hostilo olympiádu po 20 letech.
Vítězem gymnaziální kategorie se stal Jan Obořil z Gymnázia Brno-Bystrc, který jako student druhého ročníku nečekaně předčil své starší soupeře z vyšších ročníků. Kategorii průmyslových škol ovládl Petr Palivec z Masarykovy střední školy chemické v Praze. Prvních 16 finalistů gymnaziální kategorie postoupilo na výběrové soustředění, kde se utkají o šanci reprezentovat Česko na jubilejním 50. ročníku Mezinárodní chemické olympiády. Ten se uskuteční ve dnech 19. – 29. července 2018 v Bratislavě a Praze.
Čtyřdenní program chemické olympiády byl kromě samotné soutěže plný doprovodných aktivit. Studenti mimo jiné absolvovali exkurzi do hvězdárny a planetária, komentovanou prohlídku centra Hradce Králové a zhlédli divadelní představení v Divadle Drak. V rámci slavnostního zahájení navštívili i Botanickou zahradu léčivých rostlin.
„Hledání odpovědí na složité otázky, experimenty, dílčí triumfy i pochyby jsou přirozenou součástí DNA všech vědců. Je to náš poznávací kód. Jsem šťastný, že rok co rok můžu v rámci chemické olympiády vídat nové nadšence, kteří za pár let ponesou na bedrech budoucnost našeho fascinujícího oboru,“ říká Karel Melzoch, rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.
„Naše vzájemná spolupráce s VŠCHT trvá již 17 let. Zaměřujeme se také na podporu středních škol v okolí našich výrobních areálů. Příkladem je třeba litvínovská střední škola Schola Humanitas, jejíž student Dominik Krupka se probojoval až do finále,“ řekl Andrzej Modrzejewski, generální ředitel skupiny Unipetrol a dodal: „Podpořili jsme také mezinárodní kolo chemické olympiády, které se v červenci uskuteční v Praze a Bratislavě.“
Přehled vítězů:
Kategorie A – gymnázia
1. místo – Jan Obořil, Gymnázium Brno-Bystrc
2. místo – Josef Tomeček, Gymnázium Jana Pivečky, Slavičín
3. místo – Pavel Věžník, Gymnázium Blansko
Kategorie E – střední průmyslové školy
1. místo – Petr Palivec, Masarykova střední škola chemická, Praha
2. místo – Jiří Doležel, Střední průmyslová škola chemická, Brno
3. místo – Jan Všetečka, Střední průmyslová škola chemická akademika Heyrovského, Ostrava
Vyhlašovatelem Chemické olympiády je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, pověřeným garantem pak Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, na které pak většina soutěžích po střední škole studuje elitní chemické obory. Soutěž začíná domácími koly, pokračuje okresními a krajskými koly, a finalisté se potkají v národním kole. Jeho vítězové reprezentují Českou republiku na Mezinárodní chemické olympiádě.
Mezinárodní chemická olympiáda je prestižní soutěž nejtalentovanějších středoškolských studentů z celého světa hodnocená mezinárodní porotou, složenou s akademiků rovněž z celého světa. Přátelského soupeření se pravidelně účastní kolem 300 studentů a 250 akademiků z téměř 80 států všech kontinentů, mimo jiné z Francie, Německa, Ruska, Číny, USA nebo Austrálie. Ze soutěžících studentů vzejde budoucí světová elita chemiků v akademické i soukromé sféře. V červenci 2018 se uskuteční jubilejní 50. ročník olympiády, společnými organizátory jsou Česká republika a Slovensko (v roce 1968 hostilo premiérový ročník Československo). Platinovým partnerem olympiády je skupina Unipetrol, záštitu nad akcí udělil mimo jiné Český olympijský výbor.
Zdroj informací
Unipetrol a NejBusiness.cz
Datum
Fotogalerie
Diskuse
Žádný komentář dosud nebyl vložen