Společnost DHL, přední světová logistická společnost, zprostředkovala setkání špičkových logistických a technologických firem a startupů během každoročního DHL Innovation Day v Německu. Soutěže, interaktivní workshopy a projevy účastníků ukázaly nové celospolečenské cíle v dopravě a nastínily budoucnost technologií v tomto oboru. Účastníci DHL Challenge soutěžili ve vývoji prototypu mobilního vychystávacího robota a také předložili nápady na zahrnutí strategie sdílené ekonomiky do logistiky. Společnost Vecna z USA vyhrála cenu v oblasti robotiky a startup Parcelly z Velké Británie získal 1. místo v kategorii sdílené ekonomiky. Nejlepší nápad, který zvítězil v tzv. „Shark Tank“, předložila společnost KWIK. PACCAR Parts pak byla uznána jako nejinovativnější společnost díky své spolupráci s DHL na inovativním zákaznickém řešení.
„Digitalizace a globalizace mění náš svět a DHL se zavázala, že nás na tyto změny pomocí inovativních řešení připraví. Není lepší způsob, jak společně diskutovat o nekonečných možnostech, které před námi leží, než přivézt všechny tyto kreativní mozky na náš DHL Innovation Day. Blahopřejeme všem vítězům, že nás posunuli zase o krok dál k budoucnosti logistiky,“ řekl Matthias Heutger, Senior Vice President DHL Customer Solutions & Innovation.
Excelence prostřednictvím inovací
Od března do září roku 2017 přicházely do DHL přihlášky z celého světa. Obsahovaly nové prototypy mobilního vychystávacího robota pro automatické vyzvedávání zásilek ve skladech, stejně jako návrhy na využití sdílené ekonomiky v logistice. Finalisty vybrali vrcholoví manažeři DHL. Na DHL Innovation Day pak své řešení prezentovali vždy tři finalisté před zraky 180 odborníků na logistiku. O vítězích se hlasovalo v přímém přenosu.
V robotické soutěži, která se konala ve spolupráci s DELL EMC, prezentovali naživo své roboty finalisté ze Singapuru, Švýcarska a USA. Roboti byli sestrojeni tak, aby samostatně procházeli sklad, vyzvedávali krabice různých velikostí z polic a dávali je do vozíku. Vítěz, Piece Picking Robot americké společnosti Vecna, obdržel odměnu 15 000 euro a také možnost společně s DHL prokázat komerční využitelnost robota.
„Jsme šťastní, že náš prototyp dokázal v této soutěži uspět, a ukázal, že je vhodný pro automatické vyzvedávání zásilek. Těšíme se na partnerství s DHL, které pro našeho robota znamená příležitost ukázat, co se v něm skrývá,“ řekl Daniel Theobald z Vecny.
Ročník 2017 DHL Innovation Day podpořila společnost Dell EMC, která má dlouholeté zkušenosti s poskytováním nejnovějších technologických řešení a produktů firmám, které procházejí digitální transformací. Vice President, Global Parts Operations a Limerick Site Leader ze společnosti Dell EMC Timmy O'Dwyer, řekl: „Pro nás, jako jednu z největších světových společností poskytujících technologická řešení, je podpora této akce skvělou příležitostí. Věříme, že inovace jsou páteří digitální transformace a jsme pyšní, že jsme se mohli podílet na robotické výzvě DHL Challenge.“
Prezentace finalistů soutěže o sdílené ekonomice se zaměřovaly na inspirativní řešení stávajícího přístupu k vlastnictví. Z více než 60 soutěžících z celého světa zvítězili zástupci firmy Parcelly se svou platformou koordinující pohodlné uložení zásilek v lokálních obchodech sokamžitou notifikací a flexibilním časem vyzvednutí.
„Otevřenost společnosti DHL k postupnému odbourávání běžných obchodních modelů v logistice je pro nás motivací,“ uvedl Sebastian Steinhauser z Parcelly. „Stejně jako společnost DHL i my chceme vycházet vstříc měnícím se potřebám zákazníků a umožnit jim co nejoperativnější uložení či vyzvednutí jejich zásilek.“
Konferenci úspěšně zakončila soutěž Shark Tank, které se zúčastnily čtyři startupy. Účastníci prezentovali své nápady před odbornou porotou, která byla složena z Dr. Alexe von Frankenberka z High-Tech Gründerfonds, zakladatele a známého investora Franka Thelena z Freigeist a Peera Bentzena ze skupiny DHL Deutsche Post. Vítězný startup KWIK bude mít příležitost prokázat komerční využitelnost svého konceptu a zároveň vystavit vítězné řešení v inovačním centru DHL. KWIK na porotce zapůsobil svým řešením online nákupů, které umožní zákazníkům znovu objednat jejich oblíbené výrobky pouhým stisknutím tlačítka. Otevřený trh a analytický ovládací panel KWIKu nabízí firmám možnost rozvíjet přímý vztah se zákazníky.
„Byla to skvělá příležitost ukázat, jak naše řešení propojuje internet věcí s online nakupováním, a to vše ve prospěch jak zákazníků, tak firem,“ uvedl Ofer Klein, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti.
Posouvání hranic logistiky
Společnost DHL také ocenila nejinovativnější zákaznické řešení roku 2016. Executive Vice President Sales Europe z DHL Express Michiel Greeven ocenil společnost PACCAR Parts za roli, kterou sehrála při společném vývoji DHL MetriX Freight, měřicího systému vyvinutého startupovou společností Metrilus GmbH a inovačního týmu DHL. Potřeba moderního, nízkonákladového a výkonného měřicího systému vzešla z diskuze během workshopu a prohlídky inovačního centra. Senzory dodané renomovaným výrobcem herních konzolí spolu snejmodernějšími softwarovými algoritmy společnosti Metrilus umožňují DHL MetriX Freight přesně měřit jednotlivé kusy zásilek bez ohledu na jejich tvar a za méně než vteřinu. Dosud tento proces vyžadoval činnost dvou zaměstnancům po dobu až jedné minuty.
Pilotní projekt spustily DHL, PACCAR Parts a softwarový startup Metrilus a následně byl zaveden na dalších pět poboček DHL. Společnost PACCAR Parts ukázala, že v první řadě přemýšlí o lidech a poskytované kvalitě. Vnímá také vysokou citlivost lidí vůči novým technologiím. Značka DAF společností DHL a PACCAR hledí do budoucna a v roce 2019 spustí pilotní projekt zabývající se bezpečností a efektivitou bezdrátově připojených kamionů.
Hlavní řečníci DHL Innovation Day inspirovali účastníky novými náhledy na sociální otázky a technologie. Člen představenstva DHL Deutsche Post pro lidské zdroje Thomas Ogilvie zdůraznil, jak kulturní změny a inovace mohou být oboustranně výhodné. Christian Langer ze společnosti Lufthansa mluvil o dopadech digitalizace a procesů plánování na rozvoj podnikání. Anab Jain ze společnosti Superflux představila ve svém projevu různá témata zaměřená na budoucnost – od internetu věcí až po klimatické změny.
DHL Innovation Day představuje jedinečnou příležitost propojit přední odborníky logistiky, inovátory, obchodní partnery a startupy, aby jednou ročně společně posunuli hranice logistiky a technologií. Publikum může naživo vidět prezentace nových prototypů, zúčastnit se interaktivních workshopů, volit vítěze jednotlivých soutěží a aktivně sdílet nejrůznější nápady. Soutěže během DHL Innovation Day 2017 se zaměřovaly především na sociální otázky technologie a podnikání. Poskytly také příležitost chytrým hlavám z celého světa prezentovat své nápady, které mohou od základu změnit odvětví logistiky.
DHL a NejBusiness.cz
11.1.2018
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....