Intenzivní pětidenní výcvik v manipulaci s otravnými látkami absolvovali vojáci chemických odborností jednotek vzdušných a pozemních sil společně s příslušníky Agentury vojenského zdravotnictví u slovenského Výcvikového a testovacího centra radiační, chemické a biologické ochrany v Zemianských Kostoľanoch. Cvičení se jmenovalo Toxic Leak 2017 a uskutečnilo se v minulých dnech.
„Výcvikové centrum poskytuje cvičícím veškeré logistické zabezpečení včetně zdravotnického. Navíc disponuje jistými technickými vymoženostmi, jako je například automatická kontrolní kabina. Pro nás ale mají největší přínos výnosy z kamer, kterými jsou osázena všechna pracoviště, takže instruktoři nebo vojáci, kteří se v tu chvíli neúčastní výcviku, mohou na učebně metodicky sledovat postupy svých kolegů při práci s chemickými bojovými látkami,“ vysvětlil výhody přípravy chemických specialistů na Slovensku řídící cvičení major Jiří Románek z 26. pluku velení, řízení a průzkumu.
Výcvik v prostředí, které se přibližuje reálným podmínkám kontaminovaného prostoru, mělo za cíl prohloubit znalosti a praktické dovednosti vojenských profesionálů v manipulaci s bojovými chemickými látkami. Důležité je však i odbourání psychické zábrany při práci s reálnými otravnými látkami.
Chemičtí specialisté si během cvičení vyzkoušeli nejen postupy zjišťování přítomnosti chemických a radioaktivních látek a provádění opatření spojených s dekontaminací, ale prověřili si také funkčnost detekčních přístrojů. Po celou dobu výcviku se pohybovali v ochranných maskách a protichemických oblecích. Použity byly látky jako VX, yperit, difosgen nebo sarin. Před skutečností, že tyto látky umí opravdu zabíjet, varují cedule s výrazným červeným nápisem „Pásmo ohrožení“, nebo jasně vypovídající žlutá cedule „Pozor jed“ s černou lebkou.
„Letos nám výcvik komplikovaly nízké teploty, které v některých dnech dosahovaly až k bodu mrazu. Cvičící se museli vypořádat se ztíženými podmínkami jak při přesunu na chemický polygon, tak i při vlastní činnosti na něm. Obsluha přístrojů zkřehlými prsty v gumových rukavicích nebyla jednoduchá. Mráz navíc ovlivnil i funkčnost určitých prostředků a techniky,“ přiblížil průběh náročného výcviku velitel cvičící jednotky poručík Tomáš Moravec z 263. praporu podpory 26. pluku.
V rámci Toxic Leak 2017 si vojáci pod vedením majorky Marie Vašulkové z Agentury vojenského zdravotnictví vyzkoušeli poskytnutí první pomoci použitím antidota proti nervově paralytickým látkám aplikací ComboPenu.
Armáda České republiky a NejBusiness.cz
15.12.2017
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....