Od 9. do 13. října představila společnost Siemens své komplexní portfolio digitalizačních řešení v oblasti stavby obráběcích a výrobních strojů na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2017 v Brně. Veletržní expozice firmy byla tradičně v pavilonu P, na stánku č. 19. Siemens na konkrétních příkladech ukázal, jak využít potenciál digitalizace v oblasti výroby, jak dosáhnout vyšší pružnosti výroby a její efektivity a jak zkrátit výrobní cyklus a uvedení nového stroje na trh.
Tématem letošní prezentace byla digitalizace a její přínos pro obráběcí stroje. Ideově tak navazovala na expozici Siemens na největším strojírenském mezinárodním veletrhu EMO 2017, který proběhl v Hannoveru v polovině září. Zákazníkům firma představila moderní a ucelená řešení, která pojímají svět strojírenství a průmyslu v celé jeho šíři a pomáhají zlepšit postavení firem na trhu.
Svět digitalizace se stává svébytným ekosystémem a Siemens má jako jediný pro jeho vytvoření a fungování potřebnou škálu nástrojů – od simulačních programů pro plánování a virtuální zprovoznění strojů, výrobků i procesů, přes řídicí systémy a další prvky průmyslové automatizace po monitoring a sběr dat, cloudová úložiště i manažerské nadřazené systémy.
„Digitalizace v oblasti obráběcích strojů je poměrně nový fenomén. Chceme zákazníkům ukázat, jak s využitím technologií Siemens zvýšit efektivitu a provozní spolehlivost obráběcích strojů nebo center. Velký potenciál vidíme především v oblasti brownfieldu, kde je instalována většina strojů staršího data výroby a jejich dodatečné vybavení prvky digitalizace – např. připojením ke vzdálené správě – velmi výrazně zvýší jejich produktivitu. Retrofity a renovace starších strojů, výrobních linek i zařízení jsou plně v souladu s principy digitalizace a nyní nastal čas pro jejich plné docenění,“ vysvětluje Tomáš Duba, ředitel úseku Řídicí systémy a pohony pro obráběcí a speciální stroje a roboty společnosti Siemens ČR.
Díky digitalizaci mohou provozovatelé výrobních závodů v reálném čase monitorovat výkon strojů, míru jejich opotřebení či predikovat konec životnosti různých komponent a včas tak plánovat preventivní servisní prohlídky a výměnu opotřebených dílů za nové. „V našem portfoliu máme řešení pro koncové uživatele obráběcích strojů i jejich výrobce,“ dodává Tomáš Duba.
Prostřednictvím nejnovějšího přírůstku do rodiny obráběcích strojů výrobce KOVOSVIT MAS představil Siemens řízení a ovládání stroje pomocí nové softwarové verze Sinumerik Operate 4.8 SP1, která výrazně zlepšuje ovládací prostředí a přináší řadu nových opcí.
Digitalizace výrazně posiluje výrobní flexibilitu a výkonnost, a zároveň snižuje náklady a dobu uvedení produktu na trh. To vše při zachování nebo zvýšení kvality produktu. Všechny výše zmíněné principy v sobě zahrnuje prototyp multifunkčního obráběcího centra MCU450 společnosti KOVOSVIT MAS. Stroj je určený pro přesné a rychlé obrábění tvarově složitých povrchů a tvarů v pěti osách a umožňuje vrtání, vyvrtávání, vystružování, řezání závitů a frézování obrobků z pěti stran.
MCU450 využívá nejmodernější softwarové produkty Sinumerik Integrate, které propojují konkrétní výrobní stroje do nadřazených systémů a efektivně využívají informace z nich získané.
Prototyp představil Siemens s ovládacími obrazovkami Sinumerik Operate v nové softwarové verzi 4.8, která nabízí uživatelům řadu vylepšených vlastností, zejména co se týká rychlosti a přesnosti při obrábění. Tento stroj bude v České republice první, na kterém bude nový software oficiálně představen.
Návštěvníci se seznámili s řadou nových hardwarových a softwarových řešení v rámci integrovaného portfolia Sinumerik. Nabídka obsahuje integrovanou průmyslovou softwarovou a automatizační technologii navrženou tak, aby výrobcům obráběcích strojů umožnila využít plný potenciál produktivity digitální továrny.
Důležitou digitální novinkou byla platforma pro koncové uživatele a provozovatele zařízení Sinumerik Integrate, která se rozrostla o nové moduly. Firma představila opci Analyze MyPerformance, která umožňuje pomocí různých statistických vyhodnocení provádět detailní analýzu využití stroje, a modul Manage MyPrograms, jenž zajišťuje komfortní síťový přenos programů a dalších výrobních podkladů mezi strojem a stanicí technologa.
Na demonstračním panelu probíhala simulace obrábění na bázi softwaru NX s integrovaným simulačním jádrem VNCK. Vytvořený 3D model věrně kopíruje reálné pracoviště se strojem včetně obrobku. Na jeho identické simulaci Siemens ukázal, jak ušetřit čas a vyladit obráběcí proces předem na počítači.
Veletržní novinkou byla nová verze softwaru Sinumerik 4.8 a ovládací dotykové panely Sinumerik blackline plus. Technologickým základem nového řešení pro ovládání obráběcích strojů je nová řada operátorských panelů Sinumerik black line plus ve velikosti 19“ a 22“ včetně nových strojních panelů. Inovovaný design ve spojení s nejnovější softwarovou verzí Sinumerik Operate 4.8 nabízí přehlednější a intuitivnější ovládání.
Větší prostor na panelu dovolí naplno využít všechny nové funkce, které verze 4.8 přináší a které potřebují prostor pro vizualizaci. Vedle běžných funkcí bude na monitoru nově možné zobrazit např. záběry z kamery umístěné v obráběcím prostoru a snímající obráběcí proces.
Nový software byl nasazen i na obráběcím centru MCU450 společnosti KOVOSVIT MAS a bude demonstrovat všechna vylepšení této verze oproti předchozím – mimo jiné rychlost a kvalitu obrábění. Připravena byla prezentace pětiosého obrábění, a to při výrobě turbínové lopatky.
Už vás někdy pozval robot na drink? Robotický barman nejen připravil příjemné osvěžení, ale navíc zábavnou formou představil prvky průmyslové automatizace Siemens v praxi.
Novým trendem v nasazování prvků konceptu Průmyslu 4.0 do praxe, s velkým potenciálem a přínosem pro zákazníky, je monitoring, sběr dat ze strojních zařízení a jejich následná analýza. Každý provozovatel obráběcího nebo výrobního stroje si musel někdy položit otázku, zda jeho zařízení pracuje dostatečně efektivně a zda jeho výroba nemá skryté rezervy např. v úspoře energie nebo lepším plánování servisních činností.
Tým odborníků z úseku Industry Services Siemens proto na základě skutečných požadavků zákazníků vyvinul vlastní aplikaci, ve které pomocí unikátních funkcí a originální vizualizace přináší řešení na téma sběr dat a jejich vyhodnocování. Možnost načítat v reálném čase provozní parametry daného stroje umožňuje Condition monitoring. Aplikace je modulární a může se přizpůsobit požadavkům zákazníka, vyhoví tak specifickým potřebám výroby i údržby. Webové prostředí umožňuje rychlý a pohodlný přístup ke sledované technologii z mobilních zařízení.
Na stánku byl také umístěn virtuální rozvaděč v podobě 3D grafiky, který po nasazení speciálních brýlí typu google glass zobrazoval podrobné informace o jednotlivých komponentech, běžících procesech a poruchových stavech. Data, která systém sbírá ze strojních technologií, a která se zobrazují na monitorech nebo mobilních zařízeních, lze stejně dobře zobrazit i ve 3D brýlích. Aplikace je zatím ve vývoji a jedná se o ochutnávku budoucnosti, kam se mohou vyvíjet nástroje pro údržbu a servis.
Virtuální zprovoznění stroje je velmi účinný nástroj, jak ušetřit čas i peníze a významně snížit riziko vzniku chyb. Siemens představil digitální dvojče obráběcího karuselu společnosti TOSHULIN zprovozněné v programu NX Mechatronics Concept Designer, které je věrnou kopií reálného stroje se všemi jeho funkcemi.
Na stánku Siemens byl pro návštěvníky připraven také robot KUKA spolupracující s člověkem. Pomocí interaktivní hry s balónky jste mohli strojem manipulovat, učit jej nové věci a zároveň jste si mohli vyzkoušet výhody nové verze vývojového prostředí TIA Portal V14.
Návštěvníci stánku mohli robota sami ovládat a vyzkoušet si, jak je jeho integrace do řídicího systému Simatic S7 jednoduchá. Integrace probíhá pomocí knihovny mxAutomation, která poskytuje veškeré potřebné funkční bloky. Do řídicího systému Simatic S7-1500 se přenáší kompletní diagnostika robota, díky čemuž je mnohem snazší odhalit závady a zkrátit prostoje stroje. Veškeré programování a nastavování parametrů se provádí z jednoho vývojového prostředí TIA Portal. Toto řešení umožní i méně kvalifikovanému technikovi, aby zprovoznil či udržoval aplikaci s robotem, a díku tomu zrychlil uvedení stroje do provozu a snížil prostoje ve výrobě. Ovládání robota je implementované do operátorského panelu připojeného přímo k technologii, obsluha stroje se tak nemusí učit ovládat dvě zařízení.
Siemens a NejBusiness.cz
18.10.2017
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....