Melasa je vedlejší produkt při výrobě cukru a slouží v potravinářském průmyslu ke kultivování kvasinek různých kmenů. Melasu jako nepostradatelnou surovinu při výrobě droždí, piva, vína, krmiva pro zvířata a mnoha dalších produktů zpracovává okolo 3 100 zaměstnanců ve 23 členských zemích. K výrobě 1 t kvasinek pro obchodní účely je zapotřebí 1,5 t melasy. EU již nyní čelí nedostatku melasy a jakékoli další snížení na trhu s melasou by mělo drastické důsledky pro výrobu kvasinek a tedy i droždí v Evropě. Může k tomu však dojít, pokud EU přidá melasu na seznam materiálů používaných při výrobě vyspělých biopaliv.
Směrnice EU o biopalivech (2015/1513) vytvořila novou kategorii biopaliv, tzv. vyspělá biopaliva, která se vyrábějí ze zbytků. Nový návrh Komise směrnice RED II (Postup 2016/0382(COD)) přidal melasu na seznam materiálů používaných při výrobě vyspělých biopaliv (Příloha IX, část B), ačkoliv v něm v minulosti nebyla.
Evropský kvasinkový průmysl proti tomuto kroku silně protestuje, protože směrnice EU o biopalivech (2015/1513) jasně stanovuje, že vyspělá biopaliva se vyrábí ze zbytků.
Melasa je však běžným vedlejším produktem výrobu cukru, kterého se výrobci cukru nikdy nezbavují. Proto ji podle kritérií směrnice o odpadech (Směrnice 2008/98/ES) za žádných okolností nelze považovat za „zbytek“. Melasa by se měla primárně používat k výrobě potravin a krmiv.
V Evropě konzumuje výrobky obsahující kvasinky až 475 milionů obyvatel každý den, proto je kvasinkový průmysl EU jedním z nejdůležitějších sektorů evropského hospodářství. Kvasinkový průmysl EU představuje oběhové hospodářství a členové organizace COFALEC aktivně využívají vyspělé technologie, aby dále zlepšili udržitelnost tohoto odvětví. Nicméně hrozí, že regulace EU pro tento sektor představuje existenciální hrozbu.
Pokud bude melasa uvedena jako surovina pro výrobu vyspělých biopaliv, nárůst využití melasy v této oblasti sníží její podíl dostupný pro už tak napjatý trh výroby potravin a krmiv a tím i pro produkci kvasinek. Vzhledem k tomu, že by došlo ke zvýšení ceny melasy, tato směrnice ve své současné podobě ohrožuje zásobování kvasinkového průmyslu touto klíčovou surovinou. Budoucnost kvasinkového průmyslu EU může být ohrožena.
COFALEC a NejBusiness.cz
12.10.2017
Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...
Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...