Získání hypotéky je letos pro podnikatele mnohem obtížnější než kdykoli dříve. Banky totiž nyní mnohem přísněji posuzují například příjmy u takzvaných paušalistů a v některých případech dokonce u podnikatelů uplatňují přirážku k úrokové sazbě. Stejně jako u zaměstnanců také velmi pozorně sledují rizikovost oboru podnikání.
Podnikatelé, kteří se letos rozhodli pro hypotéku, mají obtížnější cestu k úvěru na bydlení. Vládní opatření brzdící šíření nákazy koronaviru negativně zasáhla řadu oborů a nad budoucími příjmy podnikatelů visí otazníky. Narůstající rizika si banky dobře uvědomují a při posuzování žádostí o hypotéku jsou velmi opatrné. „Poslední přesný pohled na výdělek podnikatele má banka za rok 2019 a těžko odhaduje příjmy za letošní rok. Z tohoto důvodu nedokáže tak přesně jako u zaměstnanců vyhodnotit vývoj příjmů do budoucna. Například Equa bank uplatňuje u žadatelů podnikatelů přirážku půl procentního bodu na úrokové sazbě a oproti zaměstnancům jsou tedy ve značné nevýhodě,“ potvrzuje Veronika Hegrová z online sjednávače hypoték hyponamiru.cz.
Vyhráno dnes v bance nemají ani podnikatelé, u kterých zřejmě první ani druhá vlna pandemie koronaviru příjmy nijak neovlivní. Na potřebnou výši hypotéky nemusí dosáhnout především ti, kteří uplatňují paušální výdaje procentem z příjmů. „U těchto takzvaných paušalistů umí banky v případě některých profesí modifikovat výdaje na nižší. Pokud někdo například uplatňuje v daňovém přiznání 60% paušální výdaje, banka mu je může snížit na 40 %, protože vzhledem k oboru jeho činnosti předpokládá, že skutečné výdaje jsou nižší. Banky za poslední půl rok u paušalistů zpřísnily výpočet příjmů, což znamená, že už jim nemusí vycházet tak dobře jako dříve a dosáhnou na nižší hypotéku,“ vysvětluje Veronika Hegrová. Výši příjmu některé banky sníží i tím, že od výdělku odečítají zálohy na zdravotní a sociální pojištění.
V lepším postavení při schvalování žádosti o hypotéku nadále zůstávají podnikatelé spadající do kategorie svobodných povolání. Typicky se jedná například o lékaře, zubaře, advokáty či soudce. Zde je totiž podle Veroniky Hegrové modifikace možná do větší míry a k těmto příjmům je i benevolentnější přístup.
Banky u podnikatelů, stejně jako u zaměstnanců, zohledňují rizikovost oboru. Velmi malou šanci na získání hypotéky mají podnikatelé působící například v gastronomii, kultuře či cestovním ruchu. V příštím roce se může cesta k hypotéce zkomplikovat i těm podnikatelům, kteří v letošním roce na několik měsíců přeruší činnost. „Banky potřebují k posouzení příjmů minimálně jedno řádné daňové přiznání. Současně musí podnikatel v daném roce podnikat určitý počet měsíců. Jako minimum požadují české banky od 6 do 12 měsíců. Pokud tedy například zájemce o hypotéku podnikal jen dva měsíce v kalendářním roce, banka příjem s největší pravděpodobností neuzná. Nutné je vždy individuální posouzení,“ doplňuje Veronika Hegrová.
Hypo na míru s.r.o. a NejBusiness.cz
20. října 2020
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....