5 slabých míst budov, které hackeři napadají nejčastěji

5 slabých míst budov, které hackeři napadají nejčastěji

Správa kancelářských i dalších budov je v čím dál tím větší míře zajišťovaná automatizovanými systémy, prostory jsou stále častěji vybaveny zařízeními, která lze ovládat vzdáleně. To ale také znamená, že mohou být cílem hackerského útoku. Počty těchto útoků stoupají, podle údajů Kaspersky Lab byly v loňském roce čtyři z deseti počítačů řídících automatické systémy chytrých budov vystaveny nějakému druhu kybernetického útoku. Jaká místa považují odborníci za nejzranitelnější?

Vstupní systémy

Hackeři zaměřují své útoky tam, kde mohou mít z průlomu nějaký užitek, a zde je zřejmý. Získat přístup do prostor určité firmy, nejčastěji s cílem průmyslové špionáže. Techniky se liší – od podvrženého pracovníka zajišťujícího servisní služby či obyčejného kurýra nebo běžného návštěvníka, přes hacking automatického vstupního systému až po seskenování údajů ze vstupní karty reálného zaměstnance.

„Zajištění bezpečnosti ve firmě spočívá na třech hlavních pilířích – lidech, technologiích a správně nastavených procesech,“ říká Radek Škrabal ze společnosti SSI Group. „To znamená například to, že firma musí mít jasně oddělené zóny, do nichž se dostanou běžní návštěvníci, od prostor, kde je možné se dostat k údajům, které potřebuje ochránit. A také pravidla pro zaměstnance, která určují, jak s takovýmito informacemi a dokumenty zacházet. Je důležité, aby firmy vyžadovaly garance spolehlivosti i od externích společností, které zajišťují servisní služby jako úklid, ostrahu či zajištění občerstvení.“

Sdílená síťová zařízení

Dalším lákavým prostředkem pro sledování toho, co se v dané firmě děje, jsou sdílená síťová zařízení. Sledovat lze bezdrátové sítě, zde jde například o odchytávání a prolamování hesel, skenování portů, zkoumání běžících služeb, zjištění zranitelností a využitelných programátorských chyb, nebo dokonce přesměrování síťového provozu. Mnoho zajímavých informací lze ale získat i z tak „neškodného“ zařízení jako je multifunkční síťová tiskárna.

„Bezpečnostní problém může přijít i ze strany, odkud bychom jej nečekali – hrozbou se může stát i obyčejné kancelářské vybavení. Pro jednu nadnárodní firmu jsme zajišťovali prověření jejich vybavení z hlediska bezpečnosti. Zjistili jsme, že jeden typ multifunkční tiskárny lze nastavit tak, aby se každý skenovaný dokument odesílal na zadaný mail. Dokonce jsme v ovládacím panelu objevili i skrytý mikrofon, pomocí něhož bylo možné nahrávat zvuk v okolí, v podstatě šlo z této tiskárny udělat odposlouchávací zařízení. Popisované přenastavení parametrů přístroje nebylo těžké, stačilo využít informace běžně dostupné na internetu,“ uvádí konkrétní případ možné zranitelnosti Michal Merta, odborník na IT bezpečnost ze společnosti Accenture.

IoT systémy

Většina IoT systémů sbírá data ze senzorů, což jsou velmi jednoduchá zařízení, které bývají volně dostupná. A v tom spočívá největší problém. Výrobci zanedbávají u těchto zařízení kvalitní zabezpečení, většinou kvůli úspoře nákladů. Uživatelé pak podceňují nebo vůbec neřeší aktualizace. Dalším rizikem je, že přístroj má zabudovanou nějakou „doplňkovou“ funkci, a odesílá informace neznámo kam.

„Podle kvalifikovaných odhadů bude do roku 2025 více než čtvrtina všech počítačových útoků proti podnikům založena na internetu věcí,“ říká William Ischanoe, odborník na IT bezpečnost z Počítačové školy GOPAS. „Autoři chytrých věcí neřeší jejich zabezpečení zrovna smart cestou. Zjednodušená verze komunikačních protokolů moc hezky zjednodušuje útoky, cesty pro úspěšný průlom do systémů otevírá také chybějící updating jejich zabezpečení. A protože pro průnik do celého, třeba dobře zabezpečeného podnikového systému, útočník využívá ty nejslabší články, svět připojených zařízení mu poskytuje velké možnosti.“

„Internetové“ telefony

Využití pevných linek již není tak časté, ale přesto v mnoha firmách ještě „nemobilní“ telefony běžně využívají, zejména kvůli nákladům. Analogovým linkám ale už opravdu většinou odzvonilo, často jde o VOIP (Voice Over IP) telefony, které využívají pro volání IP sítě, například internet. Vědci z německého Fraunhoferova institutu pro bezpečné informační technologie (SIT) nedávno zkoumali, jak jsou tato zařízení citlivá na hackování. Za tímto účelem otestovali webová uživatelská rozhraní 33 VoIP telefonů od 25 různých výrobců. Výsledky byly velmi překvapivé – nalezli celkem 40 závažných bezpečnostních slabin, kterých by útočníci mohli využít k odposlouchávání konverzace, vyřazení telefonu z provozu nebo získání přístupu k podnikové síti. Zarážející bylo zejména to, že šlo o přístroje, které jsou na trhu již delší dobu a měla by být tím pádem testovaná a bezpečná.

Bezpečnostní kamery

S kamerami nejrůznějšího typu se v dnešní době setkáváme na každém rohu – jsou jimi vybavené naše počítače, smartphony, tablety, pracoviště, ulice i domácnosti. Asi nikoho nepřekvapí, že za určitých okolností není nijak těžké do vybrané kamery proniknout. Proto je důležité nechat kamerové systémy ve firmách občas zkontrolovat, zda nepřenášejí informace jinam než do bezpečnostního dispečinku.

Zdroj informací

Gopas, Accenture, SSI a NejBusiness.cz

Datum

11. října 2020

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

3. září 2024

OSTROJ naplno rozjel sériovou výrobu letištní techniky pro Oshkosh AeroTech

Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...

1. září 2024

KB, MONETA a Air Bank nově umožňují vkládat hotovost do sdílené sítě téměř 800 bankomatů

Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...

19. srpna 2024

Konica Minolta se zaměřila na ochranu firemních dat proti hackerům

Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...

15. srpna 2024

První ekologická celodřevěná prodejna BILLA vyrůstá ve Vracově na Hodonínsku

BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...

11. srpna 2024

Brněnská Authentica loni překročila půlmiliardový obrat a otevřela novou divizi

Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...

5. července 2024

Výroba vozidel v Česku nadále roste

V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...

30. června 2024

Největší fotovoltaický střešní projekt v Česku: V CTParku Bor na Plzeňku

Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

Reklama

Page generated in 1.9714 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál