Polsko se stalo hlavní cílovou zemí, kam v roce 2019 mířil mezinárodní kapitál s objemy investic, které představovaly 55% celkové částky investic do zemí CEE6. Česká republika následovala s 24% podílem a Maďarsko s 13%. Na jiných místech v regionu objemy ivestic objemů v letech 2018 a 2017 nedosáhly.
Navzdory rekordně nízkým výnosům na většině trhů a ve většine sektorů se v příštích 12 měsících očekává další komprese výnosů kvůli množství kapitálu, pro které hledají investoři vhodné a výnosné uplatnění.
Kancelářský sektor byl v roce 2019 v investiční činnosti dominantní a představoval přesně polovinu všech investičních objemů. Ve srovnání s rokem 2018 se maloobchodní i průmyslový objem meziročně snížil přibližně o jednu třetinu a hotely meziročně výrazně vzrostly.
Domácí investoři ze střední a východní Evropy byli v průběhu roku 2019 nejaktivnější, zejména český a maďarský kapitál byl investován jak na domácích trzích, tak na okolních trzích v rámci střední a východní Evropy. Příkladem toho byla společnost WING (Maďarsko), která získala většinový podíl ve společnosti Echo Investment (Polsko), a skupina CPI, která nadále rozšiřuje svou platformu a portfolio v celém regionu.
Typicky aktivní západoevropští investoři zaostali za investory ze střední a východní Evropy s 26% objemu celkově investovaného kapitálu. Investoři z Asie, konkrétně z Jižní Koreje, také zvýšili svou činnost a převýšili v aktivitě Jižní Afriku.
„Celkově je různorodost zdrojů kapitálu pro celý CEE region velmi přínosná. Očekáváme, že to bude i nadále pokračovat a tyto regiony zůstanou pro investory velmi atraktivní,” komentuje Kevin Turpin, regionální ředitel průzkumu trhu pro východní a střední Evropu. „Pokud jde o budoucnost, existuje řada faktorů, které ovlivní způsob, jakým stavíme, pronajímáme a investujeme do nemovitostí, avšak v globálních ekonomikách se očekává zpomalení, jehož rozsah ještě není jasný. To bude mít dopad na trhy s nemovitostmi, nicméně nyní má celý trh východní a střední Evropy silný základ a pro investory bude i v roce 2020 stále atraktivní. Doufáme, že zájem investorů se potká s dostupnou nabídkou.”
„Region střední a východní Evropy je i nadále jednou z nejdynamičtějších a nejatraktivnějších investičních destinací v Evropě, což jasně dokládají dostupná data. Investiční činnost byla v roce 2019 a bude i v budoucnu skutečně omezena pouze nabídkou. Všechny další faktory, jako jsou domácí investice, zájem mezinárodních investorů, míra financování a pronájem ukazují, že náš region si i nadále zasluhuje trvalý růst, který doposud zažívá,“ dodává Luke Dawson, generální ředitel a vedoucí kapitálových trhů, CEE.
Colliers International Group Inc. a NejBusiness.cz
10. března 2020
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....